Відкриття Літньої школи-2016

Саме у цей день наукові співробітники Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка» Вікторія Гойсан і Медведєва Олена мали честь урочисто відкрити V Міжнародну літню мовну школу україністики «Крок до України» в Казахстані, проведення якої для представників українського зарубіжжя Казахстану сприяє консолідації українства Східної діаспори.
Серед запрошених почесних гостей варто відзначити Ясинського Леоніда Петровича (перший секретар Посольства України в Республіці Казахстан з питань гуманітарної співпраці та взаємодії з українською діаспорою Казахстану), Коваля Володимира Михайловича (перший секретар Посольства України в Республіці Казахстан), Михайлову Тетяну Миколаївну (секретар Посольства України в Республіці Казахстан) та Єрлана Султановича Досмагамбетова (почесний консул України в Караганді). Увага з боку представників Посольства України в Республіці Казахстан до цієї події ще раз засвідчила важливість проведення літніх шкіл україністики, адже особливого значення у контексті розвитку взаємин між молоддю української діаспори Казахстану та її історичною батьківщиною набуває підтримка представників українського зарубіжжя у питаннях збереження етнонаціональної ідентичності, вивчення української мови, пізнання історії та культури України.
Розділили з нами радість щасливої миті відкриття «ювілейної» школи в Казахстані о. Говера (апостольський делегат для греко-католиків у Казахстані та Середній Азії, співорганізатор Літньої школи «Крок до України» в Караганді), Красівська Зеновія Ярославівна (голова обласного товариства української мови ім. Т. Шевченка «Рідне слово» та ідейний натхненник громадського об’єднання «Українці Караганди»), Скокова Ірина Ігнатіївна (вчитель української недільної школи м. Караганда).
Проте найважливішими серед запрошених гостей були і залишаються студенти-учасники (цього року їх було аж 35), які з нетерпінням чекали цього урочистого моменту протягом всього року та приїхали з різних міст Карагандинської, Акмолінської та Східно-Казахстанської областей. Дуже тішить той факт, що 90 % студентів – це ті, хто вже четвертий і п’ятий рік поспіль беруть участь у школі, але хочуть повертатися сюди знову і знову, бо це завжди – багато позитивних вражень, зустрічі з друзями, нові знайомства, можливість здобути нові знання і одночасно відпочити, а головне – стати ще на один крок ближчими до України.
Не обійшлося й без приємних сюрпризів цього року, адже організатор попередніх літніх мовних шкіл «Крок до України» в Караганді Олеся Палінська надіслала студентам вітальне відеопривітання, яке зворушило їх та змусило поринути у теплі спогади минулих років.
Окрім координаторів Літньої школи україністики, до команди організаторів цього року були залучені волонтери як з України (Андрій Креховецький та Андрій Овчар, семінаристи з Івано-Франківська), так і з Казахстану (Олеся Головченко, Наталя Кузів, Лісіцин Климентій, постійні учасники літньої школи «Крок до України» в Караганді), які також висловили свої найкращі очікування від цьогорічної школи та з розумінням поставилися до того, що на них покладено велику відповідальність за проект, який єднає народи України та Казахстану.
Після того, як присутні ознайомились з діяльністю Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою (МІОК) та з планом заходів V Міжнародної літньої мовної школи україністики, кожен учасник мав змогу представитися та поділитися своїми очікуваннями від Літньої мовної школи – 2016. Усі, без винятку, наголосили на тому, що головна мета, яка всіх об’єднала на ці два тижні, – це вивчення української мови, пізнання культурної та історичної спадщини України, країни, де вони мріють побувати з самого дитинства.
Завершилась урочиста частина відкриття V Міжнародної літньої мовної школи україністики важливим моментом єднання двох держав – спільним виконанням державних гімнів Казахстану та України. Урочиста частина завершена, але попереду на всіх чекають два тижні плідної та незабутньої співпраці: команду викладачів і волонтерів – організаційна та освітньо-виховна робота, а юних діаспорян Казахстану – навчально-пізнавальна та творча діяльність, яка крок за кроком наближає їх до омріяної мети та сповнює їх любов’ю до України.

