27-29 серпня 2017 року увійдуть в історію України як «Дні української діаспори у Львові». Саме під такою назвою було об’єднано всі заходи, які відбувалися у Львові з нагоди святкування 50-ліття Світового Конґресу Українців.

Організаторами заходів виступили Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою, Світовий Конґрес Українців, Львівська обласна державна адміністрація, Національний університет «Львівська політехніка», ГО «Назустріч» Львівський національний академічний театр опери та балету ім. Соломії Крушельницької, Національний музей у Львові ім. Андрея Шептицького, Львівська архиєпархія Української греко-католицької церкви. Співорганізаторами подій стали Львівська обласна рада, Львівська міська рада, Музей національної архітектури та побуту «Шевченківський гай» ім. Климентія Шептицького, Національна академія сухопутних військ ім. Петра Сагайдачного.

Участь у «Днях української діаспори у Львові», зокрема у Міжнародній конференції «СКУ в 50 років і далі: європейський контекст» взяли понад 400 осіб з 40 країн світу, а на відкритих заходах побували сотні львів’ян та гостей міста.

Урочистості розпочалися 27 серпня 2017 р. офіційним відкриттям «Днів української діаспори» на площі святого Юра біля пам’ятника Андрею Шептицькому. У рамках події виступили Евген Чолій, Президент СКУ, Олег Синютка, голова ЛОДА, Юрій Бобало, ректор Львівської політехніки, Андрій Москаленко, заступник міського голови, Ірина Ключковська, директор МІОКу та Митрополит Ігор (Возьняк).

Відкриваючи святкування з нагоди 50-ліття СКУ, Евген Чолій, Президент Світового Конґресу Українців, сказав: «Ми були послами поневоленої країни після здобуття незалежності України, ми спрямували зусилля для утвердження державності… Наше завдання тепер – побороти російську дезінформацію, яка хоче переконати західний світ у тому, що Україна є невдалою країною. Наше завдання – доносити, що Україна змінюється, реформується, модернізується, йде вперед до ЄС та не буде повертатися до Радянського Союзу під будь-якою назвою. Українська двадцятимільйонна діаспора з вами».

У своїй промові Олег Синютка, голова Львівської обласної державної адміністрації, зазначив: «Ми гордимося тим, що ми, ті, хто живе в незалежній Україні, маємо кого просити про лобізм та відстоювання інтересів України у всьому світі. Як писав І.Франко: «Нам пора для України жить!» Отже, настав час перемагати! Створімо разом модерну Україну!»

Виступаючи перед учасниками відкриття Юрій Бобало, ректор Львівської політехніки, наголосив: «Працюймо дужо й завзято разом і молімося за те, щоб мир зійшов на нашу благословенну землю та приніс духовне відродження і розвій єдиній, соборній Українській незалежній державі! Слава Україні!»

У вітальному зверненні Ірина Ключковська, директор МІОКу, зазначила: «Слова вдячності всім і кожному зокрема за те, що тримали наше українське небо в умовах бездержавності, що не розчарувалися, бо розчаруватися і скласти зброю – це сьогодні найбільше зло!».

Відкриття завершилося благословенням Владики Возьняка та святковим Богослужінням в Архикатедральному Соборі Св. Юра.

Фінальним акордом першого дня святкувань став Гала-вечір у Львівській політехніці, в рамках якого відбулося відкриття виставки «Світовий Конґрес Українців: вчора, сьогодні, завтра», присвяченої 50-річчю заснування СКУ.

У рамках програми «Днів української діаспори», 28 серпня 2017 р. у Львівській політехніці відбувалася Міжнародна конференція «СКУ в 50 років і далі: європейський контекст». З вітальними словами до присутніх звернулися: Іванна Климпуш-Цинцадзе, віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, Павло Хобзей, заступник Міністра освіти і науки України, Олег Синютка, голова Львівської обласної державної адміністрації, Андрій Москаленко, заступник міського голови Львова, Евген Чолій, президент СКУ, Юрій Бобало, ректор Національного університету «Львівська політехніка».

Після пленарної сесії, на якій виступили з доповідями Евген Чолій та Іванна Климпуш-Цинцадзе, учасники конференції продовжили роботу в чотирьох секціях: «Посилення українських громад у формуванні громадської думки в країнах проживання» (модерувала Ярослава Хортяні, перший заступник президента СКУ та голова Європейського Конґресу Українців), «Українська освіта як чинник збереження національної ідентичності за кордоном» (модерувала Оксана Винницька-Юсипович, голова Світової Координаційної Виховно-Освітньої Ради при СКУ та Почесний консул Канади в Україні), «Просування іміджу нової України у світі» (модерувала Ірина Мицак, голова Світової комісії з відзначення 50-ліття СКУ та голова Світової ради засобів масової інформації при СКУ) та «Захист людських прав: гуманітарні виклики перед Україною» (модерував Петро Штик, третій заступник президента СКУ та голова Світової комісії людських і громадянських прав при СКУ)

Конференція завершилася пленарною сесією «Напрямні діяльності СКУ на наступні 50 років», на якій було підведено підсумки роботи секційних засідань, та презентацією видання Архиєпархіяльних Відомостей про «Українсько-польське примирення в документах ієрархії та священства».

Учасники конференції з-за кордону продовжили спілкування на прийнятті на запрошення Голови Львівської обласної державної адміністрації, яке відбулося у кав’ярні «Італійський дворик».

29 серпня за програмою «Днів української діаспори у Львові» було днем відкритих заходів з нагоди святкування 50-ліття заснування СКУ. Відбулися урочистості:

акція «Шана героям» в державному історико-культурному музеї-заповіднику «Личаківський цвинтар»;

акція «Українці разом – майбутнє за нами» в «Саду світового українства», що знаходиться на території Музею народної архітектури та побуту «Шевченківський гай»;

покладання квітів до пам’ятника Тарасові Шевченку;

відкриття виставки «Українські художники діаспори у збірках Національного музею у Львові».

Завершилися «Дні української діаспори у Львові» урочистою академією з нагоди 50-ліття СКУ в Львівському національному академічному театрі опери та балету імені Соломії Крушельницької.

ФОТО Руслана ТЕЛІПСЬКОГО, Йосипа МАРУХНЯКА, Ксенії ЯНКО та Богдана СИВАНИЧА