Українці є четвертою за кількістю національною спільнотою у Румунії (51 007 осіб за переписом 2011 року), що мешкають у північній частині держави — біля кордону з державою Україна, на Мармарощині і Південній Буковині, а також у Подунав’ї. Однією із найпотужніших громадських організацій є «Союз Українців Румунії» (СУР), що діє від 1989 року .

Українці Румунії одні з перших прийшли на допомогу співвітчизникам, коли 24 лютого 2022 року рф розпочала повномасштабний наступ на Україну.

Так, Рада СОЮЗУ УКРАЇНЦІВ РУМУНІЇ (СУР), яка є єдиною організацією, що репрезентує етнічних українців у Раді національних меншин у парламенті цієї країни, на своєму засіданні, що відбулося 24 лютого 2022 року, вирішила таке:

– висловлює свою солідарність з українським народом та рішуче засуджує збройну агресію рф проти України після визнання «незалежності» українських регіонів Луганська та Донецька, що є грубим порушенням суверенітету та територіальної цілісності України, міжнародного права й регіональної, європейської та євроатлантичної безпеки й стабільності;

– закликає до негайного припинення російської військової агресії проти України та всіх військових операцій проти Української держави, наголошуючи, що суперечки та конфлікти мають вирішуватися винятково шляхом діалогу;

– закликає до відповідальності, уникнення людських жертв і вимагає від міжнародного демократичного суспільства зробити все можливе, щоб зупинити збройну агресію рф проти України;

– вітає підтвердження непохитної та постійної позиції Румунії, ЄС та НАТО щодо суверенітету й територіальній цілісності України та готовності надавати гуманітарну допомогу Україні;

– висловлює готовність підтримати румунську та українську влади в разі погіршення ситуації в Україні (у випадку напливу вимушених переселенців з України), пропонуючи допомогу сильної та відданої команди, здатної надати необхідну логістичну та мовну підтримку, і надаючи до розпорядження румунської влади приміщення осередків Союзу українців Румунії;

– закликає представників Українського православного вікаріату Румунії, Українського греко-католицького вікаріату Румунії, П’ятидесятницької церкви, Баптистської церкви, Церкви адвентистів сьомого дня та інших релігійних конфесій Румунії прийти на допомогу українському народу як духовно, молитвами за Україну й мир у цій частині світу під час богослужінь, так і матеріально, усім необхідним у таких ситуаціях;

– схвалює відкриття фонду під назвою «За мир в Україні та солідарність з українським народом» для надання гуманітарної підтримки громадянам України в постраждалих від конфлікту зонах, до якого можуть долучитися етнічні українці Румунії й не тільки.

У зв’язку з цим Микола-Мирослав Петрецький, голова Союзу Українців Румунії (СУР), депутат парламенту, зазначив: «Ми розуміємо, що для Румунії дуже важливо, щоб її сусіди були надійними і перспективними партнерами, саме тому Румунія має сприяти, допомагати та підтримувати Україну». Саме така політика системно втілюється на рівні держави. Так, Румунія вислала дипломатів рф зі своєї території, заборонила від 17 квітня заходити у свої порти на Чорному морі та річці Дунай суднам під російським прапором, планує передати Україні зброю із резервів деяких установ системи національної оборони. Міністр закордонних справ Румунії після зустрічі із Дмитром Кулебою заявив, що Румунія підтримує європейські прагнення України, Флорін Кицу, спікер парламенту прибув з візитом в Україну, побував у зруйнованих росіянами передмістях Києва, а Прем’єр Румунії Ніколає Чуке разом зі спікером нижньої палати парламенту Марчелом Чолаку та главою МЗС Богданом Ауреску відвідав Київ із робочим візитом. 28 лютого Палата депутатів і Сенат Румунії одноголосно прийняли заяву, в якій засуджують агресію рф проти України, закликають до виведення всіх російських збройних сил і наголошують на «сильній підтримці суверенітету та територіальної цілісності України і її законних прагнень до вступу в НАТО та ЄС.

Заяву в живому етері зачитав голова СУР і представник української меншини в Палаті депутатів Микола-Мирослав Петрецький.

Виступ Миколи-Мирослава Петрецького, голови СУР у парламенті Румунії 24 лютого 2022 р.

Це лише декілька прикладів потужної підтримки України з боку Румунії. Не залишилося осторонь і суспільство. Українці, які є автохтонним населенням цієї країни і визнані національною меншиною, активно долучилися до організації всебічної допомоги.

Мітинги, акції на підтримку України.

Вже від перших днів широкомасштабної війни за активної участі української спільноти розпочалися багатолюдні мітинги й протести на вулицях Бухареста та інших румунських міст.

