Ще до початку повномасштабного нападу рф, українці та небайдужі громадяни Чехії робили те, що в їхніх силах, аби підтримати нашу країну. А сьогодні це вже потужне поєднання: численних ініціатив українців і чехів, громадських організацій і державних інституцій, простих громадян та представників зі сфери бізнесу. Адже Чехія (як держава, країна, громадянська спільнота) демонструє, наскільки глибоко співпереживає нашу боротьбу за свободу, гідність, виживання.  

1. Про Україну вголос

Наприклад, уже  19 лютого, ще за кілька днів до вторгнення Росії,  на Вацлавській площі у Празі відбулась акція на підтримку України. До неї долучилися як українці, так і чехи. А вже з 24 лютого розширюється географія мітингів та значно зростає кількість учасників. Зокрема, акції відбуваються й у найбільших містах Празі та Брно, і у значно менших населених пунктах, таких як Карлові Вари. Найбільші за чисельністю мітинги збирали близько сотні тисяч учасників. І навіть акції у менших містах, за словами організаторів, побили рекорди громадської активності цих населених пунктів. Хоча ініціаторами часто ставали українці, які проживають у Чехії, серед учасників мітингів були не лише наші мігранти.

Мітинг у Празі

Гарним прикладом співпраці української громади із місцевими структурами є благодійний концерт LETNÁ – Společně pro Ukrajinu / Разом за Україну, для проведення якого об’єдналися численні некомерційні організації Чехії (українські та чеські), відомі особистості з числа музикантів, співаків, акторів, спортсменів, а також свідків терору рф, які вижили та зуміли втекти. 

Доповнює масові акції прямої дії і більш інституціоналізована робота громадських організацій у Чехії. Це широкий спектр активностей, який показує різнорівневість підтримки України у цій війні. 

Зокрема,  Європейський Конгрес Українців, який базується саме у Празі, одразу після нападу рф, у продовження своєї систематичної діяльності офіційно заявив:

  • Українська спільнота Європи засуджує тривалу агресію і війну Російської Федерації проти України, що приносить Україні та Європі Кремлем заплановані людські, соціальні та економічні втрати;    
  • залишається     об’єднаною демократичною силою громадян України і громадян ЄС, які відстоюють позиції демократичної України та Європи;    
  • співпрацює із професійними гуманітарними та     волонтерськими організаціями України та Європи;    
  • підтримує діяльність демократичних Урядів, інституцій, політичних партій та     громадських організацій Європи, які чітко підтримують Україну;     
  • висловлює вдячність активістам, які прикладають зусилля щодо підтримки України.

Надалі ЄКУ відслідковує ситуацію в Україні та швидко реалізовує свої ініціативи для того, щоб жоден злочин російської сторони не був забутий. Так, організація докладається до того, щоб Міжнародний кримінальний суд та інші міжнародні організації скерували свої місії до Бучі та інших звільнених міст і сіл Київської області, щоб у співпраці з правоохоронними органами України ретельно зібрати всі докази воєнних злочинів росії. Таким чином, державні органи України отримують підтримку на різних рівнях та щодо  окремих сфер своєї діяльності.

2. На допомогу Україні 

Водночас ЄКУ зосередив всю свою організаційну, фінансову та логістичну силу для підтримки оборони України. У цьому напрямку працюють багато європейських громад, які постачають відповідні тактичні та гуманітарні засоби в Україну. Варто зауважити взаємодію між громадами Чехії, Польщі, Німеччини та Бельгії, до якої активно долучається ЄКУ. З боку української громади Праги тут діє Українська ініціатива в ЧР (Ukrajinská iniciativa v ČR). Гуманітарний збір здійснюється в Будинку національних меншин у Празі, перш за все надходять медичні матеріали, тактичні засоби оборони, нічне бачення, дитяче харчування та товари гігієни, спальні мішки, термоодяг. Гуманітарна допомога злагоджено йде через кордони та склади у Львові та до відповідних пунктів України, які розташовані ближче до фронту. Все необхідне потрапляє прямо на передову: до військових, до волонтерів, до шпиталів.

У Чехії діє безліч невеликих громадських ініціатив, де кожна робить вагомий вклад у допомогу Україні, зокрема,  її збройним силам. Наприклад, у березні, в час напруженого наступу військ рф на Київ, Центральна поліклініка Голосіївського району отримала вкрай необхідний вантаж від небайдужих волонтерів з Facebook-спільноти Празька Криївка. Також ці активісти регулярно постачають різноманітні вантажі, що посилюють захисників України. Серед них електрогенератори, спальні мішки, берці, медичні товари, консерви.

Вантажівку за вантажівкою привозять до України й інші громадські об’єднання українців Чехії.

Гуманітарна допомога від україннців Чехії на Закарпатті

Крім того, допомогу надають і окремі волонтери. Наприклад, можна згадати Зіну Гаврилюк з друзями, завдяки яким українським військовим регулярно надходять тепловізори, пристрої бачення, приціли, армійські монокулари, біноклі, планшети, сматфони, батарейки та зарядні до монокулярів, одяг і медикаменти.

Крім того, російське вторгнення в Україну підняло у Чеській Республіці безпрецедентну хвилю солідарності серед місцевого населення. За 11 днів війни чеські громадяни та організації перерахували благодійним організаціям на підтримку України майже 1,5 млрд. крон (близько €60 млн.). Попередній рекорд було встановлено у 2021 році після урагану в Південній Моравії – 1,3 млрд. крон.

Фото: gettyimages

Однак є речі, якими не можуть самостійно займатися громадські організації та волонтери. А для того, щоб не приймати нові і нові хвилі біженців варто вкладатися у допомогу українським військам. І якщо подивитися на активність чеського уряду, влада республіки це розуміє.

Допомога для українських бійців від Чехії. Джерело: Armáda ČR

Так, у перший же день широкомасштабної війни Чехія не лише посилила гуманітарну допомогу, а й висловила готовність збільшити масштаби надання зброї Україні.  А вже 27 лютого уряд Чехії схвалив постачання військової техніки для України на суму 400 мільйонів крон (близько $18,5 млн). Ще через тиждень Посольство України в Празі та Міністерство оборони Чеської Республіки, оборонна і безпекова промисловість країни та інші державні установи запустили унікальну систему негайної закупівлі та доставки військової техніки в Україну. І це тільки початок допомоги, яку Україна регулярно отримує від настільки солідарної держави. Наприклад, станом на 5 квітня, Чеська Республіка відправила в Україну кілька десятків танків Т-72 та бойових машин піхоти, щоб допомогти у захисті від нападу Росії. А уже в травні загальна вартість військової допомоги Україні від Чехії становила 3 млрд крон (майже 128 млн доларів США). Надалі можна очікувати продовження такої політики. 

https://twitter.com/BenesikOndra/status/1511225607916503042?s=20&t=DqusNTcuJNjlbqAveADV0w

Яскраво доповнює проукраїнську позицію народу та влади Чехії те, що офіс президента республіки озвучив дані, згідно з якими понад 600 чехів зголосилися вступити в Інтернаціональний легіон Тероборони. Там зазначають, що держава забезпечить підтримку всім громадянам Чехії, які вирішать вступити до ЗСУ. На зустрічі з президентом ми домовилися, що можемо гарантувати безкарність у вигляді скасування покарання для людей, які хочуть йти воювати в Україні і будуть воювати на боці України”написав прем’єр-міністр Чехії Петр Фіала

3. Все для біженців та шукачів притулку

Ще однією сферою, де українці Чехії, тутешнє населення, різноманітні представники громадського сектору, місцеве самоврядування і державна влада активно роблять все для допомоги Україні – це створення максимально сприятливих умов для людей, які потребують притулку та отримання ними статусу біженців

Щодня українські активісти допомагають шукачам притулку впоратися та адаптуватися до нових обставин . Зі свого боку, місцеве самоврядування теж зреагувало напрочуд оперативно. Від самого початку широкомасштабної війни у Празі відкрито центр надання допомоги на першому поверсі міської бібліотеки на Маріанській площі. Центр допомагає українським біженцям із заселенням та поданням заяви про проживання, з отриманням медичної допомоги, ліків, доглядом за дітьми, залученням до шкільного навчання та працевлаштуванням.

Центр допомоги для українських вимушених мігрантів на Маріанській площі (Mariánské náměstí, Městská knihovna) в районі Прага 1. Джерело: Zdeněk Hřib – primátor Prahy

Досить швидко зреагував на хвилю шукачів притулку з України і уряд Чеської Республіки. Уже з 4 березня почав діяти режим надзвичайного стану через міграційну кризу, спричинену масштабним вторгненням Росії в Україну. Це зроблено для того, щоб допомогти уряду, регіонам, муніципалітетам та іншим суб’єктам більш гнучко та оперативно координувати допомогу біженцям з України та забезпечувати гідні умови життя, зокрема можливість брати участь у повноцінному житті в Чехії.

А уже через два тижні, коментуючи цю ситуацію, прем’єр Чеської Республіки заявив «В даний час у Чеській Республіці 270 тисяч людей, які втекли від війни. Ми повинні визнати, що ми на межі тієї кількості, яку ми можемо прийняти без особливих проблем», – сказав прем’єр.

