У неймовірно важкі для України дні своє плече підтримки підставляє українцям Словенія. Вона добре знає реалії війни, адже понад 30 років тому її народ теж кров’ю виборював свою незалежність.

Активно спільнодіє українська громада в цій країні. На початку березня понад вісім тисяч небайдужих людей, серед яких представники українських осередків і Посольства України та члени уряду Республіки Словенії, зібралися на центральній площі Любляни, словенської столиці, щоб висловити свою солідарність з українцями та засудити злочини рф проти нашої держави. Приблизно тоді ж найбільш активні українці у Словенії організували в Любляні ще й авторалі на підтримку України.

10 квітня 2022 р. українці Словенії знову запросили своїх земляків і друзів-словенців зібратися на площі Перешерна в Любляні, де розпочалася хода на підтримку миру на українській землі. Хода пройшла центральними вулицями міста до площі Конгресу. Багато людей несли синьо-жовті прапори та повітряні кульки, а також гасла, що засвідчували підтримку України та засуджували загарбницькі дії рф.

Нещодавно у столиці країни, на території Btc-City, відкрили Український гуманітарний центр «Червона Калина». Тут можна отримати інформацію про особливості перебування у Словенії, а також знайти необхідні предмети першої необхідності, зокрема речі для дітей: канцтовари і наплічники для школярів, іграшки та предмети гігієни для немовлят. У центрі також діє дитячий куточок, тож поки діти зайняті, мами мають змогу попити кави та познайомитися й поспілкуватися з іншими відвідувачами.

Координатори «Червоної Калини» запрошують до співпраці всіх, хто бажає волонтерити (записуватися можна безпосередньо в центрі). Великі зусилля тут спрямовані на те, аби робота гуманітарного осередку була максимально корисною для українців. Організатори кажуть, що будуть раді кожній ідеї та пораді небайдужих людей, готових наповнити життя центру корисними та потрібними заходами. 

Тим, для кого розрадою є молитва та хто потребує духовної підтримки, допомагають у храмах Словенії. Зокрема в церкві Святого Духа в місті Целє священник УГКЦ Іван Скалівський проводить Богослужіння для українців, які тікаючи від війни, знайшли притулок на словенській землі.

Представники української спільноти у Словенії разом з іншими нашими діаспорянами з понад 10 країн в онлайн-режимі зібралися за символічним столом, щоб взяти участь у проєкті «Український борщ єднання» у Львові. Учасником події був також президент ПАРЄ Тоні Кокс. Ініціатор заходу – Міжнародний штаб допомоги українцям. Втілити ідею допомогли відомий український ресторатор Євген Клопотенко та дослідниця традицій української культури Марина Соботюк. Мета організаторів – зібрати кошти на закупівлю продуктових наборів для вимушено переміщених українців і людей, які перебувають в епіцентрі бойових дій. Її наша діаспора буде активно реалізовувати у світі.

Учасники груп у соціальних мережах, зокрема «Українці в Словенії. Спілка “Берегиня”», активно поширюють інформацію про гуманітарні центри у Словенії для біженців з України, допомогу ЗСУ та українцям на окупованих ворогом територіях, актуальні новини про події на Батьківщині.

Не залишаються осторонь від біди, яка нависла над Україною, і словенці. Понад 10 словенських муніципалітетів днями передали для міст, які сильно постраждали від російського вторгнення, зокрема Бучі, що є партнером словенського міста Кочев’є, та Тростянця, який має партнерські відносини з містом Зрече, продукти харчування, предмети гігієни та рятувальне спорядження.