Незабутні миттєвості

У народі кажуть: осінь – пора збору врожаю та підбиття підсумків. Тому й не дивно, що вересень для МІОКу – це саме той час, коли народжуються нові проекти та підбиваються підсумки не менш насиченої подіями літньої пори. А от для двох працівників МІОКу – Гойсан Вікторії та Медведєвої Олени, які були відряджені до Казахстану для проведення V Міжнародної літньої мовної школи україністики «Крок до України», вересень – це не тільки час плідної роботи, а й час спогадів та незабутніх вражень. Тож, продовжуємо заповнювати сторінки «Щоденника» спогадами про яскраві миттєвості Літньої мовної школи в Казахстані.
У рамках програми Літньої мовної школи україністики – 2016 було реалізовано не тільки освітньо-навчальні цілі, а й історико-культурні, тобто, окрім інтенсивного курсу занять з української мови як іноземної відповідно до різних рівнів володіння українською мовою, щодня проводилися пізнавальні інтерактивні лекції-презентації, які дали можливість студентам ознайомитися з культурно-історичним багатством різних регіонів України. Захоплені історичною та культурною спадщиною держави-батьківщини своїх предків, студенти активно долучалися до різних вікторин, інтелектуальних ігор та конкурсів, які допомогли їм пізнати не тільки минуле України, а і її сьогодення.
Неабияку творчу активність студенти проявили під час підготовки флешмобів, присвячених 25-й річниці Незалежності нашої держави та Дню державного прапора України (з флешмобами та відеопривітаннями української молоді Казахстану ви можете ознайомитися за цими посиланнями https://www.youtube.com/watch?v=4_Rf8-Db0z0, https://www.youtube.com/watch?v=GmsrBQGdgMM).
Оскільки 2016 рік, а особливо місяць серпень, дуже насичений пам’ятними датами, то кожен день Літньої мовної школи був присвячений певній тематиці. Таким чином, було проведено заходи до 160-річчя від дня народження українського письменника, поета філософа, вченого, громадського і політичного діяча Івана Франка, де діти знайомилися з його творчістю, пізнавали «арифметику його геніальності», а також співали пісні на слова його віршів. Не менш зворушливим видався вечір вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пам’яті жертв Чорнобильської катастрофи. Скорботою та великим жалем був пронизаний вечір пам’яті Кузьми Скрябіна «Міняйте світ до кращого, бо ви в ньому живете», де студенти не тільки співали пісні його гурту, а й знайомилися з його філософськими поглядами на життя. Також було проведено низку конкурсів кримськотатарської тематики, присвячених Всесвітньому дню корінних народів світу. Студенти готували національні жіночі та чоловічі костюми кримських татар із звичайних газет, презентували їхні народні танці та малювали їхній державний прапор.
Окрім навчального блоку занять, діти мали чудову нагоду проявити і свої творчі здібності та взяти участь у майстер-класах, більшість з яких було патріотичного спрямування: виготовлення вітальних листівок до Дня Незалежності України за допомогою квілінгу, виготовлення герба України з модульних орігамі, створення з паєток настінних картин з українським орнаментом для привітання о. Василя Говери з іменинами. З особливим трепетом діти розмальовували листівки для воїнів АТО, написавши на них свої найщиріші побажання. Окрім цього, для поранених солдат військового госпіталю м. Львів діти виготовили патріотичних метеликів із звичайних паличок від морозива. Кожен витвір вийшов по-своєму унікальним! Виходячи з того, що однією з найулюбленіших ігор наших студентів впродовж багатьох років залишається «Таємний ангел», то кожен з учасників під час майстер-класу з виготовлення різних виробів із солоного тіста мав змогу зробити іменного ангелика для свого таємного друга.
Невід’ємною частиною літньої школи в Казахстані були рухливі мовні ігри на свіжому повітрі. Також із великим задоволенням студенти долучалися до майстер-класів з українських народних танців (полька, аркан), спортивних змагань (футболу, волейболу, тенісу), квестів «Подорожуємо стежками України» та конкурсів. «Козацькі забави», приурочені до лекції про Запорізьку Січ, видалися на славу! Окрім силових конкурсів, де як хлопці, так і дівчата демонстрували свою спритність, були й конкурси для команд з написання листа турецькому султану, жартівливе змагання для «господинь» «Нагодуй козака!» тощо.
Молодь української діаспори Караганди об’єднується завдяки о. Говері здебільшого навколо Української греко-католицької церкви, тому провідним залишалося й релігійне виховання студентів: вивчення «Молитви за Україну», святкування Першого та Другого Спаса, проведення вечорів духовного спілкування про моральні цінності та чесноти тощо. Майже щовечора семінаристи Андрій Овчар та Андрій Креховецький збирали всіх у «дружнє коло» і розказували повчальні історії зі Святого Письма. Під час цих вечорів ми також вітали іменинників, чий День ангела припадав саме на цей день.
Другий тиждень Літньої школи був не в Караганді, а в Каркаралінську – місті з чудовими гірськими краєвидами. Одним із незабутніх моментів для всіх нас залишиться похід у гори – підкорення вершини Баранячий Лоб. По дорозі на нас чекали різні герої – бабуся, козаки та Володимир Великий, які мали спеціальні завдання для учасників нашої школи. Ми співали «Червону руту» у стилях рок і реп, відгадували назви зброї козаків та шукали справжній скарб! Після пройдених перешкод учасники отримали сувеніри – справжні золоті монети українські гривні.
Вечірнє дозвілля студенти проводили по-різному: це і дискотеки із запальними танцями, і пісні під гітару, і бесіди за чаюванням. А завдяки студенту Кобилянському Денису, який привіз із собою справжній телескоп, ми мали змогу спостерігати за зірками та цілими сузір’ями!
Водночас і веселим, і сумним моментом було закриття Літньої мовної школи. Студенти показали для запрошених гостей все те, чого вони навчилися за ці два тижні, та урочисто отримали сертифікати із зазначеним рівнем володіння українською мовою. Дуже зворушив студентів та й усіх присутніх перегляд «старих фотографій», під час якого згадалися усі чудові та незабутні миттєвості двох тижнів школи в Казахстані.
Літня школа «Крок до України» – 2016 ще раз показала, наскільки важливим для збереження національної ідентичності українців за кордоном є живе спілкування з Україною, пізнання не лише її історії, але й сьогодення. Сподіваємося, що проведення літньої школи в Казахстані буде мати продовження і наступного року, але переросте у не менш цікавий освітньо-культурний проект.