Зі свого боку Парламент затвердив законодавство щодо прав і можливостей українців, які у зв’язку з війною переїхали до Чехії. Українці можуть працевлаштовуватися в країні, не отримуючи спеціального дозволу, на підставі так званої “візи толерантності” (víza o strpění), а також можуть протягом максимум пів року розраховувати на фінансову підтримку у розмірі 5000 чеських крон щомісяця, можуть претендувати на медичне страхування за держкошт. Термін реєстрації для українців, що виїздять до Чехії, продовжили з 3 днів до 30. Діти шкільного та дошкільного віку зможуть вступити до чеських навчальних закладів. Також уряд планує підтримку для чеських родин, які розміщують у себе біженців з України.

Українські шукачі притулку в дорозі. Джереор: AFP via Getty Images

Також демонструє серйозність, з якою ставляться у Чехії до новоприбулих, спільна участь української діаспори та місцевого бізнесу у налагодженні інтеграції цих вимушених мігрантів. Наприклад, нещодавно стартував безкоштовний курс від чеської фірми Seduo. Це самостійне вивчення чеської мови для українців. Курс складається з 12 відеороликів і покликаний навчити основам чеської для повсякденного використання. Викладачка — Яна Князюк. Українка, яка живе в Чехії з 2018 року та закінчила педагогічний факультет в м. Оломоуц.

Крім того, у Празі розпочало онлайн-трансляцію «Радіо Україна», що розраховане на українців, які змушені були переїхати до Чехії, рятуючись від російської війни проти України. Радіостанція доступна для прослуховування на сайті radioukrajina.cz та через мобільний додаток radia.cz. Ініціатором української хвилі виступив медіахолдинг Media Bohemia, яким належить кілька чеських радіостанцій.

Сайт radioukrajina.cz

Варто звернути увагу і на дуже добрий приклад співпраці представників зовсім різних секторів, який покликаний підтримати українських вимушених мігрантів –  мобільний додаток Smart Migration. Його ідея зародилася на перетині академічного та IT-середовища. Після ґрунтовного дослідження потреб українських мігрантів, тривалий період часу додаток розроблявся на кошти чеських університетів. З часом до проєкту долучилися Українська ініціатива в ЧР (Ukrajinská iniciativa v ČR) та Європейський Конґрес Українців, які у 2021 році запросили команду МІОКу приєднатися до тестування додатку.

А коли влада Чехії побачила актуальність роботи із українськими вимушеними мігрантами, Smart Migration уже був готовий до того, щоб покращувати досвід знайомства українців із цією країною. Додаток містить у собі найнеобхіднішу інформацію, яка потрібна новоприбулим мігрантам та орієнтований саме на потреби українців. Завантажити його можна у Google Play Store

4. Більше санкцій повелителю санкцій 

Ще одним фронтом спільної боротьби із рф є посилення санкцій. Українські громадські ініціативи праюють над підтримкою впровадження покарань для рф на міжнародному рівні. 

І в цій сфері українці Чехії не виявилися самотніми. На здивування багатьох, серед перших лідерів іноземних держав, які засудили напад рф на Україну, виявився президент Чехії Мілош Земан, “Божевільного необхідно ізолювати. Причому захищатися треба не лише на словах, але вживати конкретних заходів. Я хочу висловити повну підтримку Україні, її народу”, – наголосив президент ще 24 лютого.

Президент Чехії Мілош Земан. Джерело: Фото: Pražský hrad / Kancelář prezidenta republiky

Водночас  уряд Чехії, за словами прем’єр-міністра, вирішив відкликати дозвіл на діяльність генконсульств РФ в Брно та Карлових Варах, а також припинити роботу своїх генконсульств у Петербурзі та Єкатеринбурзі. Чехія призупинила видачу віз російським громадянам через напад Росії на Україну, а також заборонила роботу всіх російських авіаперевізників на своїй території.

Надалі чеський уряд регулярно повертається до питання нових сакцій, що покликані покарати та послабити агресора. “Ми погодилися з необхідністю підтримувати Україну всіма доступними засобами, включаючи впровадження подальших санкцій проти Росії, її дипломатичну ізоляцію та необхідність зменшити енергетичну залежність Європи від неї”, – заявив голова уряду Чехії Петр Фіала.

Зі свого боку, в перший день широкомасштабної війни, міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський різко засудив вторгнення рф до України та заявив, що Чехія приєднується до вимоги почати консультації союзників за ст. 4 Північноатлантичного договору. “Реакція на російську агресію, зокрема санкції, вплинуть на російську економіку та технологічний розвиток”, – йдеться у заяві.

Також Чеська Республіка заморозила активи на сотні мільйонів крон російських громадян та компаній, які підпадають під санкції ЄС, запроваджені проти Москви після вторгнення в Україну.

***

Загалом, цей (далеко не повний) огляд свідчить, що і досить чисельна українська громада, і громадські та приватні ініціативи чехів, і державна влада та місцеве самоврядування спрямовують неймовірні зусилля на допомогу Україні та українцям. Таку одностайність та солідарність можна лише привітати та подякувати за неї. Разом переможемо!


Основні джерела