Українці Бельгії – маленька громада великої сили. Разом з усіма діаспорянами, трудовими мігрантами, автохтонами, як важлива частина глобального українства, працюють для перемоги України у війні з росією.

Ще донедавна їх було лише 4 тисячі. Сьогодні ж до Бельгії прибуло понад 30 тисяч біженців з України. І всі вони знайшли у Бельгії притулок, тепло, увагу і добре, турботливе ставлення.

Українська громада у Бельгії складається з кількох організацій. Одні з них мають давню історію поселення у цій країні, зокрема це Товариство Українців Бельгії (ТУБ), Об’єднання українок Бельгії, Спілка Української молоді (СУМ), Пласт. Інші – створені після 2014 року. До таких належить, зокрема, ГО Promote Ukraine.

Спільнота українців доброчинно займається різними активностями для підтримки України: збирає гуманітарну допомогу, опікується біженцями, комунікує з органами влади, організовує мітинги, протестні акції та ін. Особливо важливу роботу організації проводять на інформаційному фронті, розуміючи, що слово – це також зброя.

Ще напередодні широкомасштабного наступу московитів 5 лютого 2022р.  українська громада вийшла на демонстрацію у столиці Бельгії – Брюсселі. Учасники зібралися біля Європарламенту, щоб акцію побачили якомога більше європейських політиків, і закликали Євросоюз посприяти мирному розв’язанню конфлікту. 

Після початку вторгнення військ рф в Україну інформаційна складова роботи українців-волонтерів Бельгії набула пріоритетного значення. Активісти ефективно працюють з бельгійськими ЗМІ. Так, до прикладу, Зенон Коваль, професійний дипломат, діяч українського руху, політичний радник понад 40 разів брав участь у політичних телевізійних дебатах провідних каналів Бельгії LN24, RTBFs та ін. А це понад 60 год ефірного часу у прайм тайм, що дало унікальну можливість інформувати суспільство про реальний стан речей, агресію росії в Україні та загрози для Європи загалом.

Ефективною є також комунікація з високопосадовцями, зокрема йдеться про зустрічі Ігоря Хохоляка, голови Асоціації українців Бельгії, з бельгійськими політичними діячами з метою інформування та посилення співпраці між бельгійською владою й українською діаспорою на федеральному, регіональному та місцевому рівнях. Підчас зустрічі міністри, регіональні міністри, народні депутати та мери засвідчили своє розуміння ситуації в Україні та висловили стурбованість долею українських біженців, які прибули до Бельгії, висловили свою солідарність і бажання зробити все можливе, щоб прийняти їх.

Зокрема Поль Магнетт, президент Партії соціалістів у своїй промові висловив повну підтримку боротьби України за свободу та вибору жити в демократичному суспільстві. Він також закликав усіх виявити солідарність з українськими біженцями, прийняти та допомогти їм. (Інформація ТУБ від 24 березня)

Діаспора використовує різний інструментарій для інформування різних середовищ у міжнародній спільноті. Так, очільникам ТУБ вдалося зорганізувати відео-виступ голови Верховної Ради України, Руслана Стефанчука на Конференції президентів Парламентської Асамблеї Франкофонії європейського регіону, яка відбулася3-5 квітня в Монако. За сприяння українців головуючий Конференції Jean-Charles Luperto (Бельгія) запросив Україну на подію в якості спеціального гостя. Jean-Chales Luperto запропонував ВР приєднатися до Парламентської Асамблеї Франкофонії.

Українська діаспора користується неабияким авторитетом у країні свого проживання. Представники Товариства українців Бельгії на запрошення Матьє Періна, мера Ле-Бон-Віллера, взяли участь в інформаційній сесії, на обговорення якої було винесено тему війни в Україні та виклики, які постали перед біженцями, що рятуються втечею із зони бойових дій. Про це йдеться на сайті ТУБ від 24 березня 2022р.

Ігор Хохоляк, Голова ТУБ, скористався нагодою, щоб розповісти про витоки та причини російської агресії, що дало можливість бельгійцям краще зрозуміти ситуацію в Україні і підготуватися до прийому біженців.

