3 вересня 2012 року в Міжнародному інституті освіти, культури та зв’язків з діаспорою (МІОК) відбулась зустріч з Ґенею Литвин (Аргентина), математиком за фахом, але людиною з великим серцем, яка працює для збереження української мови серед українців на далекому Американському континенті.

Чи не вперше україністи МІОКу мали нагоду поспілкуватись із представником освітян Аргентини і дізнатись про справи української громади у цій країні.

Кількість українців в Аргентині сягає 300 тисяч, місця їхнього поселення дуже розкидані. Основне завдання, яке ставить перед собою українська громада, – поширювати знання про Україну серед аргентинців. У цьому напрямку, за свідченням гості, є значні результати.

Напередодні ювілейних святкувань 2014 року на зустрічі звучала і тема Шевченка. На запитання директора МІОКу Ірини Ключковської: чи є пам’ятник Шевченкові в Аргентині і що значить постать Шевченка для тутешніх українців? – п. Литвин відповіла: Шевченко для нас – це Україна.

Та все ж центральною темою зустрічі стала українська освіта в Аргентині, її проблеми та здобутки. У 60-х роках XX ст. в Буенос-Айресі була зорганізована філія Українського Католицького Університету Святого Климентія Папи в Римі, навколо якої сформувалась ціла освітня система від дитсадка, школи, гімназії і до вищої школи. Пізніше сам університет був ліквідований, а його філія залишилась без легальних прав на існування. 29 липня 2007 року декретом Української Католицької Єпархії Покрови Пресвятої Богородиці в Аргентині створено Інститут Української Культури й Освіти (У. К. О.) ім. Патріярха Йосифа Сліпого, який, ставши продовжувачем традицій колишньої філії УКУ, готує учителів українських освітніх осередків, курсів українознавства, громадських провідників, веде наукові дослідження в галузі української культури, східного християнського світогляду та суспільного розвитку, видає посібники для студентів Інституту У. К. О. в Аргентині та ін. Однак сьогодні з системи доуніверситетської освіти залишились лише двотижневі літні курси українознавства, якими власне й опікується п. Литвин. Велику допомогу українській громаді надає Українська Греко-Католицька Церква. Зокрема, патріарх Святослав свого часу був єпископом в Аргентині й активно долучався до організації і проведення курсів українознавства.

Склалося так, що курси не мають відповідного навчально-методичного забезпечення та продовження на регулярних заняттях у суботніх чи недільних школах. Однак, віддана праця вчителів та бажання учнів навіть у 40-градусну спеку дають свої результати. Щороку близько 30-40 підлітків українського походження з власної ініціативи зголошуються навчатись на курсах, свідомо обираючи інтенсивний курс української мови. Як зазначила наша гостя, діти прагнуть пізнавати все українське – мову, культуру, звичаї, радо виготовляють ґердани, писанки, вишивають сорочки. За час інтенсивного курсу, який передбачає щоденну працю протягом 11 годин, діти вивчають українську мову та літературу, теологію, географію, історію, культуру України, народне українське мистецтво, історію української церкви, основи філософії. Основним мотивом навчання на курсах, за словами самих учнів, є можливість відчути своє українське коріння.

Дізнавшись про українську молодь Аргентини, яка прагне вивчати українську мову, і про курси українознавства, які потребують викладачів та навчально-методичного забезпечення, україністи МІОКу запропонували свою допомогу. На зустрічі було обговорено можливості для приїзду викладачів до Аргентини на літні курси та українських освітян Аргентини – на Міжнародну конференцію «Львів для української мови у світі», яка відбудеться у листопаді цього року, і на IV Міжнародний конгрес «Світове українство як чинник утвердження держави Україна у міжнародній спільноті: Шевченко «…землякам моїм в Україні і не в Україні…» у серпні 2013 року. На допомогу викладачам української мови в Аргентині директор МІОКу Ірина Ключковська подарувала п. Ґені Литвин навчальний комплекс «КРОК – 1» та диски із аудіозаписами українських письменників.

Галина Шміло,

молодший науковий
співробітник МІОКу