З нагоди 30-ї річниці відновлення незалежності України МІОК спільно з Українською школою в ОАЕ «Софія» ініціювали проведення Міжнародного конкурсу проєктів серед української молоді за кордоном«Бренд Україна: творимо разом». Партнери – Світова Федерація Українських Жіночих Організацій, Світова Координаційна Виховно-Освітня Рада Світового Конґресу Українців.

30 серпня 2021 відбулося урочисте вручення дипломів і призів командам-переможницям, які запропонували власні ідеї для просування та формування позитивного іміджу України.

У конкурсі взяли участь 94 учасники (21 команда) віком від 10 до 18 років. Проєкт охопив 11 країн, серед них Німеччина, Сполучені Штати Америки, Португалія, Японія, Об’єднані Арабські Емірати, Велика Британія, Молдова, Угорщина, Канада, Бельгія та Кіпр.

Модераторкою події була кураторка конкурсу Олена Мицько, провідна філологиня МІОКу НУ «Львівська політехніка».

Під час офіційного відкриття Юрій Бобало, ректор НУ «Львівська політехніка», наголосив: «Переконаний, що ті знання про Україну, які в своїх середовищах отримали учасники Конкурсу, готуючи свої проєкти, стануть для них орієнтирами на шляху подальшого відкриття України світові. Будьмо певні, що ті роботи, які представили команди-учасниці, зіграють не останню роль у зруйнуванні багатьох стереотипів щодо України. Свідченням цього є і сама назва – «Бренд Україна», і авторитетне журі конкурсу, і партнерство кількох впливових інституцій у реалізації цього проєкту».

Конкурс підтримав і надав призи Максим Козицький, голова ЛОДА. Максим Козицький привітав з ювілейним Днем Незалежності України всіх українців, зокрема тих, які перебувають за кордоном, і наголосив на важливій ролі української діаспори: «Дякую 12 млн українців, які живуть за кордоном і пам’ятають наші традиції, бережуть культуру і вивчають історію. І дякую тим, хто виховав своїх дітей в українських традиціях. Усі разом ми можемо творити бренд Україна… І це можливість показати світові, що українці живуть не тільки в Україні, а українці об’єднані по цілому світі й разом ми творимо та створимо майбутнє. І кожен має внести свою частинку в цю роботу».

Справді, конкурс допомагає єднатися і надихає на нові звершення. Так, Оксана Левицька, голова Світової Координаційної Виховно-Освітньої Ради Світового Конґресу Українців, поділилася з нами своїми міркуваннями про процес створення проєктів: «Представники української діаспори, учасники конкурсу досліджували, порівнювали, обговорювали, працюючи в командах. Це колективний проєкт, у якому учасники ділилися своїми знаннями. З навчальної практики знаю, що саме така робота приносить найкращі результати. Учні з захопленням працюють над такими завданнями. Це зміцнює дружбу, це додає впевненість і знання, це виховує». Також суботні школи в Канаді підхопили ідею створення бренду Україна, і групи учнів реалізують свої проєкти для промоції України в межах своїх шкіл.

Про значення бренду в умовах інформаційного перевантаження наголосив Олег Паска, директор департаменту освіти та науки ЛОДА: «У цій лавині інформації пересічний користувач, який мало знає про Україну, просто губиться. І, справді, є дуже важливо, щоб наша країна мала свій бренд. Не штучно придуманий, а такий, щоб він підкреслив її органічні риси, які будуть цікавими для світу і зможуть просувати зацікавлення до України». Відтак, вдало обраний бренд збільшує кількість туристів, які позитивно впливають на економічний розвиток країни й формують тісні контакти із представниками абсолютно різних сфер діяльності для створення нових проєктів.

Ірина Ключковська, директорка МІОК, розповіла про сумніви й труднощі під час організації конкурсу: «На наше глибоке здивування на перший етап Конкурсу зголосилося 40 команд. На друге наше велике здивування, коли ми звернулися до провідних фахівців в Україні – жоден з них не відмовився. Сьогодні велика вдячність усім, хто долучився до проведення цього важливого заходу». Наша увага до молодих українців за кордоном має неймовірно важливе значення, мотивує їх, адже саме вони можуть по-новому відкрити Україну для своїх середовищ.

Одним із таких провідних фахівців, про яких згадувала Ірина Ключковська, став Павло Гудімов, засновник та куратор Артцентру «Я галерея» і член Журі у конкурсі «Бренд Україна». На його думку, діаспора є амбасадором України, який формує престиж нашої країни. Багато команд у своїх проєктах звертали увагу на культурний аспект України як можливого бренду. Цікава думка Павла Гудімова щодо поняття «престиж»: «Ми можемо говорити про дуже багато понять, які пов’язані з глибинними речами: історія, культура. Але престиж країни – це ще ті речі, які відбуваються тут і зараз і на які ми, може, й не звертаємо увагу. Але ті речі – це увага, сервіс, вихованість, душевна теплота. Це власне все те, що є потрібним, щоб сформувати як зсередини, так і ззовні бренд нашої країни».

Членами журі також були:

  • Мирослава Барчук – журналістка та ведуча «UA: ПЕРШИЙ»;
  • Лариса Дір – начальниця Управління з питань закордонного українства та гуманітарного співробітництва МЗС України;
  • Андрій Гундер – президент Американської торговельної палати в Україні;
  • Євгенія Петрова –членкиня Ради директорів Світового Конґресу Українців, чинна голова СФУЖО;
  • Анна де Чацький Кантер –співзасновниця Культурного центру Анни Київської в Санлісі (Франція);
  • Ярина Ключковська –українська фахівчиня зі стратегічних комунікацій, медіатренерка;
  • Володимир Шейко –генеральний директор Українського інституту.

Під час оцінювання проєктів члени журі враховували не лише візуальне оформлення матеріалів, а й глибину досліджень і практичну цінність рекомендацій.

Зазначимо, що конкурс закінчився, але це тільки перший крок до реалізації бренду Україна. Тетяна Співаковська,заступниця директора Української школи в ОАЕ «Софія», влучно сказала, що незважаючи на те, що сьогодні ми підбиваємо підсумки, але насправді робота тільки починається. Тепер ми повинні обмінятися цікавими ідеями й почати їх втілювати в життя – кожен у своїй країні, своїй школі.

За результатами балів журі, третє місце одержала команда з Німеччини під керівництвом Світлани Бакуменко. Учасники команди Тихонюк Тереза, Пивовар Анна, Артеменко Олег, Сенніков Давид запропонували створити бренд України, використавши сферу IT, адже Україна займає четверте місце у світі за кількістю спеціалістів у цій сфері. Друге місце одержала команда з Великої Британії, координатором якої була Ліна  Максимук. Тут Аліса Корпош, Стефан Голод, Ева Голод, Олександра Арлачова, Софія  Арлачова створили оригінальну ідею щодо популяризації українських страв у своїй країні. Перемогла команда під керівництвом Ірени Датченко. Разом із учасниками команди Крістіною Сомофф (Шарджа, ОАЕ), Павлом Павловським (Київ, Україна), Віктором Датченком (м.Абу-Дабі), Русланою Терещенко (Київ, Україна) розробили концепцію створення таборів для іноземних дітей з можливістю вивчати її цікавинки України під час подорожі.

З конкурсними роботами можна ознайомитися за посиланням: https://miok.lviv.ua/?p=19784.

Як зазначила пресслужба ЛОДА, «Молодіжний міжнародний табір, на якому молодь із різних країн вивчатиме українські традиції, історію і сьогодення, а також зможе познайомитися з видатними українцями – це проєкт реклами бренду України для світу, який запропонувала діаспора з ОАЕ! І він переміг у Міжнародному конкурсі проєктів «Бренд Україна: творимо разом».

Інтелектуальні змагання організував МІОК (НУ «Львівська політехніка») разом із Українською школою в Об’єднаних Арабських Еміратах «Софія». Ми сьогодні у Львові, але скайпом – з усіма, привітали переможців конкурсу!

Друге місце, до речі, взяла команда з Британії, яка запропонувала ідею сайту з рецептами української кухні англійською мовою.

А «бронза» дісталася українцям в Німеччині. Тут пропонують зробити акцент на технологіях і просувати у світі українських ІТ-шників.

Всі три ідеї-переможці для Львівщини дуже ок. Ми готові організувати перший табір, дозбирати рецептів, наприклад, яворівського пирога й обмінюватися юними програмістами – ми не проти.

Дякую організаторам. І нагадаю, що разом із Іриною Ключковською ми звернулися до Офісу Президента України: просимо оголосити в Україні щорічний День української діаспори. Впродовж багатьох десятиліть і навіть за результатами цього конкурсу – вони точно заслужили на свій особливий день» (https://www.facebook.com/maks.kozytskyy/posts/4245960298773945).