9 квітня 2014 року у Міжнародному інституті освіти, культури та зв’язків з діаспорою відбувся Круглий стіл за участі професора з Канади, доктора філософії, директора Центру канадознавства Національного університету «Острозька академія» Валерія Полковського та директора МІОКу Ірини Ключковської й працівників Інституту.

У ході Круглого столу було обговорено широке коло питань, серед яких освіта, особливості діяльності українських організацій в Канаді, дипломатичні відносини між Україною та Канадою і шляхи їх вдосконалення, політично-економічна ситуація, що склалася в Україні, та вплив Канади на зупинення воєнної агресії Росії проти України.

Валерій Полковський висловив переконання, що помилкою української сторони є відсутність фінансування українських проектів в Канаді. Разом з тим, відчувається недостатнє лобіювання інтересів України як на рівні провінцій, так і на найвищих рівнях управління в Канаді. «Воно представлене окремими людьми. Зокрема, це сенатор Рейнел Андрейчук, депутат парламенту Канади від Ліберальної партії Христя Фріланд», – розповів професор Полковський.

Щодо українського уряду, то йому не вистачає прагматичності у налагодженні дипломатичних зв’язків з Канадою. На сьогодні до порядку денного України важливо включити розроблення спеціальної стратегії по Канаді на рівні Міністерства закордонних справ. Саме це допоможе сформувати більш стабільні, стійкі взаємозв’язки з Канадою. Ця стратегія, зазначив професор Полковський, ймовірно, найперше повинна проходити лінією студентства.

Канада – структурована країна. У неї є запит на молодь, на робочу силу з подальшою можливістю професійного росту. «Кількість вищих навчальних закладів в Україні збільшилася до дев’ятисот. Багато студентів закінчують навчання, але можливостей розвитку в них мало, на відміну від канадського студента», – розповів пан Полковський та додав, що добре знає і українського і канадського студента. Канадський, поділився він, менше цікавиться шириною вивчення дисциплін і більше тим, за допомогою чого він зароблятиме гроші. «Цю тенденцію перехоплюють і українські студенти», – розповів Валерій Полковський.

Як зазначив пан Полковський, в Канаді проживає одна з найчисленніших українських діаспор, яка налічує 1 млн. 300 тис. українців. Оцінюючи роль української діаспори у лобіюванні інтересів, наш гість окремо говорив про Павла Ґрода та його вплив на формування зовнішньої політики Канади.

Для довідки: Павло Грод -український громадський діяч Канади. Член юридичного товариства Верхньої Канади, бакалавр політичних наук, бакалавр права, магістр ділового адміністрування.

У 2007 році обраний Президентом Конґресу Українців Канади. За час перебування на посаді Президента Конґресу домігся визначення стосунків з Україною та урядом Канади як одного із пріоритетних напрямів зовнішньої політики.

Проводив успішні перемовини щодо визнання перших операцій національного інтернування в Канаді та добився заснування канадським урядом фонду в 10 мільйонів доларів. Брав участь у робочій  групі щодо визнання у Канаді Голодомору геноцидом українського народу. Ґенеральний директор Rodan Energy — однієї з провідних компаній Канади в царині інтелектуальних систем., співголова Місії спостереження за виборами в Україні. У березні 2013 року за версією оттавського видання Embassy Magazine названий серед 80-ти осіб, які мають вплив на зовнішню політику Канади).

Щодо українських організацій в Канаді, то, на думку Полковського, відчувається своєрідна інертність їх існування. «Вони існують, але не наповнені суттю. Залучати молодь таким чином важко, оскільки молоді люди сьогодні є прагматичними – їм потрібна визначеність і розуміння того, чим конкретно займається організація», – розповів Валерій Полковський. Таким чином, сьогодні можна говорити про певну розірваність поколінь українських діаспорян.

У ході Круглого столу також було обговорено тему висвітлення та сприйняття подій в Україні канадськими ЗМІ, зокрема в Криму. «Публікації українською мовою часом є емоційними, інформаційно зміщеними, не зовсім чіткими. Канадські журналісти подають інформацію більш статистично і у ширшому контексті – вони часто висвітлюють закулісні моменти, що стосуються Великої сімки», – сказав гість МІОКу.

Валерій Полковський нагадав, що Канада відіграла одну з ключових ролей у зупиненні російського агресора: «Поштовхом такого різкого протистояння росіянам, це визнали британські, канадські та інші ЗМІ, був прем’єр-міністр Канади Стівен Гарпер. Саме він першим звинуватив Німеччину, Британію, Францію у тому, що вони недостатньо протистоять агресору».

На завершення дискусії учасники узгодили можливості подальшої співпраці. Адже, як було зазначено, пропагування здобутків української діаспори, зокрема в Канаді, а також комунікація особистісна та на рівні організацій між Канадою та Україною сприяють зміцненню іміджу всієї України, популяризації української культури та мови у світі.

Довідка:
Валерій Полковський народився на Рівненщині. У 1979 році закінчив Львівський університет. З 1996 р. проживає у Канаді. Проходив стажувався в Единбурзькому та Альбертському університетах (Канада). Сьогодні – директор Центру канадознавства Національного університету «Острозька академія», президент компанії «Східноєвропейські можливості» (м. Сейнт-Альберт, Канада), доктор філософії (2003 р., Альбертський університет, спеціалізація – сучасні мови та культурологічні дослідження). Сертифікований перекладач Асоціації перекладачів Альберти та Канадської ради перекладачів і термінологів. Автор понад 250 публікацій, постійний автор українських часописів, його статті та рецензії друкуються у провідних західних журналах.