28 січня 2014 р. у Міжнародному інститут і освіти, культури та зв’язків з діаспорою НУ «Львівська політехніка» відбулася зустріч директора Інституту Ірини Ключковської з головою Представництва Міжнародної організації з міграції в Україні Манфредом Профазі. У зустрічі також взяли участь помічник Голови Представництва МОМ Анастасія Винниченко та науковий співробітник МІОК Оксана П’ятковська.

МОМ була заснована у 1951 р. і тісно співпрацює з урядами, міжурядовими та неурядовими партнерами для сприяння гуманній та впорядкованій міграції для загального блага. До її складу входять 151 країн-членів та 12 країн зі статусом спостерігачів. МОМ має представництва у понад 100 країнах світу.

МОМ має аналогічні привілеї та імунітети, що їх мають спеціалізовані установи ООН, незважаючи на те, що ця організація не є Агентством системи ООН, однак є членом Представницької Групи ООН в Україні.

Представництво МОМ в Україні почало працювати у 1996 р., коли Україна отримала статус країни-спостерігача в Організації. З 2002 р. Україна отримала статус країни-члена МОМ після ратифікації Урядом відповідної угоди.

Представництво МОМ в Україні продовжує протидіяти торгівлі людьми, надавати допомогу Уряду у протидії неврегульованій міграції та покращенні його системи управління міграційними процесами. МОМ долучається до вивчення каналів стимулювання легальних каналів працевлаштування українських трудових мігрантів, використання потенціалу міграції для розвитку країни, бере участь у програмах інтеграції етнічних меншин та протидії ксенофобії.

Протягом 17 років діяльності в Україні МОМ надала допомогу більш ніж 300 тис. громадян України та інших держав, потенційним мігрантам, постраждалим від торгівлі людьми та ін.

У ході зустрічі було обговорено низку важливих проблем у сфері міжнародної міграції та української діаспори, знайдено точки дотику спільних інтересів МОМ та МІОК, а також досягнуто домовленості про подальші спільні заходи. Так, Ірина Ключковська зазначила, що сьогодні питання української діаспори нерозривно пов’язані з міграційними процесами, оскільки українські трудові мігранти починають формувати нові моделі інтеграції у чужоземне середовище, формуючи при цьому нові діаспорні інституційні структури та впливаючи на політику країн перебування. Директор коротко розповіла представникам МОМ про діяльність Інституту, охарактеризувала основні цілі, які вдалося досягнути у рамках уже реалізованих проектів, та про завдання, які ставить перед собою МІОК сьогодні. «Незважаючи на те, що трудова міграція 90-х рр. уже вичерпалася, ми стоїмо перед загрозою формування нової хвилі української еміграції – інтелектуальною еміграцією молодих фахівців, – наголосила вона, – і тому у процесі розробки механізмів регулювання міграційних процесів в Україні сьогодні необхідно здійснювати певні кроки на випередження, щоб не втратити людський капітал, а повернути його для розвитку України». Пані Ключковська поінформувала представників МОМ про плани МІОК щодо проведення дослідження потенційної еміграції серед студентів, а також заплановану конференцію «Brain Drain – Brain Gain: світовий досвід та українські реалії».

Пан Профазі погодився, що питання інтелектуальної еміграції є надзвичайно актуальними в умовах трансформації міграційних процесів не лише в Україні, а й світі загалом, а також підкреслив, що дослідження міграції поряд з питаннями діаспори є сьогодні на порядку денному МОМ. Підсумовуючи, пан Профазі зазначив, що «МОМ покликаний поліпшити розуміння можливостей та проблем міграції в українському контексті. Максимальне використання можливостей, зумовлених міграцією, та зведення до мінімуму проблем, пов’язаних з міграційними процесами, є керівними принципами всіх заходів і програм, які проводить і у яких бере участь Представництво». Крім того, було досягнуто домовленості про презентацію діяльності МОМ в Національному університеті «Львівська політехніка».

Анастасія Винниченко коротко розповіла про початок роботи МОМ над проектом, який має на меті надання підтримки українському Уряду в розробці політики щодо ефективного використання потенціалу міграції для розвитку шляхом підвищення обізнаності ключових міністерств і відомств щодо походження, використання та впливу грошових переказів, що направляються в Україну, дослідження фінансової поведінки мігрантів та їхніх домогосподарств, а також оцінки комплексного впливу міграції на соціально-економічний розвиток країни. МІОК отримав запрошення долучитися до реалізації цього проекту, зокрема в частині проведення наукових досліджень.

На завершення зустрічі Ірина Ключковська подякувала Манфреду Профазі за візит та висловила сподівання, що започаткована співпраця Інституту з МОМ буде надалі розвиватися та поглиблюватися.