23 серпня 2013 року в актовій залі головного корпусу Національного університету «Львівська політехніка» відбулося урочисте відкриття IV Міжнародного конгресу «Світове українство як чинник утвердження держави Україна у міжнародній спільноті «…Землякам моїм в Україні і не в Україні…». Він присвячений наступному ювілею – 200-річчю від дня народження Тараса Шевченка – і організований Львівською політехнікою та Міжнародним інститутом освіти, культури та зв’язків з діаспорою.

Директор Міжнародного інституту Ірина Ключковська, відкриваючи конгрес, повідомила, що до участі у його роботі зголосилися 400 учасників з 29 країн світу і найбільше – з Російської Федерації, де є найчисельніша українська діаспора.

Ректор Національного університету «Львівська політехніка» професор Юрій Бобало розпочав своє вітальне слово з того, що поздоровив Євгена Чолія, якого знову обрали президентом Світового конгресу українців. Юрій Ярославович привітав присутніх з Днем українського прапора і наступним великим святом – Днем незалежності. Промовець підкреслив, що «Шевченко добре розумів становище українців, які проживали за межами України. Адже сам більшу частину свого життя провів на чужині. Свою пророчу поему «І мертвим, і живим, і ненародженим…» він адресував не тільки своїм землякам в Україні, а й тим, хто жив поза нею. Це яскраве свідчення того, що Кобзар вважав всіх українців єдиним цілим і переймався спільною долею всього українства. Найбільшою Шевченковою мрією була вільна Україна. І хоч жив він у часи глибокого поневолення, таку Україну він зміг побудувати у собі».

Роботу конгресу благословив митрополит Львівський УГКЦ Ігор Возьняк. Від вручив відзнаки церкви ректорові Львівської політехніки Юрія Бобалу та директору Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою Ірині Ключковській. Владика Димитрій зачитав вітання конгресу від патріарха Київського і всієї України-Руси Філарета.

Заступник глави Львівської облдержадміністрації Ірина Романів, привітавши учасників конгресу, вручила письмові подяки від голови адміністрації Віктора Шемчука Юрію Бобалу, Ірині Ключковській, багатьом активістам українських громад з різних країн світу. Міський голова Львова Андрій Садовий у своєму виступі зазначив, що Львів є найбільш україномовним містом світу. Оплесками зустріли присутні у залі його слова: «Якщо вас охопить зневіра, приїжджайте до Львова. Бо Львів – це твердиня українського духу!».

Конгрес вітали також президент СКУ Євген Чолій, голова Європейського союзу українців Ярослава Хортяні. Вітання від народної артистки України Героя України Ніни Матвієнко було музичним: вона виконала українську народну пісню.

Зворушливим епізодом урочистого відкриття конгресу став перегляд відеоролика, відзнятого у час проведення акції Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою «Українські дітки у світі читають Кобзаря». Шевченко звучав устами 130 дітей віком не більше 7 років з багатьох країн світу.

З доповіддю на конгресі виступив заступник міністра закордонних справ у 2009–2010 роках, заступник директора Центру Разумкова з міжнародних питань Валерій Чалий. Він зазначив, що не буде повторювати бравурних гасел, а зосередить увагу на проблемних питаннях і тих завданнях, які повинні вирішувати українські громади у світі. З одного боку, тішить той факт, що 66 відсотків українців і сьогодні б проголосували за незалежність України, а з другого боку, засмучує те, понад 30 відсотків українців не вважають День незалежності святом. Ще кілька років тому 3 мільйони громадян Росії вважали себе українцями, тепер таких лише 2 мільйони. На жаль, парламент, уряд, міністерство закордонних справ не приділяють належної уваги підтримці закордонних українців. Кошти на цю благородну мету з року в рік зменшуються.

Перед присутніми виступив відомий український публіцист, літературознавець і правозахисник, член ПЕН-клубу, лауреат Шевченківської премії Євген Сверстюк. Він висловив кілька важливих тез, що стосуються сучасного розуміння значення творчості Тараса Шевченка для України в її подальшому демократичному розвитку. Промовець пригадав промовисту назву своєї книги «Шевченко понад часом», стверджуючи, зокрема, що вже перше слово поета в «Кобзарі» було одразу почуте й сприйняте народом. Особливістю генія Шевченка є те, що він говорив для свого часу, водночас говорячи про час минулий й майбутній. Особливо це відчутно у назві його знаменитої поеми «І мертвим, і живим, і ненародженим землякам моїм в Україні і не в Україні».
IV Міжнародний конгрес «Світове українство як чинник утвердження держави Україна у міжнародній спільноті» продовжує свою роботу.

Прес-служба Національного університету «Львівська політехніка»