Великі серця дорослих до сліз вражає те, як відгукуються на чужу біду та допомагають діти. Десятирічний хлопчик із словенського міста Оплотниця Патрік Пірш самотужки зібрав два шкільні наплічники з канцелярським приладдям та цукерками, щоб передати їх українським дітям. До своїх гуманітарних пакунків Патрік також поклав написане українською мовою побажання, в якому вказав адресу своєї електронної пошти. Про ініціативу юного волонтера дізналися журналісти та написали про це в місцевій газеті. Вчинок хлопчика підтримали чимало його земляків, які долучитись до збору гуманітарної допомоги. За два тижні на потреби України вони зібрали велику кількість речей першої необхідності, продуктів харчування та ліків.

Збір коштів для українських біженців організували і словенські медійники. RTV Slovenia разом із Словенським Червоним Хрестом та організацією «Карітас Словенія» провели благодійний концерт для допомоги біженцям з України, який транслювали на телебаченні, радіо та онлайн. За перші години було зібрано майже 640 тис. євро, і це ще не вся сума, адже збір коштів на цьому не зупинився.

AMZS Словенії пропонує безкоштовну допомогу на дорогах своєї країни українським біженцям, які прямують до них або ж перетинають Словенію на шляху до Західної Європи. Механіки дорожньої допомоги AMZS готові відремонтувати транспортний засіб на місці, де сталася поломка, або ж транспортувати його до найближчої СТО.

Саме Словенія взялася зібрати всі доступні в ЄС станції прийому супутникового інтернету StarLink і передати їх Україні.

Відчутною є й підтримка та допомога, яку надають парламент і уряд Словенії. Зокрема Državni zbor (тамтешній парламент) засудив агресію рф проти України як «найгрубіше порушення міжнародного права» та визнання росією ЛНР і ДНР. Словенські парламентарі підтримали і європейську перспективу України та її заявку на членство в ЄС.

Уряд цієї дружньої до нас країни погодився допомагати українським воїнам зброєю. «Ми надамо Україні шоломи, гвинтівки та боєприпаси в ці дні. Ми хочемо, щоб Київ міг захищатися», – заявив Матей Тонін, міністр оборони Республіки Словенії.

МЗС Словенії вручило послові рф ноту протесту з приводу жахливих масових вбивств мирних жителів у містах та селах України. Словенська сторона наголосила, що у співпраці з партнерами та союзниками, а також Міжнародним кримінальним судом зробить все можливе, щоб притягнути винних до відповідальності за скоєне. А 33 члени дипломатичного та адміністративно-технічного персоналу посольства рф у Словенії, як зазначено на фейсбук-сторінці Посольства України у Республіці Словенії, «найближчим часом розпочнуть впевнений рух у напрямку “російського військового корабля”».

«Немає жодної країни на всьому нашому континенті, яка була б більш європейською, ніж Україна. Спасибі вам за те, що не лише захищаєте свою Батьківщину та Європу як територію, а захищаєте саму серцевину європейських цінностей і наш спосіб життя. Ваша боротьба – це наша боротьба, і разом ми переможемо», – заявив Янез Янша, прем’єр-міністр Словенії.

Маючи таких друзів, неодмінно переможемо! Дякуємо, Словеніє! Ти знаєш ціну перемоги!

Джерела

https://www.facebook.com/groups/ukrslobereginja

https://www.facebook.com/BalkanObserverforUkraine/posts/1282870775527174

https://www.facebook.com/UKRinSLO/

https://www.facebook.com/UKRinSLO/posts/2147955422040489

https://www.ukrinform.ua/rubric-uarazom/3429525-municipaliteti-slovenii-peredali-ukrainskim-gromadam-gumanitarnu-dopomogu-ulead.html

https://www.facebook.com/290690594433657/posts/2160660884103276/

https://www.facebook.com/UKRinSLO/

https://poglyad.tv/zbroya-ta-obladunki-shche-dvi-krayini-vidpravlyayut-do-ukrayini-viyskovu-dopomogu-article

https://ua.interfax.com.ua/news/general/810641.html

https://fau.ua/news/13571/

https://www.epravda.com.ua/news/2022/03/7/683442/

https://twitter.com/JJansaSDS/status/1503699502728990728