28 серпня 2017 року з нагоди 50-ліття Світового Конґресу Українців відбулася Міжнародна науково-практична конференція «СКУ в 50 років і далі: європейський контекст». Захід пройіксшов у Львівській політехніці у рамках «Днів української діаспори у Львові», участь у яких взяли понад 400 осіб з 40 країн світу.

Урочисте відкриття Міжнародної науково-практичної конференції «СКУ в 50 років і далі: європейський контекст» розпочалося молитвою та Гімном України у виконанні Народного чоловічого хору «Орфей» Львівської політехніки.

Зі вступними промовами на урочистому відкритті конференції виступили: Евген Чолій, Президент Світового Конґресу Українців, Іванна Климпуш-Цинцадзе, Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, Павло Хобзей, заступник Міністра освіти і науки України, Олег Синютка, голова Львівської обласної державної адміністрації, Андрій Москаленко, заступник міського голови Львова з питань розвитку, Юрій Бобало, ректор Національного університету «Львівська політехніка», Володимир Голоднюк, батько Героя України Устима Голоднюка, представники духівництва, громадськості та діаспори. Ведучою урочистого відкриття стала Ірина Ключковська, директор Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою.

На продуктивну роботу учасників конференції благословив Владика Петро Стасюк з Австралії.

У вступному слові, Ірина Ключковська зазначила: «50 років Світового Конґресу Українців – це історія великих перемог усіх Вас разом і кожного зокрема – великої української спільноти, об’єднаної спільними цінностями. Це 50 років битви за Україну, за українськість кожної родини, це історія перемоги над злом і утвердження великої Правди на складній особистій та спільній дорозі».

З вітальною промовою звернувся до усіх присутніх ректор Національного університету «Львівська політехніка» Юрій Бобало: «Цьогорічна Конференція не є першим заходом, який ми разом із Світовим Конґресом Українців проводимо у стінах Національного університету «Львівська політехніка». У цій залі найстаршого технічного університету Східної Європи, якому виповнилося 200 років, збиралися сотні українців з цілого світу. Наші спільно проведені конгреси, конференції, презентації мали не лише великий резонанс у суспільстві, але й дали результати, що вплинули на прийняття правильних політичних рішень на державному рівні. А наші сталі контакти допомагають формувати світогляд студентства, його розуміння значення діяльності СКУ, усвідомлення його ролі у державотворенні. Переконаний, що співпраця Львівської політехніки та Світового Конґресу Українців – це безпрецедентний приклад успішної багатолітньої взаємодії Університету та СКУ. Впевнений, що наш започаткований діалог, наша співпраця обов’язково матиме продовження в майбутньому!»

«Українська діаспора висуває інтереси українського народу у всьому світі. Ця конференція фактично є конференцією Світового Конґресу Українців, яка проводиться у Львові. Це європейська конференція, з європейськими людьми і у європейському місті. СКУ взяло роль бути голосом України в ЄС. Ми мусимо і надалі сприяти прийняттю України до ЄС як повноправного члена, мусимо допомагати звільнити політичних в’язнів та надалі інформувати світ про зміни в Україні», − зазначив президент СКУ Евген Чолій.

Іванна Климпуш-Цинцанзе наголосила: «Ми не можемо переоцінити ту роль, яку відіграє українська діаспора в збереженні, примноженні, плеканні української історії, мови та культури. За що ми надзвичайно Вам вдячні. Доба Незалежності принесла нові виклики. Нам щодня доводиться відстоювати право нашого народу бути собою, бути українцями, незалежними та успішними. І ми вдячні, що у цій боротьбі Ви завжди є поруч. Світовий Конґрес Українців абсолютно гідно і повноцінно докладає усіх зусиль, щоб допомогти нам з тими викликами, які ми маємо зараз».

Голова обласної державної адміністрації Олег Синютка, вітаючи учасників Міжнародної конференції, наголосив, що надзвичайно важливою річчю є єдність українців поза межами нашої держави. За словами Голови ЛОДА, «сьогодні дуже важливо не тільки зміцнювати громади, які були створені після Другої світової війни, сьогодні є дуже важливим створювати нові громади, зміцнювати ці українські осередки і долучати до них усіх тих людей, які в силу різних обставин опинилися поза межами нашої держави і проживають у ваших країнах, які ви сьогодні представляєте».

Андрій Москаленко зазначив: «Зараз триває процес творення нової країни, коли в містах в Україні відбувається зміна поколінь, ментальності і мислення, утворюється багато успішних освітніх проектів, інноваційних конкурентнозадтних підприємств». За словами заступника міського голови Львова, «запорукою цих змін є єдність українців, взаємна підтримка в Україні та на міжнародній арені».

Конференція передбачала роботу чотирьох тематичних секцій.

