Товариство українців у Північній Македонії імені Лесі Українки наближає нас до перемоги за сприяння посолки України Наталії Задорожнюк:
“Маємо наполегливо працювати для наближення перемоги!”

Громада українців у Північній Македонії із самого початку повномасштабного вторгнення росії на територію України, активно поширювала наративи щодо захситу та підтримки України у світі.  

За ініціативи Товариства українців імені Лесі Українки у столиці Північної Македонї відбулася низка мирних акцій, метою яких було беззаперечне сприяння боротьбі українських захисників та захисниць за свою державу.  

Зокрема ідеться про мирну акцію протесту під посольством російської федерації у Скоп’є, під час якої учасники закликали Європу перейти до активних дій, що могли б допомогти Україні, а росію —  забрати свої війська з території України. Очільник Товариства українців Олександр Урбанович наголосив на мирній меті акції та на оборонній позиції українців у цій війні:
«Українці – мирний народ, добрий народ. Українці не хочуть війни. Сьогодні ми тут зібралися, щоб підтримати український народ, сказати йому, що він не залишився сам. Сьогодні в Україні страждають наші рідні, близькі. «Ми хочемо, щоб країна була вільною і був мир».

За підтримки посольства України у Північній Македонії згодом відбулася подібна, більш масштабна акція, основною вимогою якої було негайне припинення війни, закриття неба над Україною, а також визнання росії як країни-агресорки. Уже традиційним результатом мирних акцій стає переіменування вулиці, де розміщені консультва і посольства. Македонія з радістю долучилася до цього флешмобу. Відтепер у Скоп’є є вулиця Вільної України. 

Міжнародний Штаб допомоги українцям разом з українською діаспорою долучилися зокрема і до чисельної міжнародної ініціативи з висадження дерев на честь захисників та захисниць України. У межах цієї акції активісти посадили калину біля церкви Святої Пєтки в Драчево.  

Українці в Македонії, розуміючи усі загрози інформаційної війни, звернулися до звернулася до ЗМІ з проханням якнайшвидше виключити можливість написання коментарів під інтернет-публікаціями на сайтах і в соцмережах, які мають делікатний зміст щодо бойових дій в Україні з метою недопущення дезінформації щодо російсько-української війни, що впливає також і на настрої серед Балканських країн, де росія також дестабілізує політичну ситуацію. 

Північна Македонія залучила до допомоги Україні також і книговидавничу сферу. Спільно з Українським інститутом книги були перекладені українські автори, чиї книжки тепер можна придбати.  Кошти з продажу підуть на гумантірну допомогу Україні.  

Саме гуманітарна допомога стала ключовим вектором підтримки, над яким наразі працює Товариство українців імені Лесі Українки спільно з Міжнародним штабом допомоги українцям, до збору якої щодня долучається дедалі більше небайдужих громадян. Олександр Урбанович, голова Громади українців імені Лесі України, який був ініціатором акцій та волонтерського штабу зі збор гумантарної допомоги, коментує ситуацію так:
“Разом із Посольством ми звернулися до всіх компаній Македонії.  Ці компанії вже виділили свою продукцію за потребами для України. . .  Постійно проводимо заходи.  Такі, як мітинги з вимогою, щоб закрили небо над Україною.  Оскільки Македонія — член НАТО, ми постійно звертаємося до влади Македонії, хоч вона повністю виявила підтримку Україні.  Звертаємося з метою посиленої допомоги”. 

Не менш важливим напрямком для Товариства українців залишається допомога біженцям.  У волонтерському штабі у Скоп’є можна зустріти вимушено переміщених осіб, про яких попіклувалося особистими речами, місцем проживання, працевлештуванням Посольство України у Північній Македонії та українська діаспора зокрема.  

Цінуємо вашу підтримку та невтомну працю на користь України.  Разом переможемо.  Слава Україні!

Список джерел:

  1. https://www.facebook.com/groups/1067674929983038/permalink/4940494529367706/ 
  2. https://www.facebook.com/groups/1067674929983038/permalink/4923905527693273/ 
  3. https://www.facebook.com/groups/1067674929983038/permalink/4921836531233506/ 
  4. https://www.facebook.com/groups/1067674929983038/permalink/4905702899513536/ 
  5. https://www.facebook.com/groups/1067674929983038/permalink/4881026618647831/ 
  6. https://sdk.mk/index.php/makedonija/utre-protest-vo-skopje-protiv-ruskata-invazija-vo-ukraina-ke-se-sobira-i-humanitarna-pomosh/