Започаткування нових традицій — те, що в діяльності Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою займає левову частку. Саме тут постійно творять формати заходів, подій, зустрічей, співпраці, на які спрагле наше суспільство. Так і 14 лютого МІОК на чолі з директоркою Іриною Ключковською запровадив нову традицію, приурочену до Міжнародного дня дарування книги — проект «Її Величність Книга. Даруймо!». Він відкриває літературну Україну для українського світу за кордоном.

Незважаючи на те, що захід такого формату відбувався вперше, колективові МІОК вдалося зацікавити найкращих видавців Львова та організувати справжній марафон дарування книжок українцям від українців, щоб розвивати співпрацю та дбати про розвиток української мови в діаспорі.

— Цей захід перший не лише у Львівській політехніці, а й у Львові. Дякуємо за різні ініціативи, зокрема, за цю можливість для читачів. Вдячний видавцям, які, незважаючи ні на що, продовжують свою справу. Старші покоління пам’ятають, скільки зусиль треба було докласти колись, щоб знайти цікаву книгу. Зараз таких проблем нема, треба лише мати бажання читати, — зазначив ректор Львівської політехніки професор Юрій Бобало.

Коли виник задум цього заходу, найпершою, хто відгукнувся на заклик дарувати книги, була велика подруга МІОК Віра Білевич, яка представляла відому письменницю, поетку, музикантку та композиторку з Бразилії Віру Селянську (Вовк):

— Дякую за честь представляти таку унікальну постать як Віра Вовк. Недаремно цей захід розпочали саме з подарунків від цієї діячки. Не знаю, чи ще хтось із письменників може змагатися з нею кількістю подарованих книжок. Вона дуже щедро їх розсилає по світу. Зважте, лише Києво-Могилянській академії подарувала понад 4,5 тисячі книг. Довідавшись про акцію МІОК, мисткиня запропонувала подарувати свою найновішу книгу студентам. Віра Вовк звернулася листом до присутніх заходу: «Автор пише й видає книжки особливо для вас. Він хоче передати якісь надумані картини, враження, погляди, переживання, одним словом, бажає з вами спілкуватися, знайти у вас своїх однодумців або співрозмовників. Без вас видання книжок не мало б ніякого оправдання. Якщо моя книжка принесе вам якусь радість, потіху, ідею, якесь вдоволення, буду вважати свій задум щасливим».

Кожен з-поміж присутніх видавців мав нагоду через жеребкування обирати країну та осередок, яким подарують свої видання. Цей момент був справді дуже цікавим, бо ніхто не знав, для кого несе подарунки. Отож видавництво «Срібне слово» передало свої книги Товариству об’єднання українців у Франконії (Німеччина), Всеукраїнське спеціалізоване видавництво «Світ» — українській школі «Материнка» ім. Дмитра Павличка у Варшаві (Польща), від видавництва «Апріорі» книги отримає українська недільна школа в Греції, видавництво «Старого Лева» подарувало свої видання українській суботній школі в Нідерландах «Веселка», видавництво «Каменяр» — Союзу українських студентів у Німеччині (Мюнхен), видавництво «Літопис» — українській школі в місті Осло (Норвегія), видавництво Львівської політехніки передало подарунок Конґресові Українців Естонії. Велике зібрання своїх творів і творів покійної дружини, дисидентки, політичної та громадської діячки Ірини Калинець, передав український поет, лауреат Шевченківської премії Ігор Калинець. Подарунки українському світові за кордоном передали також і представниці «Союзу українок“ та окремі автори, серед яких відомий журналіст і публіцист, головний редактор часопису «Універсум“ Олег Романчук.

Важливою частиною події було скайп-спілкування із представниками українців у всьому світі. Насамперед, ректор Політехніки професор Юрій Бобало поговорив із ректором Українського Вільного Університету в Мюнхені Марією Пришляк. Це спілкування стало нагодою запросити на відвідини нашого вишу, а також продовжити тісну співпрацю між університетами. Юрій Ярославович подарував двотомове видання, видане до 200-річчя заснування Львівської політехніки.

З-поміж усього найбільше захоплення присутніх викликало спілкування з наймолодшим на цій зустрічі українцем — семилітнім Захаром Лісковим, родом із Новоград-Волинська, який нині із батьками проживає у США. Про цього малого великого захисника писали мало не всі українські ЗМІ. Хлопчик знайшов помилку в британській енциклопедії «1000+ наукових фактів», видавництва Miles Kelly, де літак «Мрія» назвали російським. Захар записав емоційне відеозвернення до видавництва зі сподіванням, що помилку виправлять. Під час розмови Захар розповів трохи про свій відеоблог, а також про те, що в нього ані дня не минає без читання. Йому директорка МІОК Ірина Ключковська подарувала енциклопедію про Україну. Заступник голови Товариства «Просвіта» Львівської політехніки Надія Любомудрова закликала видавців і загалом охочих доєднатися до збору книг українською мовою дітям деокупованих територій, бо там їх дуже бракує.

За матеріалами статті Наталії Павлишин з освітнього студентського тижневика «Аудиторія» Львівськолї політехніки (http://audytoriya.lpnu.ua/wp-content/uploads/2018/02/Aud_2018_05_web.pdf .)

Фотографії Йосипа Марухняка

Із відеосюжетами з цієї події ви зможете ознайомитися за посиланнями нижче: