У середу, 25 вересня 2019 р., у головному корпусі Національного університету «Львівська політехніка» на запрошення Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою (МІОК) відбулася зустріч із Марком Робертом Стехом (Торонто, Канада) – відомим українським діаспорним літературознавцем, культурологом, письменником, науковцем, автором і телеведучим мистецької серії передач «Очима культури».

У вітальному слові заступниця директорки МІОКу Оксана П’ятковська наголосила на важливості таких зустрічей та розповіла присутнім про неперервну багаторічну співпрацю між МІОКом і Марком Робертом Стехом, що розпочалася з проєкту «Очима культури» ще у 2012 році.

Модерував зустріч молодший науковий співробітник МІОКу Назар Данчишин, який задекларував тему полілогу як «Львів “Очима культури”». Відповідно до цієї теми і розвивалося спілкування з культурологом: Марко Роберт Стех представив до уваги присутніх передачі про українських митців, на творчість яких мав вплив Львів як осередок західноукраїнського культурного середовища. Усі присутні в авдиторії уважно переглянули серії про Василя Барвінського, Богдана-Ігоря Антонича, Олексу Новаківського та із цікавістю прослухали коментарі автора.

«Поки ми самі в собі не знайдемо визначення культури, вона – мертва. Тому одне з найважливіших завдань української спільноти в час, коли українці намагаються збудувати націю, – це знання своєї власної високої культури» – наголосив Марко Роберт Стех.

Послухати цікаві думки гостя та поговорити про проблеми українського малярства, музики та літератури прийшли не лише студенти та науковці Національного університету «Львівська політехніка», а й знакові інтелектуали.

Зокрема, Ігор Калинець – поет, колишній політв’язень, лавреат Шевченківської премії, співробітник МІОКу подякував Марку Робертові Стеху за його діяльність: «Ваші фільми – це велика потреба для української молоді, завдяки їм вона знайомиться з українською культурою».

Роман Яців, проректор з наукової роботи Львівської національної академії мистецтв, заслужений працівник культури України, кандидат мистецтвознавства, доцент наголосив: «Ми повинні зробити реконструкцію українського мистецького руху, аби зрозуміти куди нам рухатися далі».

Тарас Пастух, доктор філологічних наук, професор, старший науковий співробітник Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича також високо оцінив програму «Очима культури»: «Марко Роберт Стех у своїх передачах виходить на проблемні лінії та створює цілісну картину, яку презентує своїм глядачам».

Усі присутні в авдиторії мали можливість поставити запитання авторові передач, на які отримали розлогі відповіді. Зокрема, Марко Роберт Стех був захоплений від розмови зі студентами Інституту архітектури, які ставили абсолютно конкретні професійні питання щодо розвитку та стимулювання методики творчості.

У кінці зустрічі Назар Данчишин подякував Маркові Робертові Стеху за цікаву інтелектуальну бесіду, наголосивши на важливості його просвітницької діяльності та продовженні подальшої співпраці.

Фото Наталії Павлишин