У середу, 20 лютого, напередодні Міжнародного дня рідної мови у стінах Національного університету «Львівська політехніка» Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою (МІОК) Національного університету «Львівська політехніка» за підтримки Юрія Бобала, ректора Львівської політехніки, та Світової Федерації Українських Жіночих Організацій (СФУЖО), провів акцію «Мова  моїх  батьків – мова мого духу», яка засвідчила єдність українців в Україні та поза нею довкола української мови. У межах проекту презентовано виставку цитат представників української діаспори – українців, відомих у світі: громадських лідерів, політиків, науковців та митців, – про рідну мову «Мова моїх батьків – мова мого духу».

На початку заходу всі учасники вшанували героїв Небесної Сотні хвилиною мовчання. Перед відкриттям виставки відбулася спільнодія «В рідній школі – рідна мова» за участю Олега Давидчака, проректора Львівської політехніки, та студентів-політехніків, учасників народного театру-студії «Хочу» Народного дому «Просвіта» Львівської політехніки (директор – Степан Шалата, художній керівник театру – Анастасія Непомняща). Читали промовці під акомпанемент струнного квартету Народного камерного оркестру «Поліфонія» Народного дому «Просвіта» Львівської політехніки.

 «Проект має свою онлайн-складову – у соціальних мережах розпочато публікацію відеороликів та плакатів. Проект залишається відкритим. Виставка має мандрівний формат – стартує у Львівській політехніці, згодом помандрує у світ», – сказав заступник директора МІОКу Андрій Яців.

Доктор Оксана Винницька-Юсипович, почесний консул Канади в Україні, у своєму виступі сказала: «Українська мова пройшла нелегкий шлях утисків і заборон. Сьогодні українська мова – це мова, якою спілкуються 45 мільйонів людей, які проживають в Україні, та понад 20 мільйонів – за межами України. Протягом останніх 25 років спостерігається утвердження української мови на всіх рівнях спілкування, відтак є підвищена зацікавленість до вивчення української мови у світі. Українська мова сьогодні – це мова науки, бізнесу, політики, дипломатії і мистецтва».

Ірина Ключковська, директор МІОКу наголосила: «“Мова моїх батьків — мова мого духу“ — це слова української поетеси з Бразилії Віри Вовк. Ця акція — це спільнодія. Тут немає головних чи другорядних учасників. Адже тільки разом, і цей урок ми маємо пам’ятати, ми можемо бути успішними. Ніхто, крім нас, не може утвердити українську мову. На цій виставці представлені думки тих, хто впродовж століть виборював наше право говорити  українською мовою. Це сотні українців за межами нашої держави, які творили це чудо, яке називається “українська мова“. Важливо, щоб до кожного з нас прийшло усвідомлення, що ці люди, які живуть за межами України — це наші брати і сестри, нас єднає любов до рідної мови і до рідної землі. І це одне зі завдань, яке ставить перед собою ця виставка. Ми можемо сказати: ми – українці, нас 60 мільйонів, ми єдині у наших думках і діях і відстоюємо наше право мати соборну Україну, ми маємо право тут і за межами України говорити своєю рідною мовою, разом маємо спільну ціль – зупинити російську агресію».

Десятки студентів та гостей, які відвідали захід, із зацікавленням ознайомлювалися з виставкою цитат, фотографували улюблені цитати.

З виставкою можна ознайомитись у Фойє головного корпусу НУ «Львівська Політехніка» (м. Львів, вул. С. Бандери, 12, ІІ поверх).

Нагадаємо, Міжнародний день рідної мови (англ. International Mother Language Day) — подія, яку відзначають щороку 21 лютого, починаючи з 2000 року.

Фото Наталії Павлишин і Йосипа Марухняка

Інформація на сторінці Національного університету “Львівська політехніка”: Акція МІОК із нагоди Міжнародного дня рідної мови «Мова моїх батьків — мова мого духу» об’єднала українців усього світу

ЗМІ про подію:

ZIK: Сьогодні відзначають Міжнародний день рідної мови

Galnet: Консулка Канади приїхала у «Львівську політехніку» на святкування Дня рідної мови

LMN: “Пишаюся, що українську мову використовують дипломати”, – почесний консул Канади в Україні