Починаючи з 24 лютого, коли рф підступно розпочала війну проти України, чи не всі українці світу об’єдналися у єдиному прагненні – допомогти Батьківщині. Не змогли залишитися осторонь і наші співвітчизники у Сербії, незважаючи на відверто проросійську позицію сербського уряду.

У той же день, коли почалася ескалація, до Посольства України в Сербії хтось приніс квіти та плакат із написом «Вибачте».

Наступного дня, 25 лютого, ціла низка українських діаспорних організацій виступила з заявами-засудженнями російської агресії та оголошенням про створення центрів гуманітарної допомоги.

Так, у Славонському Броді представники українських асоціацій та церков заснували «Гуманітарний комітет українців Бродсько-Посавського повіту», завданням якого стало прийняття потенційних біженців з України в координації з державними органами.

Протест проти війни в Україні висловила Асоціація україністів Сербії. У документі, зокрема, зазначається: «Ми висловлюємо рішучий протест проти насильства, яке далі триває, незважаючи на те, що весь цивілізований світ рішуче повстав проти нього… Ми засуджуємо цей варварський акт і звертаємося до науковоï спільноти Сербіï з проханням висловити свою принципову позицію і засудити керівництво російськоï федераціï за розв’язання бездумноï війни, за цивільні жертви, яких з кожним днем все більше, за спустошення украïнськоï землі!»

Агресію проти України рішуче засудили також Національна рада української національної меншини у Республіці Сербія та Союз Русинів і Українців Сербії.

Дедалі активніше розпочинається антивоєнна кампанія в Сербії. І тут маємо подякувати нашим співгромадянам – українським організаціям, громадам та окремим активним діаспорянам.

До прикладу, 26 лютого у Белграді активісти організували акцію протесту проти війни, на якій розгорнули кількаметровий синьо-жовтий стяг на знак солідарності з Україною.

2 березня в Крагуєваці пройшло зібрання, учасники якого вийшли з плакатами на підтримку українців. Там збирали гуманітарну допомогу, розповідали про жахливі речі, які коїть російська армія в Україні, ділилися корисною інформацією. «Це найменше, що ми можемо для вас зробити», – йдеться у дописі.

Але ворог не спить! Вже 4 березня, як не прикро це визнавати, у Белграді відбувся ганебний мітинг на підтримку росії, який організувала ультраправа група із Сербії «Народний патруль». Учасники мітингу тримали російські та сербські прапори, дехто – плакат із літерою z, скандували, що вони разом з росією і не потребують вступу до Євросоюзу, вигукували «Крим – це росія, Косово – це Сербія!», а також вигукували ім’я засудженого військового злочинця Ратко Младіча.

Українська діаспора та свідомі серби не залишили це дійство без відповіді. Вже 6 березня у Белграді на акцію підтримки України і протесту проти війни вийшли мітингувальники, які вигукували «Ratu – Ne!», «Війні – ні!», «путін – гітлер!» Вони розгорнули кількаметровий синьо-жовтий прапор, разом виконали гімн України та заспівали пісню Океану Ельзи «Без бою».

Наступна велика акція проти війни в Україні відбулася 20 березня. Мітингарі зібралися у Белградському піонерському парку і розташувалися навколо величезного українського прапора. Вони виступили проти війни, яку розв’язали росіяни у нашій країні. Відбулася велелюдна антивоєнна хода, учасники якої знову скандували «Ratu – Ne!», «Ні війні!», «путін – фашист!», «Слава Україні!», «Героям слава!» та ін.

Підтримують Україну і в інших напрямах. Посольство України в Республіці Сербія розпочало збір гуманітарної допомоги. Працівники Посольства створили телеграм-канал задля оперативного оновлення потреб переселенців і прийняття гуманітарної допомоги, а також фб-групу «Захист українців у Сербії», мета якої – допомога нашим співвітчизникам у цій країні. За ініціативи Посольства було відкрито офіційний рахунок, на який усі охочі можуть перерахувати кошти, а зібрані гроші будуть спрямовані на закупівлю необхідних товарів та організацію перевезення гуманітарної допомоги в Україну.

Збір гуманітарної допомоги для українського народу організовувала і Національна рада української національної меншини в Республіці Сербія (Новий Сад).

А 16 березня в Україну вже відправлено першу вантажівку з товарами першої необхідності, які зібрала українська громада Сербії разом із Посольством України в Белграді та небайдужими громадянами Сербії.

Долучилися до збору допомоги Україні і студенти-україністи Белградського університету.

Не залишилася осторонь від української трагедії сербська церква. Сербський Патріарх Порфирій закликав своїх вірян надавати усіляку допомогу українцям, які вимушено покинули свої домівки через війну.

Активно працює українське посольство й на інформаційному фронті: за його підтримки відкрито волонтерський інформаційний центр, діяльність якого спрямована на висвітлення щоденної правдивої інформації про війну в Україні. Усю необхідну інформацію люди можуть почерпнути у соцмережах Facebook і Telegram.

Загалом же дуже цікаво спостерігати, як по-різному (з початку повномасштабного вторгнення росії на територію України) реагують уряди країн світу на війну в центрі Європи. Більшість (серед яких Польща, Чехія, Словенія, Словаччина, США, Великобританія, країни Балтики та ін.) відкрито виступають проти загарбницьких дій рф, називають речі своїми іменами і насправді показують безпрецедентний вияв підтримки: приймають біженців, надсилають гуманітарну допомогу, надають зброю, кошти, медикаменти, працюють як волонтери, відкрито, на дипломатичному рівні, засуджують злочинні дії російського уряду, виходять на мітинги протестів проти війни, виводять свій бізнес з рф, запроваджують санкції тощо. Деякі країни досить стримані в офіційних заявах, іноді їхні висловлювання суперечливі й неоднозначні, вони, з одного боку, наче і засуджують воєнну агресію росії, а з іншого – не хочуть прямо про це говорити. Проте треба віддати їм належне – на неофіційному рівні допомагають усіма силами, і тут маємо подякувати за небайдужість і активну позицію населенню цих країн – як автохтонному, так і нашим діаспорянам. А є категорія країн, урядові заяви яких показують світові, що вони займають відверто «нейтральну» (розуміємо – проросійську) позицію. Так поводить себе, зокрема, і офіційна Сербія.

Але очевидно, що не всі серби підтримують позицію свого уряду. Певне протистояння всередині країни можна простежити на прикладі діяльності сербської групи у фейсбуці Српско – Украјинско пријатељство / Сербсько-українська дружба. 22 лютого, напередодні вторгнення рф в Україну, редактор цієї фб-групи Неманя Чанчович написав: «Шановні українські друзі, як ви вже бачили і чули, сербська влада не буде стояти на боці України і підтримувати її територіальну цілісність і суверенітет, чого від неї, на жаль, не чекали, але це так. Треба зазначити, що значна частина людей у Сербії також підтримує «незалежність» Донецька та Луганська…
Наша позиція залишається незмінною …, ми підтримуємо Україну та її суверенітет і територіальну цілісність. Наш голос невеликий, але це наш моральний обов’язок…

Шановні друзі, знайте, що ми в меншості, але ми тут, ми стоїмо за Україну».

А вже 28 лютого редактор цієї фб-групи, яка активно підключилася до висвітлення подій в Україні і реакцій сербського уряду на них, написав: «Шановні друзі, через погрози та тиск на цю соціальну мережу я, як редактор цієї сторінки, не буду активним до подальшого повідомлення». У цей же день на сторінці з’явилось нове сповіщення: «Повідомляємо всіх підписників нашого сайту, що незважаючи на все, ми залишаємося в боротьбі за український народ і державу. Ми даємо повну підтримку українському народу у боротьбі з московським окупантом. На цій сторінці є кілька редакторів, які продовжуватимуть свою роботу для того, щоб зближувати сербський та український народ! СЛАВА УКРАЇНІ!»

2 березня у роботу групи знову активно включився Неманя Чанчович. Він закликав сербів не мовчати, не бути байдужими, а бути солідарними з українським народом: «Шановні друзі, як давній друг України та українського народу, хочу сказати, що ми, як представники сербського народу, які є нащадками наших Славних предків, таких як Святий Сава, Караджордж, Живоїн Мишич тощо не будемо мовчати про переслідування, утиски, вбивства наших слов’янських братів – українців!

Не будемо, бо чесні, не будемо, бо не боїмося, не будемо, бо вільні, не будемо, бо не хочемо братської крові бачити!

Браття серби, не мовчіть, немає ні часу, ні місця. Покажіть, що ми тут з українським народом, а передусім – з дітьми України!

Хай живе Славна, Вільна Україна та український народ! Миру Україні!»

Як бачимо,боротьба в Сербії за висвітлення правдивої інформації щодо подій в Україні триває… Дякуємо усім, хто не злякався і не змовчав! Закликаємо не боятися і не мовчати! Бо за вами правда! А за нами перемога!

Ми пам’ятаємо, що Сербія дуже довго не погоджувалася закрити небо для російських авіаліній, спершу навіть збільшила кількість рейсів з Москви до Белграда. Лише під тиском українських дипломатів та лідерів західноєвропейських країн вона скасувала всі ці рейси. Ще раніше президент країни Александр Вучич заявив, що вважає за потрібне зберегти дружбу з рф і що Сербія не вводитиме жодних санкцій проти росії, бо це суперечить інтересам країни.

Підтримав дії свого уряду і Спадкоємний принц Олександр Караджорджевич. Він традиційно висловив «стурбованість щодо конфлікту» в Україні й заявив, що рішуче підтримує офіційну позицію Республіки Сербія про те, що країна не займає жодну сторону у цій трагедії, а зберігає нейтралітет, поважаючи територіальну цілісність і міжнародне право. Також, на його думку, будь-який конфлікт треба залагоджувати винятково переговорним шляхом.

Важливо наголосити, що частина сербів і наші співгромадяни, які проживають у Сербії, категорично не підтримують такої позиції уряду. Вони виступають проти війни в Україні й активно самоорганізовуються для допомоги нашій державі.

Ми щиро вдячні всім українським організаціям, громадам, українській діаспорі в Сербії, а також тим представникам сербського народу, які долучилися до підтримки України, опікуються вимушеними переселенцями та організовують збір коштів і гуманітарної допомоги. Борімося – поборемо!

Джерела:
https://www.facebook.com/groups/ukrajinci/
https://www.facebook.com/serbiaukraina/
https://lb.ua/world/2022/02/26/506953_serbiya_vvoditime_sanktsii_proti.html
https://www.eurointegration.com.ua/news/2022/03/4/7135267/
https://www.facebook.com/ukrajinistika
https://www.facebook.com/BalkanObserverforUkraine/
Miroslav Hočak // https://www.facebook.com/groups/36569605815/user/848125721