«Факти мають значення» — про це 6 березня у Львівській політехніці говорив спостерігач СММ ОБСЄ в Україні Майкл Салліван. Він презентував діяльність Спеціальної моніторингової місії (СММ) Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) в Україні.

Ідея цієї зустрічі народилася після 19 грудня 2017 року, коли працівники нашого Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою Львівської політехніки разом із представниками Інституту права та психології Університету брали участь в обговоренні діяльності Місії ОБСЄ на заході та сході України, яку проводив заступник голови СММ ОБСЄ Олександр Хуг. Саме тоді було досягнуто домовленості про візит представників СММ ОБСЄ до Львівської політехніки.

Візит розпочався із зустрічі Майкла Саллівана з ректором Львівської політехніки професором Юрієм Бобалом, на якій були також присутні Ірина Ключковська, директор МІОКу, Володимир Ортинський, директор ІНПП, Роман Корж, проректор університету, та Наталія Гоц, керівник центру міжнародної освіти. Під час тривалих перемовин було обговорено можливості налагодження взаємовигідної співпраці Львівської політехніки з СММ ОБСЄ.

Переповнена зала не могла вмістити всіх охочих поспілкуватися з Майклом Салліваном та Алтинай Мирзамбековою, спеціалістом із забезпечення зв’язків зі ЗМІ СММ ОБСЄ.

Оксана П’ятковська, модератор заходу, старший науковий співробітник МІОКу, представила гостей та окреслила основні завдання і напрями роботи ОБСЄ та СММ ОБСЄ.

—Ми вирішили, що для наших студентів і для викладачів було б корисно й цікаво поспілкуватися з представниками цієї Місії. А також це буде добра нагода для налагодження співпраці. Адже факти, які завдяки місії ОБСЄ розсилають по цілому світу, дають змогу об’єктивно аналізувати ситуацію в нашій країні. І завдяки цьому зрозуміти, що це не внутрішній конфлікт, а війна, спричинена російською агресією. Для студентів — це безцінний досвід. Адже діяльність ОБСЄ багатовекторна і стосується захисту прав людини, аспектів юридичних питань, національних меншин тощо. Думаю, що в майбутньому, за бажанням обох сторін, може розвинутися цікава і потрібна, особливо в умовах агресії РФ, співпраця, — співорганізатор зустрічі, директор МІОК, Ірина Ключковська.

Майкл Салліван ознайомив присутніх з напрямами роботи Місії, розповів, у яких умовах їм доводиться працювати.
— Наша робота полягає передовсім в тому, щоб дослідити реальну ситуацію. Ми багато спілкуємося з людьми, які проживають на території, де ведуться бойові дії. Звітуємо про те, що відбувається по обидві сторони зони конфлікту. Одне з наших завдань — аналізувати ситуацію з дотриманням прав людини. Адже в деяких селищах надзвичайно складні життєві умови. Так, ми не гуманітарна організація і не доставляємо гуманітарну допомогу, але ділимося інформацією з волонтерськими організаціями, які можуть зарадити цим людям. Ще один напрям діяльності — налагодження діалогу. Для нас важливо посадити дві сторони за стіл переговорів і допомогти їм домовитися, але ми не беремо участь у цьому процесі. А також допомагаємо відновлювати та реконструйовувати постраждалі від обстрілі об’єкти, як, наприклад, відновити електрифікацію, газопроводи тощо. Для цього ми звертаємося до обох сторін конфлікту, щоб припинили обстріли на час ремонтних робіт, — розповів представник ОБСЄ.

Серед запитань, які цікавили присутніх, були й досить гострі, зокрема про те, чи місія ОБСЄ знає і може засвідчити, звідки прилітають снаряди.
— Дещо ми можемо знати, а дещо ні. Коли відбувається обстріл, то можемо сказати, який вид зброї використали, з якої дистанції і під яким кутом стріляли, кількість пострілів, траєкторію руху. Цю роботу проводять спостерігачі, які колись були військовими. Та ми фіксуємо це лише як статистичні дані й звітуємо про це, передаючи інформацію на вищий рівень. Я розумію, чому люди часто невдоволені нашою роботою. Та якщо ми почнемо робити політичний аналіз ситуації, то жодної об’єктивності в нашій роботі вже не буде, — підкреслив Майкл Салліван.
Велика кількість запитань свідчила про інтерес до роботи Місії в Україні. Студенти і викладачі ІНПП та працівники МІОКу після зустрічі ділилися враженнями, висловлюючи сподівання на розвиток співпраці з Місією, зокрема очікуючи візиту Олександра Хуга до університету.

Наталія Павлишин, тижневик “Аудиторія”.