У Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету “Львівська політехніка” завітав Юрій Чопик – голова “Української громади в Іспанії за права і честь України” (м. Мадрид). Для співробітників Міжнародного інституту ця зустріч була особливою. Ми розпочинаємо новий проект під назвою “Назустріч новій хвилі”.

Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою ставить перед собою завдання змінити негативний стереотип українця, трудівника-емігранта, який виїхав з України за останнє десятиріччя. На жаль, цей стереотип зараз активно пропагується засобами масової інформації. На противагу цьому ми показуємо позитивну роль нової хвилі української еміграції в утвердженні доброго імені України за кордоном. Зараз ми вивчаємо комплексні питання, які ляжуть в основу співпраці нашої інституції з українськими громадами зарубіжжя. Насамперед вони стосуються збереження ідентичності українців при їх адаптації в новому середовищі.

Зустріч з паном Чопиком була дуже важливою. На ній обговорювалися питання четвертої хвилі еміграції, а також ті проблеми, які турбують українські громади за кордоном.

Ми прекрасно усвідомлюємо, що частина людей, які виїхали, повернуться в Україну, частина, без сумніву асимілюється, але більшість з них перетвориться в те явище, яке ми називаємо українською діаспорою і буде, як ми сподіваємося працювати на ім’я нашої держави.

Юрій Чопик окреслив цілу групу питань, які хвилюють українців, а тим самим  повинні хвилювати нас тут, в Україні. Адже українська діаспора – це інтегральна частина нашої історії, нашої культури і нашого буття загалом. Пізнаючи українську діаспору за кордоном ми тим самим пізнаємо і розуміємо  глибше самі себе.

Юрій Чопик порушив питання, українського шкільництва, адже  українські школи за кордоном: в Греції, Португалії, Іспанії, Італії, лише зароджуються і вони найбільше потребують допомоги з боку України. Він зазначив у своїй розмові, що за допомогою нашого інституту, відкрилася перша українська школа у Мадриді.

На зустрічі обговорювалися питання українського шкільництва, порушувалися також питання культурологічні, зокрема проведення вечорів пам’яті І. Франка, Т. Шевченка, святкування Дня Матері.

Ми усвідомлюємо, як необхідні нашим співвітчизникам поради, наша методична допомога. Опираючись на потреби українців за кордоном, ми розробили освітньо інформаційний сайт “ДУДА”, (www.duda.org.ua), який дає широку інформацію, де ми закладаємо сценарії, календар свят, українську символіку, українські свята, дати народження видатних постатей, матеріали для школярів, точку зору…

Співпраця з українськими громадами триває вже не перший рік. Власне Юрій Чопик був одним з перших, з ким ми налагодили контакт серед українців новітньої хвилі.

Директор Інституту Ірина Ключковська подякувала пану Чопику і усім українцям Іспанії за співпрацю, за високу оцінку роботи колективу МІОК, а також виклала тезою ті засади, на яких базується співпраця з нашими співвітчизниками за кордоном. Зокрема, вона наголосила, що основна теза співпраці – вивчення потреб діаспори, їх наступний аналіз і лише згодом розробити план конкретних дій.

Зі сторони нашого Інституту було запропоновано укласти конкретну угоду і запрошено українців з Іспанії взяти участь у нашій наступній конференції, яка відбудеться у 2008 році у місті Львові, а також взяти участь у проекті “Відкриймо для України українську діаспору”, з метою презентації діяльності українських громад Іспанії. Власне цей захід ми розцінюємо як можливість привернути увагу суспільства до тих проблем, які переживають українці за кордоном.