Репортаж газети “День” з Днів  “Дня” у Львові
Емоційною кульмінацією п’ятничного «Дня» у Львові стало відкриття фотовиставки «День»-2015 у головному корпусі НУ «Львівська політехніка», оглянути яку, до речі, викладачі і студенти приходили ще з четверга. Участь у відкритті взяли: Лариса Івшина, ректор НУ «Львівська політехніка» Юрій Бобало, директор Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою НУ «Львівська політехніка» Ірина Ключковська, голова Львівської ОДА Олег Синютка, народний депутат Оксана Юринець, заступник міського голови Андрій Москаленко, голова Мостиської державної адміністрації Львівської області Степан Буняк.

«Коли людина стоїть наодинці з фотографією, то в цей момент виникають особливі стосунки. Ви дуже точно можете відчути цю ауру інтимності, — зауважила Лариса ІВШИНА. — Виставки «Дня» я постійно відвідую не тільки на відкриття, а й потім — у звичайні дні — спостерігаю, як люди реагують: інколи це хвилювання, деколи навіть сльози… Людина тричі відходить і знову підходить до тієї ж фотографії. Знаю дуже багатьох людей, які відвідують фотовиставку з родинами та друзями по кілька разів. Виникає дуже довірливий і міцний контакт між тим сенсом, який закладено у фотографію, та людською реакцією. Не завжди цього може досягти текст. Ми хочемо, щоб українці осмислено сприймали те, що їх оточує, — дивилися на все критично, але не байдуже. Дуже важливе виховання такої спільноти, яка міцна у своїх переконаннях, але водночас і дуже гнучка. Це фотомоніторинг кожного року нашого життя. Тут є дуже багато подій, які відбулися саме цього року. Люди, які шукають для себе відповідей та оцінок, тут знаходять союзників. Союзників не дидактичних, адже людина відчуває, що тут вона серед своїх. Один із промовців під час церемонії відкриття не випадково зауважив, що на фотовиставці є дуже багато живого. Це і є наше кредо. Живий знімок, живе спілкування, живі квіти, живі люди, жива музика… Вісімнадцятий рік ми безальтернативно повторюємо це за такою британською традицією: має бути тільки так і не інакше. Тоді й наробляється та наростається якість, яку ми практикуємо та рекомендуємо суспільству».

«Для мене фотовиставка газети «День» у Львові — це перш за все, інтелектуальна подія. Адже серед різноманіття культурних заходів, що відбуваються у Львові, дуже важливо, щоб були такі, які несуть високе інтелектуальне навантаження. І, без сумніву, потрібно готувати українське суспільство до сприйняття добротного продукту. Це завдання успішно виконує газета «День», — вважає Ірина КЛЮЧКОВСЬКА, директор Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка». — Фотовиставка дає змогу поглянути на Україну в цілому, позбутись галицької містечковості, того п’ємонтизму, який ми відчуваємо і гордимось ним (хоча , цілком справедливо!), частенько забуваючи, що Галичина є органічною частиною всієї України. Як казав полковник Коновалець: «Дорога до українського Львова лежить через український Київ». І не буде українського Львова без українського Києва.

Над цим треба добре попрацювати, використовуючи дорожню карту руху до української України, яку вдумливому читачеві пропонує впродовж 20 років Лариса Івшина та її команда. За цим стоїть не лише слово — конкретна дія. Зустрічі та виставки у містах південної та східної України — Миколаєві, Херсоні, Одесі, Дніпрі, Сумах… Пропонуючи книги своєї бібліотеки, щоденні публікації, щорічні виставки, газета допомагає постгеноцидному і посттоталітарному  суспільству одужати і  в цьому контексті є доброю оздоровчою ін’єкцією. Газета «День» плекає те братерство духа, про яке писав Дмитро Донцов, політичний діяч, ідеолог українського націоналізму, український літературний критик, есеїст і публіцист. Бо «Сильні, ідейні, характерні, віруючі мають відділитися від слабих, гнилих, від роз’їджених сумнівом!». Повинні чорне називати чорним і тоді на поверхню виринуть причини наших теперішніх негараздів і прийде усвідомлення їх наслідків.

Важливим і вартим наслідування елементом заходу стала акція «Подаруй Бібліотеку «Дня» рідній школі». Завдяки Фонду сприяння ініціативам газети «День» 18 шкіл Львова отримали історичний бестселер «Повернення в Царгород». А підприємці Львівщини за сприяння голови ОДА Олега Синютки придбали для 60 шкіл у трьох районах області уже класичне видання «Україна Incognita». Понад те, коштом облдержадміністрації комплекти книжок «Дня, а саме «Сила м’якого знака», «Україна Incognita», «Ваші мертві вибрали мене…», «Повернення в Царгород» та фотоальманах «Жива історія» отримали 40 бібліотек міст, селищ і сіл Львівщини!

Головний редактор науково-аналітичного журналу «Наша перспектива» Володимир Чубай ділиться: «Фотовиставка газети «День» традиційно дає змогу кожному її відвідувачеві ще раз пережити як героїчні, так і, на жаль, трагічні події минулого року, осмислити глибину та щирість людських почуттів і переживань, відображених на фотографіях 2015 р., яку неможливо передати словами, відчути гострий біль від вторгнення війни в мирне життя країни і приголомшливий ефект її деталей, що здебільшого залишаються поза увагою в новинах чи статтях, а також з виразу очей учасників подій прочитати те, що насправді відбувалося в душах та серцях багатьох людей. Під час перегляду фотовиставки виникає відчуття, що ці світлини є ілюстрацією того, до чого призводить перманентна байдужість до державотворчого процесу, громадянська пасивність чи цілковита бездіяльність багатьох українців. Якби більшість із нас за роки незалежності безперервно докладали хоч найменших зусиль до зміцнення України, підвищуючи власний культурний рівень та національну свідомість, то кривавий злочинець зі своєю клікою не дістав би влади, а в агресора не було б ніяких шансів окупувати АР Крим і частину Донецької і Луганської областей, завдавши стільки лиха.

