Директор Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою НУ “Львівська політехніка” Ірина Ключковська взяла участь у роботі Всеукраїнського суспільного Форуму «10 Екуменічний соціальний тиждень: гідність, служіння, солідарність на шляху оновлення країни» (4-7 жовтня 2017 р., м. Львів) та виступила ключовим доповідачем на панельній дискусії «Солідарність націй vs національний егоїзм». Темою доповіді Ірина Ключковська обрала «Українські спільноти за кордоном: інтеграція vs асиміляція».

Доповідач вважає, що, ми як країна з однією з найбільших діаспор світу та країна-донор трудових мігрантів повинні розглядати питання солідарності націй і національного егоїзму також через призму дотримання прав національних меншин та українських спільнот загалом, фокусуючись на питаннях збереження української ідентичності  закордонних українців і трудових мігрантів, захисті їх прав і залученні їх ресурсу для розвитку країни походження.

Висвітлюючи питання функціонування національних меншин та українських спільнот різних країн світу та визначаючи основні фактори впливу на їх розвиток, а саме: політику країни проживання, політику країни походження, фактор двосторонніх міждержавних стосунків, активність української громади та кожної окремої особи ( її волю чи небажання інтегруватися у життя країни-реципієнта), доповідач опирається на тезу, висловлену Главою УГКЦ Блаженнішого Святослава: «Інтеграція, а не асиміляція», що повинна стати наріжним каменем для кожного, хто обрав життя і працю за кордоном.

Доповідач зазначила, що Україні слід засвоїти уроки від подій, які охопили сьогодні наш турбулентний світ, зокрема йшлося про реакцію Угорщини та ряду європейський держав на прийняття закону України «Про освіту», а саме:

  • пріоритетом має бути обстоювання власних національних інтересів, вибудовуючи власну зовнішньополітичну діяльність на засадах здорового національного егоїзму та на засадах солідарності націй, базованій на дотриманні паритетності у всіх сферах, зокрема у питаннях, пов’язаних із дотриманням прав національних меншин та українських спільнот, що живуть за кордоном;
  • підтримку закордонних українців та трудових мігрантів вважати за один із пріоритетів зовнішньої політики України, оскільки українські спільноти за кордоном є інтегральною, невід’ємною частиною українського соціуму, посягання на права яких має розцінюватися як посягання на інтереси держави в цілому.

Лише після Революції гідності ситуація в Україні у контексті співпраці з українцями за кордоном починає змінюватися. Прийнято закон «Про зовнішню трудову міграцію», розроблено концепцію співпраці з закордонним українством, готується програма, готується прийняття змін до закону  «Про закордонного Українця» з визначенням повноважного органу у структурі МЗС для співпраці зі світовим українством. Зрештою, практика зустрічей у рамках закордонних офіційних візитів найвищих посадових осіб з українськими громадами є добрим сигналом для закордонних країн про увагу до українських спільнот з боку Держави.