14 лютого 2014 року у стінах Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою відбулася зустріч із Головою асоціації «Українська Громада Іспанії за права, честь і гідність Українців», очільником Комісії допомоги українцям за кордоном Світового Конгресу Українців Юрієм Чопиком. Це вже другий візит пана Юрія до МІОКу.

У рамках першої зустрічі вдалося висвітлити широкий спектр проблем, з якими доводиться жити українцям за кордоном, зокрема в Іспанії. Крім того, було розглянуто питання співпричетності – відповідальності України за долі своїх громадян, вимушених працювати за кордоном.

Тож лютнева дискусія стала продовженням діалогу, розпочатого у 2010 році. За цей час чимало речей змінилось, однак життя української діаспори в Іспанії залишається таким же непростим, як і раніше. Хвиля іспанської кризи сповна зачепила іспанців, а тим паче важко переживають економічну нестабільність українські заробітчани. Про це пан Юрій розповідає на власному прикладі. «Півтора року я не працював, зачепився на один місяць, однак мене були змушені звільнити. Найголовніше зараз – знайти нове робоче місце», – ділиться Юрій Чопик.

Важким ударом для української діаспори в Іспанії стало закриття Іспано-українського культурного центру, урочисто відкритого в Мадриді 8 грудня 2008 року. Причина – брак фінансування. За 4 роки діяльності, розповідає голова організації українців Іспанії, до Центру звернулося більше 50-ти тисяч відвідувачів 93-х національностей. «Двоповерхове приміщення Центру займало 500 квадратних метрів. Там проводилися навчальні класи, надавалася інформаційна, соціально-правова допомога українським громадянам, відбувалися різноманітні культурні заходи. Було обладнано комп’ютерний зал. За допомогою МІОКу та інших жертовних людей ми створили чудову бібліотеку», – згадує пан Юрій.

Асоціація «Українська Громада Іспанії за права, честь і гідність українців» попри усі труднощі продовжує роботу, спрямовану на підтримку українських заробітчан, особливо – в освітньому напрямі. Так, шкільництво вже переросло етап зародження: зараз в Іспанії є школи, в яких навчається по сто-двісті, а то й більше дітей. Проте, українські навчальні заклади за кордоном досі потребують допомоги з боку України.

Важливу нішу в діяльності Асоціації займають заходи, присвячені позиціонуванню України в Іспанії, тобто, культурний напрям. «Ми започаткували фестиваль Молодих та юних талантів «Діти з далеких країв». На сьогодні проведено два фестивалі, на жаль, поки що фінансові умови не дозволяють провести третій», – визнає Юрій Чопик. Загалом, усі культурні заходи, організовані Асоціацією, а їх за час діяльності було дуже багато, – проведені без будь-якої допомоги офіційних державних структур України.

Повертаючись до однієї з розмовних ліній минулої зустрічі – стимулювання зацікавленості та бажання України допомагати українським заробітчанам – пан Юрій наголосив, що досі основними і чи не єдиними речниками української громади за кордоном є МІОК та СКУ. Іншими словами, якихось суттєвих зрушень в усвідомленні важливості висвітлення питань заробітчанства українськими виданнями досі не відбулося.

Розповідаючи про сьогоднішню діяльність громадських організацій українців в Іспанії, Юрій Чопик закцентував увагу на їхній кількості, яка не трансформується у якість. «Почалася остання платформа творення українських організацій. Але вони дрібні – по 10-40 осіб. Таким чином, важко прослідковується яка-небудь підпорядкованість, що не робить нас єдино сильними», – констатував український заробітчанин в Іспанії.
Насамкінець, Юрій Чопик зауважив, що спільна діяльність українських організацій за кордоном, співпраця з МІОКом, СКУ та іншими організаціями – все це є початком і наслідком значних результатів: наприклад того, що в липні 2013 року відбулося парламентське слухання «Українська трудова міграція: стан, проблеми та шляхи їх вирішення», тоді ж ініційовано прискорення розгляду проекту Закону «Про зовнішню трудову міграцію» тощо. Юрій Чопик тепло відгукнувся про співпрацю з Міжнародним інститутом освіти, культури та зв’язків з діаспорою, зазначивши, що впевнений у її подальшому розвитку: «МІОК не лише допомагає нам, але й закладає ґрунт для роботи потужних інституцій в Україні. Ця праця веде до переорієнтації, зміни світогляду людей, які можливо самі й не задумалися б про ті негаразди, з якими щодня зустрічаються українці за кордоном».

Юлія Костюк