Секція № 1 «Посилення українських громад у формуванні громадської думки в країнах проживання», яку модерувала Ярослава Хортяні – перший заступник Президента СКУ та голова Европейського Конґресу Українців (Угорщина), ставила за мету проаналізувати стан українських громад на європейському просторі; масштаби новітньої хвилі еміграції та її вплив на збільшення української присутності в Європі; оцінити пророблену працю та окреслити шляхи розвитку на наступні 50 років.

Доповідачами на сесії стали: Лариса Дір – начальник Управління з питань закордонного українства та етноконфесійного діалогу Міністерства закордонних справ України, Оксана Юринець – Народний депутат України, голова підкомітету з питань регіонального та транскордонного співробітництва між Україною та країнами Європейського Союзу Комітету з питань європейської інтеграції Верховної Ради України, Петро Тима – Голова Об’єднання українців у Польщі, о. Юстин Бойко, УГКЦ. До плідної дискусії були долучені такі дискутанти: Марійка Туцька – голова Об’єднання українців у Польщі, та Віра Коник – заступник Президента СКУ, голова Конґресу українців Естонії.

Секція № 2 «Українська освіта як чинник збереження національної ідентичності за кордоном», модератором якої виступила Оксана Винницька-Юсипович – голова Світової Координаційної Виховно-Освітньої Ради при СКУ та Почесний консул Канади в Україні, ставила за мету узагальнити стан освіти українського зарубіжжя як одного з найважливіших факторів збереження українства за кордоном та визначити шляхи її розвитку в сучасних реаліях, поглиблюючи в освітній сфері ефективну співпрацю з Україною.

Ця секція була представлена виступами таких доповідачів: Катерини Гороховської – члена Інституту професійного розвитку вчителів, Ірини Ключковської – директора МІОКу, Стефана Романіва – генерального секретаря СКУ, голови Союзу Українських Організацій Австралії, Павла Хобзея – заступника Міністра освіти і науки України, а також самого модератора секції Оксани Винницької. Зворушливим моментом у роботі секційного засідання було вручення квітів попереднім головам Світової Координаційної Виховно-Освітньої Ради – Надії Луців та Іроїді Винницькій.

Секція № 3 «Просування іміджу нової України у світі», яку модерувала Ірина Мицак – голова Світової комісії з відзначення 50 ліття СКУ та голова Світової ради засобів масової інформації при СКУ, ставила за мету проаналізувати форми та методи діяльності українських громад Європи в поширенні правдивої інформації про Україну включно з реформами в умовах дезінформаційної війни, розв’язаної Російською Федерацією; виробити механізми протидії російській інформаційній агресії, тісно співпрацюючи з органами влади України, розвиваючи та втілюючи спільні завдання стратегічних комунікацій.

Серед доповідачів варто відзначити виступи Ярини Ключковської – директора зі стратегії та розвитку комунікаційного агентства GROU (Україна), Марини Ярошевич – директора Представництвa СКУ зі зв’язків з міжнародними організаціями в Брюсселі, Володимира Кістяника – заступника директора Представництва Представництва Світового Конгресу Українців в Україні, Андрія Футея – заступника Президента СКУ, Президента Українського Конґресового Комітету Америки, Зенка Ластовецького – директора Ради Союзу українців у Великій Британії.

Секція № 4 «Захист людських прав: гуманітарні виклики перед Україною», модератором якої виступав Петро Штик – третій заступник Президента СКУ та голова Світової комісії людських і громадянських прав при СКУ (Швейцарія), ставила за мету висвітлити роль СКУ та його складових організацій, зокрема на європейському просторі, в боротьбі за дотримання прав людини, які порушуються в результаті агресії з боку Російської Федерації та окупації нею Криму, а також визначити ефективні засоби зменшення та зупинення порушень людських прав, використовуючи всі можливі форми та методи, що відповідають міжнародним стандартам.

Доповідачами цієї секції виступили: Рефат Чубаров – голова Меджлісу кримськотатарського народу, Президент Світового конґресу кримських татар, народний депутат України, Валерій Пацкан – перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин, голова підкомітету з питань зв’язків з українцями, які проживають за кордоном, Павло Ґрод – заступник Президента СКУ, Президент Світового Конґресу Українців Канади, Олександра Матвійчук – голова правління Центру громадянських свобод, Галина Маслюк – голова Світової комісії проти торгівлі людьми при СКУ, голова товариства української діаспори в Греції «Українсько-грецька думка», Юрій Чопик – голова Світової комісії з розвитку нових українських громад при СКУ, голова асоціації «Українська громада Іспанії за права, честь і гідність українців» (Іспанія), Сергій Винник – очільник Центру української культури «Сірий клин» (Росія).

Міжнародна науково-практична конференція «СКУ в 50 років і далі: європейський контекст» завершилася заключним словом Евгена Чолія, президента СКУ, який закцентував увагу на напрямних діяльності Світового Конґресу Українців на наступні 50 років.

ФОТО Руслана ТЕЛІПСЬКОГО, Йосипа МАРУХНЯКА, Ксенії ЯНКО та Богдана СИВАНИЧА