У вівторок, 24 квітня, до Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка» завітав Юрій Данилишин, голова Українського культурного товариства «Просвіта» в Аргентині. Він мешкає у столиці цієї країні, місті Буенос-Айресі, за фахом – архітектор.

Під час зустрічі пан Юрій та працівники МІОКу обговорили шляхи подальшої співпраці, започаткованої багато років тому, між нашим інститутом та аргентинською «Просвітою». Це – вишкіл учителів українських шкіл Аргентини, яким упродовж декількох років опікувався МІОК.

Також керівник аргентинської «Просвіти» розповів про діяльність тамтешньої української громади, її історію та сучасні виклики. Власне, майже всі представники нашої діаспори Аргентини народилися вже в цій далекій південноамериканській державі – вони є нащадками тих, хто переселився туди в період від кінця ХІХ до середини ХХ століття. На жаль, точної кількості українців в Аргентині вирахувати не вдається, тому що під час перепису населення громадян не запитують про їхню національність.

У місцевій «Просвіті» гуртуються українці всіх еміграційних хвиль (сьогодні, як відомо, триває вже п’ята). У самому Буенос-Айресі працюють 10 філій організації. «Офіційним роком заснування товариства вважають 1924-ий, хоча завдяки дослідженню архівів вдалося встановити, що перша структура з такою назвою з’явилася в Аргентині 1910 року – ідея створення спільноти належить Григорієві Недобію, кравцеві за фахом, – каже Юрій Данилишин. – Однак із часом перша «Просвіта» змінила профіль своєї діяльності і стала називатися Українсько-аргентинським суспільним клубом». Крім того, велику роль у збереженні національної ідентичності відіграє Церква – УГКЦ та УАПЦ, а також молодіжні організації «Пласт» та СУМ.

Найбільше ж наших співвітчизників проживають у провінції Місьйонес – вони становлять близько 20% від загального числа мешканців.

Українська громада має щотижневу передачу на радіо, до 2010 року виходила газета «Українське слово». Сьогодні українці Аргентини протистоять масованій інформаційній атаці посольства РФ та російської меншини, які поширюють неправду про події в Україні, особливо про війну на сході.

Тепер громада працює над проектом «Прометей» – організацією та впорядкуванням бібліотеки, яка налічує матеріали за весь період діяльності «Просвіти». Юрій Данилишин наголосив, що більшість своєї громадсько-політичної та культурницької роботи українці Аргентини здійснюють на власному ентузіазмі, без вагомого сприяння чи підтримки нашої держави.