Вже вдруге на казахській землі пройшла Міжнародна школа української мови та культури «Крок до України». Вона відбулася 18-28 липня 2013 року в м. Каркаралінськ. Для її проведення у Карагандинську область були відряджені старший науковий співробітник МІОКу Олеся Палінська, а також викладачі кафедри іноземних мов НУ «Львівська політехніка» Олег Качала та Ірина Юзвяк. Протягом десяти днів вони створили невеличке, але жваве й цікаве українське середовище для вивчення української мови і культури. Неоціненну допомогу у проведенні табору надали вчителі з Караганди п. Зеновія Красівська та п. Світлана Ткач, а також студенти-семінаристи з Тернополя.

Проведення україномовної літньої школи ініціювали: з українського боку – Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою, а зі сторони Казахстану – Карагандинське обласне Товариство української мови ім. Тараса Шевченка «Рідне Слово» й особисто Апостольський делегат для греко-католиків в Казахстані та Середній Азії о. Василь Говера.

Учасниками табору стали 34 школярі та студенти з Карагандинської та Східно-Казахстанської областей. Дехто з них розмовляє вдома українською мовою, а для когось це були перші спроби вивчити українські слова й граматику. Деякі учасники табору цього року виїжджають на навчання в українські виші, інші готуються в майбутньому теж їхати вчитися в Україну, тому найбільше їх цікавило практичне вивчення розмовної української мови.

Десятиденна програма табору складалася з уроків української мови, занять в етномайстерні, групових завдань і конкурсів, перегляду фільмів. А ще були веселі ігри, походи в гори, в ліс і на озеро, дискотеки і пісні під гітару – те, що дарує позитивні емоції і робить табір незабутнім.

Заняття з української мови проходили у трьох групах: початковий рівень (викладач – Олеся Палінська), середній (Ірина Юзвяк) і високий (Олег Качала). Учасники табору мали можливість вивчати українську мову цікаво й ефективно, оскільки викладачі використовували на заняттях підручники, розроблені працівниками МІОКу – «КРОК-1», «КРОК-2» та «Автостопом по Україні». Актуальні розмовні теми, добре пояснена граматика, ефективні вправи і щира, невимушена атмосфера зробили уроки цікавими та веселими. Окрім того, учасники табору мали можливість додатково консультуватися з викладачами у вільний час або ж просто спілкуватися на найрізноманітніші теми, що сприяло не лише підвищенню мовної компетенції, але й зав’язуванню справжньої щирої дружби між учасниками з Казахстану та України.

На заняттях в етномайстерні можна було навчитися робити сучасні декоративні вироби з українським, насамперед львівським колоритом – листівки у техніці скрапбукінг, паперові квіти з цукерок, а також познайомитися з історією кави у Львові і скуштувати різні види цього напою. Також учасники мали нагоду ознайомитися з народними танцями (ойра, картопля, млин, аркан), дізнатися про історію українських музичних гуртів.

У вечірній час студенти мали змогу переглядати сучасні українські фільми, а також слухати українську музику і співати українських пісень. А у вільний час команди готувалися до конкурсів – фотополювання, шоу талантів. Ігри, розваги і конкурси також сприяли вивченню української мови.

У вільний час всі з задоволенням ходили в гори чи на озеро, збирали в лісі дику малину і суниці, насолоджувалися фантастичними кам’яними пейзажами, грали у волейбол чи бадмінтон, словом, знаходили заняття до душі. А ввечері, звичайно ж, дискотека: українські ритми, спочатку незвичні, потім так захопили всіх, що годі було зупинити запальні польки й аркани.

Табір «Крок до України» ще раз показав, наскільки важливе для збереження національної ідентичності українців за кордоном живе спілкування з Україною, пізнання не лише її історії та культурних надбань, але й сьогодення.

З відгуків учасників табору

Христина Смолова

Мені був корисний табір тим, що я трошки вивчила українську мову. Сподобалися танці, майстерня, пісні, які ми співали.

Тимофій Тіньгаєв

Сподобалися вчителі, пояснювали все індивідуально, щоб було зрозуміло кожному. Було багато конкурсів та ігор, де кожен міг відкрити в собі нові таланти.

Катерина Смірнова

В таборі багато годин було виділено на українську мову, це дуже класно. Багато ігор цікавих. Найбільше сподобалися заняття на свіжому повітрі. А ще в нас були найкращі вчителі! Їм величезне дякую за їхню витримку і терпіння (і за цікавий підхід до кожного учня).

Олеся Головченко

Я дізналася багато нового, вдосконалила знання української мови. Мені сподобався туторіум – сподобалося займатися з тими, хто тільки починає вивчати українську мову, я бачила, що їм це справді цікаво. Також мені сподобався квест, різні рухливі заняття.

Назарій Столащук

Рахмет саган за все, особливо за ваш підхід до кожного. Уроки, конкурси – 100 %. Ваш гурт – супер! Кава – ням-ням!

Родіон Іващенко

Табір був для мене корисним тим, що тут були люди з України, і ми всі розмовляли тільки українською. Сподобалися всі майстер-класи, ігри та спортивні змагання, а також професійні уроки наших викладачів.

Ольга Дудка

Етномайстерня була дуже цікава, бо ми навчилися робити багато нового. На заняттях з української мови ми щоразу робили цікаві завдання, грали у веселі ігри. Взагалі наші викладачі були дуже цікавими та було круто, що до них завжди можна було звернутися за порадою. Нам дуже потрібна ваша допомога.