Важливим для консолідації зусиль українських громад та їх взаємодії з органами влади став візит Президента Світового Конгресу Українців Павла Грода до Бельгії. Зокрема на зустрічі з євродепутатами в Брюсселі, 23 березня очільник СКУ наголосив «Сьогодні час показати міцну та надійну підтримку України. Продемонструвати міцну і надійну підтримку Європи та демократії в Європі»

З метою інформування суспільства про події в Україні, широкомасштабний наступ росії, військові злочини росії проти людяності, а також для впливу на органи влади українці Бельгії використовують різні форми і методи, зокрема – організацію протестів, мітингів, маніфестацій .·

У Брюсселі постійно тривають акції протесту із закликом зупинити військову агресію Росії проти України та прискорити інтеграцію України до Європейського Союзу. Так, 1 березня 2022р. відбулася демонстрація у центрі Брюсселя на площі Шумана напроти головних будівель Європейської ради та Європейської комісії. Серед вимог демонстрантів – якнайшвидша імплементація санкцій проти Росії, політичне рішення про які вже прийняв Євросоюз, повне відключення російських банків від системи SWIFT та тотальна міжнародна ізоляція країни-агресора.

Великий суспільний резонанс мала акція української діаспори з вимогою до Росії припинити війну проти України та з закликом «Путіна до Гааги!» (2 березня.  Брюссель, Бельгія), а також масові акції солідарності під час зустрічі глав держав та урядів країн Євросоюзу, на яких обговорювали жорстку агресію путінської росії проти України ( 24-25 березня). Пам’яті вбитих  дітей України у війні з РФ активісти присвятили маніфестацію 25 березня.

Мирний мітинг під Європарламентом в час проведення позачергового саміту НАТО зібрав близько тисячі людей, які провели флешмоб, вимагаючи негайної підтримки України у війні з Росією, зупинки торгівлі ЄС з Росією та Білоруссю. У рамках цієї акції всі учасники лягли на землю, символізуючи тисячі людей, яких Україна втратила через агресію Росії (24 березня).

«Ми вдячні Європі за рішучу підтримку України у ці страшні часи. Україна потребує рішучих дій просто зараз. Закликаємо повністю відключити Росію від SWIFT та надати її Збройним силам термінову допомогу, щоб відбити напад загарбників. Місце України – в Європі. Європо, прокидайся!» – наголосила Марта Барандій, керівничка “Promote Ukraine, неурядової організації, яка відстоює інтереси України в Європейському Союзі засобами інформаційних та дипломатичних інструментів. Саме цій ГО належить серія ініціатив, зокрема щодо бойкоту другої за величиною нафтової компанії росії – ПАО «Лукойл», яка досі працює в Європі, продовжуючи фінансувати тероризм. «Boycott Lukoil! Do not buy bloody russian fuel!», «Нафтогазове ембарго зараз», «Be brave!», «Приєднуйтесь до нас на маніфестації з вимогою ЄС скоротити російський газ і нафту!» – такими гаслами зверталися активісти, закликаючи приєднатися до маніфестацій 29 квітні, 16 травня.

8 травня у Брюсселі пройшов Марш солідарності з Україною – Марш за Україну. У ньому взяли участь кілька тисяч українців та місцевих жителів, які підтримують Україну. Захід організовано ГО «Promote Ukraine» у партнерстві з Асоціацією українок Бельгії, Quartier Leopold, London Brasserie та LUX/BXL, Інститутом глобальної трансформації.

Марш був присвячений святкуванню Дня Європи, який відзначається 9 травня. Люди вийшли на марш із прапорами України та ЄС, у вишиванках та вінках. Демонстранти скандували «Зупиніть Путіна, зупиніть війну», «Врятуйте Маріуполь» і закликали Європейський Союз відмовитися від російської нафти і газу, щоб не спонсорувати режим Путіна.

Кінцевою точкою маршу стала Люксембурзька площа біля будівлі Європейського парламенту. Після маршу українців та бельгійців чекав благодійний концерт за участю солістки Go_A Катерини Павленко, поп-співака Джеррі Хейла та західних виконавців.

Усі кошти будуть передані на допомогу українському народу у боротьбі за свободу проти загарбників. (текст з ФБ сторінки Promote Ukraine)

Promote Ukraine зі штаб-квартирою в Брюcселі вже кілька років має своє онлайн-ЗМІ, видає друкований журнал кількома мовами (розповсюджується у Європарламенті й інших міжнародних організаціях), проводить безліч громадських заходів. Нещодавно за безпосередньої участі Promote Ukraine та зусиллями її членів у Європейському парламенті було відкрито Український Хаб (Ukrainian Civil Society Hub). Президент Європарламенту Роберта Метсола заявила: «Ми хочемо зробити все, що в наших силах, щоб підтримати українців, мужність яких нас вразила. Пропонувати цей простір українській боротьбі є конкретним актом солідарності».

