27 квітня 2013 року старший науковий співробітник МІОКу Олеся Палінська взяла участь у роботі науково-практичного семінару «Можливість здобуття освіти в українських вищих учбових закладах для представників української діаспори», що пройшов у Києві.

Семінар був організований з ініціативи Української Всесвітньої Координаційної Ради (УВКР). В його роботі взяли участь члени президії УВКР, представники Міносвіти та МЗС, очільники українських навчальних закладів зарубіжжя, представники Міжнародної української школи та громадських організацій України.

На обговорення були винесені проблеми, пов’язані з наданням квот для українських громадян, що тимчасово проживають за кордоном, та іншими можливостями для навчання в українських вишах. Учасники семінару звернули увагу на найгостріші питання, що стосуються підготовки абітурієнтів до навчання в Україні, забезпечення рівних конкурентних умов для всіх охочих.

Найбільш складні питання були підняті стосовно т.зв. східної діаспори, що є також пріоритетним напрямком роботи МІОКу. Українська молодь з Росії, Казахстану та Придністров’я дуже зацікавлена в отриманні вищої освіти в Україні, особливо якщо вона пов’язує своє подальше життя з історичною батьківщиною. У цьому плані дуже важливі позитивні зміни, внесені Міносвіти, стосовно того, що особи, які мають статус закордонного українця, прирівнюються в оплаті за навчання до громадян України. Також важливим є кроки української сторони щодо покращення навчання українських дітей за кордоном. Важливими у цьому плані є навчально-методичні розробки з предметів українознавчого циклу, зокрема з української мови як другої та як іноземної. Діяльність МІОКу активно спрямована на задоволення освітніх потреб діаспори: створені й видані навчальні посібники з УМІ, проводяться літні табори з вивчення української мови і культури, був ініційований проект «Українській освіті в Росії». Фахівці інституту у співпраці з науковцями з України і представниками закордонних освітніх закладів і громад працюють над забезпеченням освітніх потреб діаспори.

Семінар, проведений УВКР, допоміг учасникам розставити акценти і визначитися з напрямками подальшої діяльності щодо забезпечення можливостей української молоді з-за кордону здобувати освіту в Україні.