Прес-служба Посольства України в Румунії зазначає: «Сьогодні ми вкотре переконалися, що ми, українці, можемо розраховувати на підтримку Румунії і допомогу румунів у важкі хвилини. Разом ми переможемо! Переможе Добро і Правда!»

12 березня на Національному стадіоні у Бухаресті відбувся великий благодійний стадіонний концерт на підтримку України «WE ARE ONE». Усі кошти, отримані за концерт, як зазначили організатори, передано на допомогу Україні.

20 березня члени Бухарестської філії Союзу українців Румунії разом з Асоціацією «21 грудня 1989 року», Асоціацією Румунського Громадського Форуму, Фондом ім. Йоана Бербуша, Фондом ім. Корнелія Копосу, Федерацією «Тімішоарська ініціатива», РеПатріот, Асоціацією колишніх політичних в’язнів Румунії взяли участь в акцій протесту «Зупиніть путіна – Зупиніть війну».

Серед учасників заходу, який підтримали численні громадські організації та видатні діячі, було чимало автохтонних українців, а також громадян Румунії та України, що опинилися у Румунії через агресію рф.

Демонстранти вирушили до Посольства росії, щоб у такий спосіб висловити свій протест і вимогу до рф про негайне припинення війни.

Акція протесту в Бухаресті 20 березня 2022 р.

9 квітня акції протесту біля Посольства росії в Бухаресті тривали. У них узяли участь члени Союзу українців Румунії, всі небайдужі люди, які розуміють, що метою вторгнення московитів є розчленування України, придушення її державної незалежності та подальший поділ Європи.

Гуманітарна допомога.

«У відповідь на заклик західних областей України, де перебувають десятки тисяч сімей біженців зі східної та центральної частин України, Союз українців Румунії зібрав від етнічних українців, українських церков, асоціацій, компаній, а також від пересічних громадян Румунії сотні тонн гуманітарної допомоги, яку терміново доставили в Україну» (М. Петрецький).

26 лютого СУР створив благодійний фонд «За мир в Україні та солідарність з українським народом», щоб надавати гуманітарну допомогу громадянам України на постраждалих від конфлікту територіях.

Того самого дня Союз українців Румунії відправив першу колону з 8 вантажівок із гуманітарною допомогою: речами першої необхідності. Благодійний вантаж зібрали українські громади Сату-Маре, Мармарощини на кошти, отримані з усієї Румунії на спеціально відкриті рахунки СУР. Гуманітарну допомогу передали українській стороні в Солотвині в присутності голови СУР Миколи Петрецького та інших членів управи.

28 лютого 10 вантажівок із понад 20 тоннами гуманітарної допомоги від асоціацій, суб’єктів підприємницької діяльності та пересічних громадян з усієї Румунії, Союз українців Румунії передав на захід України, де перебувають тисячі сімей біженців зі сходу та центру сусідньої держави.

Ба більше, гуманітарна допомога Україні від українців Румунії й надалі надходить.

2, 5, 6 та 13 березня румунсько-український кордон перетнули ще автоколони з гуманітарною допомогою, яку зібрав Союз українців Румунії. Близько 80 вантажівок і мікроавтобусів перевезли в Україну засоби першої необхідності, вкрай необхідні, продукти харчування та ін.

Загалом в Україну відправлено понад 700 тонн продуктів першої необхідності, зібраних у приміщення Союзу українців Румунії. Гуманітарну допомогу перевезли на вантажівках членів СУР або волонтерів чи донорів і передали представникам української місцевої влади на пунктах пропуску румунсько-українського кордону Сірет-Порубне, Сігету-Мармацієй-Солотвино, Халмеу-Дякове.

Допомога вимушено переміщеним особам з України.

Лише за перший тиждень після вторгнення РФ в Україну понад 167 600 українців були змушені, рятуючи життя своїх дітей, втекти до Румунії. У цій ситуації СУР мобілізувався та спрямував свої зусилля на допомогу біженцям з України, створивши буквально з перших годин повномасштабної війни в Україні базу даних із контактами філій СУР, їхніх уповноважених представників та перекладачів, до яких можна звернутися за потреби. Приміщення всіх філій і місцевих організацій СУР поблизу кордону з Україною, а також в інших повітах Румунії відкрили для громадян України, які рятуються від війни. Розпочалися також процедури закупівлі ліжок, ковдр, медикаментів.

