7 листопада 2019 року в головному корпусі Львівської політехніки з нагоди Дня української писемності та мови МІОК організував та провів Міжнародний науково-практичний семінар «Українська мова як іноземна: літературні межі та щоденна комунікація молоді». Це  вже третій із циклу цьогорічних семінарів, присвячених проблематиці викладання та вивчення української мови як іноземної (УМІ).

Метою заходу було дослідити особливості інтеграції іноземних студентів до щоденного українськомовного соціуму та студентської спільноти, дослідити поширеність української мови та використання сленґу в середовищі іноземних студентів вишів Львова.

Із вітальним словом до гостей звернулася Ірина Ключковська, к. пед. н., доц., директорка МІОКу, та зазначила, що зараз в Україні вже є певні досягнення в галузі української мови як іноземної, зокрема затверджено Стандартизовані вимоги до рівнів володіння УМІ, розпочато процес розробки іспиту на рівень володіння УМІ для осіб, які хочуть отримати українське громадянство, проте ще є багато питань, які потрібно вирішувати на державному рівні. Тому проведення наукових заходів, зокрема конференцій, семінарів та круглих столів є важливою передумовою для напрацювання рекомендацій до органів виконавчої та законодавчої влади в галузі мовної політики щодо поширення української мови як іноземної, яку розглядаємо як важливий елемент м’якої сили.

У фокусі роботи семінару було представлення результатів соціологічного дослідження «Престижність української мови в середовищі іноземних студентів», яке у 2019 році провів колектив МІОКу серед студентів-іноземців трьох вишів Львова: Національного університету «Львівська політехніка», Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького та Львівського національного університету імені Івана Франка.

Презентацію провели працівники МІОКу – Вікторія Гойсан, соціологиня, та Назар Данчишин, молодший науковий співробітник.

Вікторія Гойсан у своєму виступі детально проаналізувала відповіді респондентів, зокрема зосередила увагу на таких моментах: країнах походження іноземних студентів; університетах Львова, у яких навчається найбільша кількість іноземців; питаннях мотивації студентів до вивчення української мови; питаннях сертифікації УМІ; перспективах застосування УМІ в майбутньому. Цікавою є кореляція між бажанням мати сертифікат з УМІ та рівнем мотивації до вивчення української мови – у тих, хто бажає мати сертифікат з УМІ є вищий рівень мотивації до вивчення мови.

Назар Данчишин зауважив, що за результатами дослідження, українська виконує функцію мови міжнародного спілкування в середовищі іноземних студентів Львова. Також українською здебільшого послуговуються в громадських місцях – транспорті (81,8%), крамницях (90,2%), кав’ярнях і ресторанах (82,2%), закладах охорони здоров’я (68%). Натомість в академічному середовищі мовою спілкування зазвичай є англійська – 67,6%, а за місцем проживання студентів – їхня рідна мова (67,6%). На думку Назара Данчишина, це – наслідок того, що більшість навчальних курсів у вишах читають англійською, а більшість студентів-іноземців не зацікавлені залишатися в Україні по завершенні навчання в університеті, тож і високої мотивації поглиблювати знання української не мають.

Тетяна Єщенко, к. філол. н., завідувачка кафедри українознавства Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького, у якому навчається найбільша кількість іноземних студентів у Львові, продемонструвала відео за участю іноземних студентів.

Опісля відбулося жваве обговорення. Наталія Гірна – к.і.н., доцентка кафедри українознавства Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького, звернула увагу на те, що до курсу УМІ потрібно додати курс українознавчих предметів або історії України.  На необхідності пояснення сленґу та інших мовних явищ в іншомовній аудиторії задля використання та розуміння у побуті  наголосили Ольга Сорока, к. філол. н., наукова співробітниця МІОКу, та Андріяна Баран, викладачка Школи української мови та культури Українського католицького університету. Андрій Моторний, к. філол. н., завідувач Підготовчого відділення для іноземних громадян НУ «Львівська політехніка», проаналізував досвід іноземних держав щодо мотивації іноземців до вивчення мови країни навчання і навів приклад  держав, у яких іноземці на платній основі вивчають мову країни навчання, а потім мають змогу на загальних підставах вступати на безоплатне навчання. Також до дискусії долучилися співробітники МІОКу: Оксана Горда, к. філол.н., старша наукова співробітниця, Оксана Трумко, к. філол.н., наукова  співробітниця  та Н. Мартинишин, провідна фахівчиня.

Учасники семінару також переглянули відеозвернення Хеміссі Ремаїлі, співробітника Посольства України в Алжирі, який підкреслив необхідність промоції української мови за кордоном та продемонстрував стенд Посольства України на виставці шкіл та мов у Алжирі.

Семінар дав можливість не лише ознайомитися зі сучасним станом вивчення УМІ серед студентів з інших країн, але й обговорити питання методики викладання та доцільності вивчення сленгу та діалекту. Учасники констатували про необхідність вироблення державної мовної політики та популяризації української мови за межами України.