«Лариса Івшина під час зустрічі висловила багато важливих думок і слушно зазначила, що Україна могла б стати «Британією слов’янського світу», — це вже пан Володимир ділиться враженням про зустріч у НУ «Львівська політехніка». — І насправді, це цілком реальне завдання, тільки потрібні правильні, системні і постійні дії кожного з нас щодо розвитку рідної держави. Також варто пам’ятати, що під час Другої світової війни як представники державної влади Великобританії, так і інші її громадяни не вважали за потрібне розмовляти в межах своєї країни німецькою мовою, хоча багато нею володіли, бо на той час це була мова агресора, який бомбардував їхні міста і загарбував інші країни. То чому ж в Україні досі нема розуміння у багатьох, що, розмовляючи українською мовою, ви боретесь з агресором? Якщо б не було такої мовної ситуації в Криму чи окремих районах Донецької і Луганської областей, і світогляд у більшості жителів цих територій України був би інакшим, бо формувався б на основі правдивої історії України і пошани до своєї держави та її культури, а не в системі координат сатрапії РФ та за умов новітньої феодальної залежності від кримінально-олігархічних кланів».

Присутній на відкритті фотовиставки «Дня» голова Мостиської державної адміністрації Львівської області Степан БУНЯК у захваті від цьогорічних світлин. «У січні я виставив у «Фейсбуці» фото, на якому були зображені наші хлопці на передовій, — вони були по коліна в болоті. У коментарях під постом були одні, хто жалів хлопців, нарікаючи на їхнє командування, яке послало їх на таке завдання, а були й інші, які висловлювали захоплення цими молодими людьми. Приклад газети «День» — це якраз і є захоплення. Це генерація найкращих вражень про інтелект нації. Дуже важливою є будівництво культурних і комунікаційних мостів між різними частинами України, яким займається «День». Моя думка полягає в тому, що, на заздрість Галичини, сьогодні Україну врятувала східна та центральна Україна. Я служив із хлопцями, які були з російськомовних регіонів, проте вони думали по-українськи. Вважаю, газета «День» не випадково перестала видавати свій російськомовний варіант. Це рішення дуже на часі. Ті російськомовні хлопці, з якими я служив, поступово з російської мови переходили на українську. Слідом за позицією та думками, які були проукраїнськими, з’явилося бажання й спілкуватися рідною мовою».

Задоволені зустріччю й студенти НУ «Львівська політехніка», які відчули неабияку увагу до них під час дискусії, адже найперше — розмова була спрямована на контактування із молодим поколінням. Наприклад, студентка факультету журналістики Ганна Свинаренко розповідає: «Для мене газета «День» передусім стала практичною альтернативою журналістській освіті. Тобто якісним досвідом, тою корпорацією інтелектуальних ініціатив, яку ти маєш змогу роздивитися, наче під лупою, від самих початків. Зустріч із головним редактором у «Львівській політехніці» вчергове змусила замислитися про те, скільки ж ще доведеться працювати над собою і загалом галуззю журналістики, щоб вивести її в Україні на гідний рівень. Найважливіше те — наскільки ж велику справу нам — майбутнім журналістам — доведеться робити. Великою несподіванкою для мене був подарунок від Лариси Олексіївни. Книжка «Ukrainа Incognita TOП 25» — чудова можливість зануритися в глибини українства всередині себе, відкривши його й для інших

Юлія Юхимова, студентка факультету журналістики НУ «Львівська політехніка», розповідає: «Зустріч із головним редактором газети «День» стала для мене неабияким досвідом як для журналіста-початківця, який шукає себе і працює над вдосконаленням свого «Я». Насамперед хочу зауважити, що «День» — це той український скарб, завдяки якому публіцистика все ще передує в нашій державі. Легка подача журналістського слова, цікаві відповіді на спонтанні питання та невеличкий екскурс в історію українства — це та необхідна інформація, яку черпати було не тільки необхідно, а й цікаво. Лариса Олексіївна зуміла «виростити на життєздатному дереві цілком реальні плоди» і прагне цього навчити нас, створюючи навколо себе розумне середовище. Акцентуючи увагу на молоді, головний редактор промовила гасло, яке зароджує непоборне бажання бути професіоналом у своїй справі: «Джамала зуміла, а ви?..»

Інша студентка НУ «Львівська політехніка», Анжела Матусовська, зауважує, що на фотографіях виставки «Дня» можна побачити те справжнє, чого не можна побачити деінде і чого не помічає багато людей. Відзначила також і дерево пізнання «Дня»: «Як же багато зроблено… для нас, українців. І як же зробити так, щоб нічого не втратити, раціонально скористатись цими скарбами?!»

Фотовиставку «День»-2015 відкрито у головному корпусі НУ «Львівська політехніка» (вул. С. Бандери, 12) до 12 червня з 9.00 до 17.00. Приходьте і обирайте найкращий, на ваш погляд, знімок!

Оксана ГРУБА, Дмитро ПЛАХТА, Львів.

Рубрика: 

Акція «Дня»

Cуспільство

Газета: 

№93, (2016)

 

Фотографії Андрія Савчишина, прес-служба НУ “Львівська політехніка”