4 грудня 2018 р. у Львівській політехніці відбулася зустріч з Юрієм Данилишиним, головою Українського культурного товариства «Просвіта» в Аргентині, регіональним віце-президентом Світового Конґресу Українців.

Захід відбувся під гаслом «Просвіта в Аргентині: шлях тривалістю в століття» та був організований Міжнародним інститутом освіти, культури та зв’язків з діаспорою.

150 років Товариству «Просвіта» у Львові, 108 років з дня створення першої читальні «Просвіти» в Аргентині та 94 роки безперервної праці Культурного товариства «Просвіта» в Буенос-Айресі, столиці Аргентини, – не лише знакові дати  в історії України, але й фундаментальна праця поколінь українців, що вимушено покинувши Батьківщину, зберегли Україну у своїх серцях та з першого дня на чужій землі взялися розбудовувати українські інституції, примножувати національну культуру, поширювати знання про Україну в Аргентині та світі.

Сьогодні «Українське Культурне Товариство Просвіта в Аргентинській Республіці» – це, насамперед, сучасний український культурний центр в Аргентині. Саме тут, поряд зі спадкоємністю просвітницьких традицій п’яти поколінь українців, реалізуються сучасні проекти зі збереження інтелектуальної та культурної спадщини української діаспори, триває освітній процес, покликаний забезпечити потреби представників діаспори з вивчення української мови та українознавчих дисциплін, активно твориться культурне життя. Члени товариства, що працюють на громадській основі, гуртують навколо себе українську громаду та нащадків українців серед аргентинського суспільства з метою популяризації української культури, підтримки національних та суверенних інтересів  українського народу.

Зустріч розпочала Ірина Ключковська, директор МІОКу, яка відзначила сподвижницьку працю української громади в Аргентині, що дбайливо зберігає українську ідентичність на південноамериканському континенті за тисячі кілометрів від рідної землі, а сьогодні здійснює дієву підтримку України в умовах агресії Російської Федерації. Директор МІОКу також наголосила на важливості підтримки Україною національної діаспори в Аргентині та нагадала про успішну співпрацю УКТ «Просвіта» та МІОКу, яка розпочалася ще в 2012 р. та успішно триває сьогодні.

Голова Українського культурного товариства «Просвіта» в Аргентині Юрій Данилишин вперше очолив «Просвіту» в Аргентині у 1995 р., ставши першим керівником, народженим в Аргентині. За словами пана Юрія, він перейняв «мандат бути українцями» від свого батька та покоління просвітян, народжених в Україні. За фахом пан Данилишин архітектор, проживає у Буенос-Айресі, столиці Аргентини.

Попри те, що за словами п. Данилишина, метою його презентації не було представлення історичного дослідження міграційних процесів українців в Аргентині та Південній Америці, присутні на зустрічі представники освітніх та культурних інституцій Львова, а також студенти «Львівської політехніки» дізналися не лише про історію та актуальні проекти «Просвіти» в Аргентині, але й довідалися про хвилі міграції українців до країн Південної Америки, специфіку життя українських громад у регіоні, підтримку українцями Аргентини Української держави в умовах гібридної війни з Росією.

За словами Юрія Данилишина, перші покоління українців Аргентини в складних економічних умовах будували у цій країні українські церкви, школи, культурні центри. Сьогодні українська діаспора стикається з не меншими викликами, серед яких економічна криза в державі та діяльність організацій на підтримку «русского мира» на Американському континенті. Пан Юрій наголосив на феномені української родини як ключового фактора збереження національної ідентичності українців в Аргентині, а також на фундаментальних основах діяльності українських громадських організацій Аргентини, які закладали перші покоління українських емігрантів.

Сьогодні українські організації в Аргентині стоять перед численними викликами, подолати які можна буде лише за дієвої підтримки української держави. Так, суботні школи в Аргентині потребують вчителів української мови та українознавчих предметів, а також відчувають брак навчально-методичного забезпечення, танцювальні та музичні колективи потребують педагогів-хореографів та музикознавців, в медіа-просторі Аргентини та країн Південної Америки не вистачає українського інформаційного медіа-продукту.

Попри це УКТ «Просвіта» вдається реалізувати актуальні проекти, спрямовані на просування знань про Україну та українську культуру в Аргентині. Так, Товариство системно працює над виставковою діяльністю. Зокрема в останні роки були презентовані виставки про Голодомор, Революцію Гідності, українську вишивку тощо. Активно виступає та гастролює Ансамбль Українських Народних Танців «Просвіта», відомий далеко поза межами Аргентини.

Не менш актуальними є заплановані майбутні проекти «Просвіти», серед яких створення унікального в регіоні українського Документаційного центру «Просвіти», оцифрування архівів та бібліотечних фондів української діаспори в Аргентині, реалізація сучасних освітніх ініціатив через онлайн навчання, проекти «Пізнаючи своє коріння», «Пошук родичів» та ін.

З вітальними словом у рамках події виступили Христина Бурштинська – Голова ради Товариства «Просвіта» університету, доктор технічних наук, професор, Оксана Сапеляк – відомий український науковець, громадська діячка, дослідниця української діаспори Аргентини та Південної Америки, письменник Богдан Дячишин.

У рамках візиту голови УКТ «Просвіта» в Аргентинській республіці до Національного університету «Львівська політехніка» відбулася зустріч Юрія Данилишина з Романом Коржем, проректором з науково-педагогічної роботи Університету.

Фото Йосипа Марухняка та Наталії Павлишин