4-6 травня 2012 року в Торонто відбулася Всеканадська вчительська конференція «Українське шкільництво в Канаді: бути канадцем і залишатися українцем», на яку були запрошені співробітники МІОКу.

Цей візит – результат тривалої співпраці Інституту зі Шкільною радою Торонто. Канадські вчителі апробовували навчальні посібники, укладені працівниками МІОКу, а також брали участь у конференції «Львів для української мови у світі», яка пройшла у Львові 21 лютого 2011 року. Саме там між директором Інституту п. Іриною Ключковською і представниками Шкільної ради Євгенією Петровою та Оксаною Левицькою було досягнуто домовленості про візит представників Інституту до Канади.

Наукові співробітники МІОКу Олеся Палінська та Оксана Туркевич взяли участь у роботі конференції. Вони провели два майстер-класи із викладання української мови як іноземної за навчальними посібниками з УМІ «КРОК-1» та «Мандрівка Україною». Також вони мали нагоду познайомитися з учителями та науковцями, прослухати семінари та майстер-класи, налагодити контакти для подальшої співпраці. Зокрема, було вирішено співпрацювати з метою адаптації посібника «КРОК» для дитячої аудиторії.

Окрім участі у конференції, представники МІОКу мали цікаву і насичену програму перебування, яку підготував оргкомітет конференції й Українська шкільна рада Торонто на чолі з Тетяною Сунак. Насамперед це візити до українських шкіл Канади: католицької цілоденної школи ім. Йосифа Сліпого (директор Василь Жила), католицької школи св. Йосафата, а також української суботньої школи ім. Цьопи Паліїв (директори – Дарія Біла та Софія Пеняк). Вчителі та адміністрація шкіл виявили великий інтерес до роботи МІОКу, передусім до підручників і посібників з української мови як іноземної, а також радо поділилися своїми напрацюваннями, методиками роботи. Для представників Інституту особливо цікавим було побачити, як побудована система освіти у Канаді, зокрема як вивчення української мови у школах різних типів інтегроване у загальнодержавну систему освіти і яким чином це сприяє збереженню або ж відновленню української мови в юних канадців українського походження.

Також члени оргкомітету конференції підготували цікаву і пізнавальну програму перебування. Зокрема, пані Таня Онищук, член Шкільної ради, показала свою книгарню «Koota ooma» – унікальну книгозбірню, де можна знайти найновіші видання з України, а також періодику, музику, фільми, ігри для розвитку дітей – словом, все те, що не так легко знайти навіть у найкращих українських книгарнях. Пані Дарія Дяковська організувала цікаву екскурсію до інституту св. Володимира, де показала унікальну колекцію українських народних строїв і розповіла про історію кожного експоната. Пані Анна Кісіль, голова Міжнародної організації українських громад «Четверта хвиля», провела цікаву пізнавальну екскурсію по Торонто, а пан Богдан Музичка, президент медіа-компанії «IMB+Records» і відомий меценат, організував поїздку за місто, до індіанських резервацій. Екскурсії по озеру Онтаріо і на Ніагарський водоспад були не тільки гарною можливістю відпочити і помилуватися чудовою природою, але й поспілкуватися з колегами-вчителями у неформальній обстановці.

Візит до Канади дав також можливість зустрітися з президентом групи «Провіденс» Володимиром Паславським і обговорити питання співпраці щодо спільного проведення літньої школи української мови і культури. На зустрічі з представником Канадського інституту українських студій Марком Р. Стехом йшла мова про можливості розвитку україністики в Канаді та про спільний проект Інституту і КІУСу.

Завдяки двотижневому перебуванню в Торонто співробітники Інституту не лише мали можливість налагодити безпосередні контакти з учителями і науковцями Канади. Це була унікальна нагода побачити українське шкільництво «зсередини», зі всіма його здобутками і потребами. Домовленості, досягнуті тут, будуть реалізовані у подальших проектах МІОКу.

Прес-служба МІОКу