16 листопада 2012 року в Таллінні відбулася презентація книги «Народи Естонії. Українці», створеної у співпраці Конгресу українців Естонії і Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка». Книга видана Естонським фондом інтеграції та міграції «Наші люди» (MISA) на замовлення Міністерства освіти і науки Естонії, яке фінансує проекти щодо створення книг про народи, які живуть у країні. Книги, які вийшли накладом 2500 екземплярів, вже скеровані до бібліотек естонських шкіл і будуть використовуватися як посібники для учнів. Завдяки цьому виданню естонські школярі зможуть більше ознайомитися з Україною та українським народом. У книзі є розділ і про естонських українців.

На презентації були присутні посол України в Естонії Віктор Крижанівський, другий секретар посольства Людмила Андрієнко, керівник Естонського фонду інтеграції та міграції Тетяна Муравйова та інші представники цієї організації, чільні працівники Міністерства культури Естонії Мадіс Ярв та Євгеній Жур’ярі, журналісти, представники української громади.

Відкриваючи презентацію, голова Конгресу українців Естонії Віра Коник подякувала всім людям, причетним до видання книги – редактору Іті Серман, Елен Довган, які здійснила переклад з української на естонську мову, координаторам проекту з боку Естонського фонду інтеграції. Особлива подяка була висловлена групі працівників Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка», які написали текст книги, та відомому львівському фотографу Василеві Пилип’юку. Посол Віктор Крижанівський сказав, що йому була дуже приємною звістка про вихід в Естонії книги про Україну та українців. Т. Муравйова говорила про те, що з книги вона дізналася багато нового про український характер, а Мадіс Ярв зупинився на культурних відносинах між Україною та Естонією. Естонсько-український переклад виступів робила Ліна Довган.

Сторінки книги «ожили» на екрані, на якому присутні могли побачити розміщені в книзі фотографії, а також послухали невелику розповідь про Україну. Зворушення та щире захоплення всіх учасників вечора викликала постановка української народної казки «Зайцева хатка», яку під керівництвом вчительки Оксани Симотюк показали учні недільної школи «Лабора». На завершення офіційної частини присутні побачили і почули «дівчину з обкладинки» Яну Ткачук, фотографія якої в національному строї розміщена на форзаці книги; Яна чудово виконала пісні про Україну. Учасники вечора змогли також на практиці ознайомитися з одним із розділів книги, в якому розповідається про українську кухню: присутнім було запропоновано поласувати варениками, пампушками, різноманітними пиріжками та іншими українськими національними стравами.

Прес-служба Конгресу українців Естонії