Волонтери СУР на чолі з Мирославом Петрецьким активно працюють у таборах для вимушених мігрантів у Сучаві, Мілішівцях, Радівцях, Негостині, Сегеті та інших містах. Лише за кілька перших тижнів СУР організував 12 конвоїв для біженців, 105 вантажівок, понад 50 тонн допомоги. Члени СУР організовують гаряче харчування, доступ до медичних послуг та психологічної допомоги, забезпечують переклад, безоплатний транспорт до посольства України та перевезення в інші європейські країни. Крім того, сурівці інформують про ризики, пов’язані з торгівлею людьми; про частоти, де територіальні станції транслюють новини українською мовою з важливою інформацією для біженців (мовлення здійснює Всесвітня служба Радіо Румунія). А ще у Румунії запрацював спеціальний інформаційний портал для українців, які планують виїздити до Румунії через війну.

Підготовка чергової партії вантажів від волонтерів Румунії

1 березня на засіданні Палати депутатів від імені СУР Мирослав Петрецький заявив: «Члени СУР не опускаючи рук, невтомно працюють на допомогу українських біженців. Усі приміщення Союзу українців Румунії перетворено на центри для біженців, а наші представники перебувають у пунктах пропуску через кордон з Україною, надаючи всю необхідну підтримку у ці непрості дні».

Виступ М.Петрецького в Палаті депутатів Парламенту Румунії

25 березня у Будинку культури профспілок м.Сату-Маре відбувся благодійний концерт Румунія-Україна «Благовіщення», спрямований на підтримку українських біженців. Організаторами заходу виступили Сату-Марська повітова рада, Сату-Марський центр творчості, Сату-Марська філія Союзу українців Румунії та Асоціація письменників Північного Заходу.

У полі зору українців Румунії також є доступ до освіти дітей, які покинули Україну.

Як відомо, 12 березня Парламент Румунії ухвалив постанову, відповідно до якої діти дошкільного, шкільного віку та учні з України матимуть статус слухача в румунських навчальних закладах і будуть внесені до тимчасових класних журналів.

23 березня, М. Петрецький провів робочу зустріч із держсекретарем Міністерства освіти Румунії Каллоcом Жолтаном, відповідальним за освіту мовами національних меншин.

Під час зустрічі обговорили низку проблем, які виявив Союз українців Румунії, а також ті, з якими стикаються учні-біженці з України. Було озвучено низку пропозицій стосовно допомогти дітям для продовження навчання в оптимальних умовах та висловлено готовність надати на прохання Міністерства національної освіти всі освітні ресурси, які має СУР у своєму розпорядженні і якими вже користуються українські діти в приміщеннях СУР. Водночас представлено кроки, які Союз українців Румунії здійснив для підтримки учнів-біженців, а також озвучено пропозиції щодо покращення комунікації між державними установами, відповідальними за реалізацію освітньої політики.

Натомість 7 квітня українські діти з матерями дарували квіти мешканцям Бухареста (Румунія), дякуючи їм за підтримку та тепле прийняття в Румунії.

Джерела:

Embassy of Ukraine in Romania/Посольство України в Румунії

Фейсбук-сторінка Союзу Українців Румунії (СУР)

https://dspace.uzhnu.edu.ua/jspui/bitstream/lib/39726/1/VS_03_2022_Net.pdf

https://visitukraine.today/uk/blog/183/romania-useful-information-for-ukrainian-refugees

https://childcamp.com.ua/ua/camp

https://www.facebook.com/UURCYP/posts/2118811501621683

https://www.railinsider.com.ua/katery-iz-rumuniyi-pryvezly-gumanitarnu-dopomogu-dlya-ukrayinskoyi-vijskovyh/

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=4939917439460421&id=127867467332133

https://www.facebook.com/GoodNewsAboutUkraine/videos/3233021660352765

https://izbirkom.org.ua/news/obshchestvo-19/2022/vid-zavtra-korabli-pid-praporov-rf-ne-zmozhut-vhoditi-u-rumunski-porti/

https://www.eurointegration.com.ua/news/2022/03/3/7135133/

https://www.kmu.gov.ua/news/spilna-zayava-ministriv-socialnoyi-politiki-cheskoyi-respubliki-estoniyi-latviyi-litvi-polshchi-rumuniyi-ta-slovachchini-na-pidtrimku-ukrayini-ta-zasudzhennya-agresiyi-rf

https://www.slovoidilo.ua/2022/04/04/novyna/svit/rumuniya-skasovuye-vymohy-shhodo-dozvolu-ukrayinskyx-pereviznykiv

https://www.ukrinform.ua/rubric-uarazom/3414654-rumunia-dae-ukraini-boepripasi-ta-gotova-prijnati-poranenih.html

https://www.eurointegration.com.ua/news/2022/02/27/7134812/