У Львівській політехніці відбувся перший захід у межах року Індії в Україні. Виставка картин та фото видатного індійського поета, філософа, письменника, актора та драматурга, художника, першого неєвропейського лауреата Нобелівської премії з літератури Рабіндраната Таґора – це один з кроків назустріч взаємопізнанню двох волелюбних народів – України та Індії.

Виставку організували Національний університет «Львівська політехніка», Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою разом з Центром Таґора при Східно-Європейському Інституті Розвитку в особі ініціатора створення Центру, індійської правозахисниці, перекладача та культуролога  Мрідули Гош. Серед запрошених гостей – лауреати Шевченкової премії Ігор Калинець та Роман Лубківський, проректор з науково-педагогічної роботи НУ «Львівська політехніка» професор Дмитро Федасюк, голова Ради молодих вчених Львівської політехніки, депутат Львівської обласної ради Оксана Юринець, український журналіст, мандрівник та дослідник Данило Мокрик, дослідниця музичного мистецтва Індії Ольга Коломієць. Святкового тону заходу задав камерний оркестр «Поліфонія» Народного Дому «Просвіта».

З нагоди церемонії відкриття проекту «Де душа живе без страху…» прозвучали державний Гімн України, а також Гімн Індії, написаний на слова та музику Рабіндраната Тагора у виконанні самого автора.

«Я хотіла б, щоб зараз ми усі піднялися до висоти гір, – запропонувала Мрідула Гош присутнім, –  звідки все видно і звідки ми відчуваємо хвилі океанів, переглядаємо, переосмислюємо різні цінності життя. З висоти пташиного польоту, ви знаєте, усе добре видно…».

Розмаїття та глибину індійської культури гостям заходу демонстрували не лише на словах, але й наочно: постановник-режисер та перший виконавець індійського танцю в Україні Михайло Кривчук виконав декілька номерів класичного індійського танцю. З нагоди представлення світу творчості Рабіндраната Тагора хореографію танцю було покладено на вірші поета. Для кращого сприйняття танців, Мрідула Гош зачитала кожен з віршів окремо.

Далі слово взяли запрошені гості. Рік Індії в Україні та заходи в рамках проекту – це також знайомство зі спільним для України та Індії майбутнім. Таке переконання висловив проректор Львівської політехніки професор Дмитро Федасюк, зазначивши, що «багатовекторна співпраця Львівської політехніки з освітніми інституціями Індії та інститутами громадянського суспільства у подальшому лише зміцнюватиметься».

Своєю чергою голова Ради молодих вчених Львівської політехніки, депутат Львівської обласної ради Оксана Юринець відмітила, що завдяки роботі МІОКу, і студенти і викладачі можуть так, як сьогодні, під час пар, на хвилинку відірватись від навчання і почерпнути для себе щось зовсім нове.

Роман Лубківський у своєму виступі звернув увагу присутніх на знаменні моменти, котрі поєднують двох найвидатніших поетів України та Індії. «Цьогоріч ми відзначаємо 200 років від дня народження Шевченка. Тагор народився у 1861 році – це рік смерті Кобзаря. Коли Шевченко тільки почав свою боротьбу проти колоніального гніту Російської імперії, народжується Тагор, який продовжує цю боротьбу в іншому часі, просторі, вимірі…», – підсумував пан Роман Лубківський.

Український журналіст Данило Мокрик розповів про мандрівку Непалом. «Найбільше мене вразило те, що люди там посміхаються, вони привітні та дуже щирі», – зізнався Данило Мокрик. Журналіст поділився історією знайомства зі вчителем непальської мови, якого зустрів у місцевому автобусі дорогою в Катманду. «Посмішка – це здоров’я, щастя, життя. Хто багато посміхається, той довго живе», – такою була відповідь останнього на спостереження українського мандрівника щодо відкритості непальців. «В Україні зараз важко: у нас війна, українська економіка горить вогнем і спалює наші гроші у наших же кишенях. Але у нас є всі підстави для того, аби посміхатися», – переконаний український журналіст-мандрівник.

Дослідниця музичного мистецтва Індії Ольга Коломієць розповіла, що музика Рабіндраната Тагора – це тема безмежна, адже сам поет присвятив їй дуже багато: «Він писав пісні практично під час усього свого робочого життя і написав сотні пісень». Пані Ольга намагалася пролити світло на те, як багатогранне Тагорове «я», де пов’язані усі елементи, проявилося у музиці.

Як зауважила директор МІОКу доцент Ірина Ключковська, захід став продовженням осінньої зустрічі, коли відбулося перше знайомство Мрідули Гош з академічною громадою Львівської політехніки. «Пізнаючи культуру інших країн, ми взаємно збагачуємо себе. Тому бажаю нам всім ставати духовно багатшими, цікавішими один для одного. Наше взаємне пізнання додаватиме нам сил», – сказала Ірина Ключковська. На згадку про зустріч та плани на майбутнє, директор МІОКу подарувала Мрідулі Гош книгу «Львів у графіці».

«Я бажаю вашій країні процвітання та миру» – завершила зустріч Мрідула Гош. І це бажання є об’єднавчим – як для України, так і для Індії.

У межах проекту «Де душа живе без страху…» протягом трьох тижнів – з 4 до 30 червня – відбудеться ряд програмних заходів. Перший з них, зустріч студентів Львівської політехніки з Мрідулою Гош відбувся 5 червня у виставковій залі Львівської політехніки.

Детальніше про міжкультурне спілкування читайте згодом.

Юлія Костюк
випускниця Літньої школи журналістики «Дня»