З перших днів після російського вторгнення Promote Ukraine задіяла всі можливі ресурси для того, щоб швидко адаптуватися до нових реалій і почати постачання українським військовим того, що більш за все потрібно на передовій, – бронежилетів, касок, засобів виживання та тактичної медицини тощо. Приміщення використовується також для координації дій українського громадянського суспільства (організація демонстрацій, прес-конференцій тощо) та надання психологічної та адміністративної підтримки біженцям з України, які зараз прибувають до Бельгії (пошук роботи, реєстрація в муніципальних офісах).

Робота з біженцями є важливою складовою діяльності українських громад Бельгії. Вона реалізується у співпраці з Посольством України в Королівстві Бельгія. Завдяки спільним зусиллям було створено Український комітет біженців, якbq визначив чіткі пріоритети:

– служити містком між владою Бельгії та українсько-бельгійською громадою;

– формулювати спільні вимоги, забезпечувати зворотний зв’язок з обох сторін і сприяти комунікації між ними;

– передавати важливу інформацію через спільну платформу для створення єдиного джерела інформації

На сторінці Комітету українських біженців подано всю необхідну інформацію. І про надання психологічної допомоги від організації Solenta, і про медичні послуги у новому медичному центрі в Брюсселі та послуги від перекладачів, і про можливості кар’ єрної реалізації, і про онлайн та офлайн інфосесії для українських переселенців, та багато іншого

Важливою є інформація від Посольства України. «Наразі фронт проходить не лише на території нашої країни, але і за її межами.

За кордоном діє дуже велика кількість російських організацій, які прикриваються школами, садочками, дитячими гуртками, курсами іноземних мов та ін. Кошти на відкриття таких закладів виділяються росією з метою збору персональних даних та подальшого проведення пропагандистської діяльності за кордоном», – зазначено на ФБ сторінці.

Зокрема посольство України в Бельгії категорично не рекомендує реєструватися у сумнівних осередках, закладах освіти (на кшталт, нібито української школи «Vesna») та не ділитися своїми персональними даними з такими псевдо освітніми закладами або іншими сумнівними організаціями.

Promote Ukraine у співпраці з Diageo 25-26 квітня організували дводенний семінар для українських біженців «Вчимося для життя: Вступ до бельгійської гостинності».

Програма включала семінари та рекомендації для українських біженців, які зацікавлені у пошуку роботи у сфері гостинності та заходів. На заході українці отримали практичну інформацію про те, що таке індустрія гостинності в Бельгії, типи доступних робочих місць, як людина може шукати роботу та пройти навчання, а також практичні майстер-класи бариста, бармена та офіціантки. Програма також включала індивідуальні заняття з написання резюме та відпрацювання навичок співбесіди.

Добрим прикладом для бельгійського суспільства щодо підтримки біженців з України був шляхетний вчинок королівської пари.  Король Філіп та королева Матильда вирішили надати прихисток українським біженцям.

Королівська пара оголосила про свій намір надати дві квартири, в яких зможуть розміститися три сім’ї біженців.

Таким чином королівська пара хоче подати приклад бельгійському народу.

Окремо можна говорити про збір коштів, медикаментів, допомоги військовим, до яких долучено не лише українські громади , але суспільство Бельгії загалом.

Українці Бельгії вміють бути вдячними.

6 березня Голова ТУБ Ігор Хохоляк після акції «Stand with Ukraine» у Брюсселі зввернувся до мешканцій Бельгії зі словами подяки за підтримку України, яка триває до тепер від початку війни у 2014 році, а також закликав росіян не мовчати і піднімати на захист України. «Путін – не росія. Але де ця росія, яка не є путіним?», – питав очільник у своєму виступі. «Хочу подякувати перш за все народу Бельгії за його підтримку не лише в даний момент, але й за вияв солідарності, який бельгійці продемонстрували. Дякую також політичному світу, тим, хто зрозумів природу режиму путіна, тим, хто підтримував і продовжує підтримувати».

Джерела:

https://www.facebook.com/Association-of-Ukrainians-in-Belgium-%D0%A2%D0%A3%D0%91-340579349890458

https://www.radiosvoboda.org/a/video-brussel-ahresiya-rosiyi/31688118.html

https://www.ukrinform.ua/rubric-uarazom/3416949-u-brusseli-protestuvali-proti-agresii-rf-ta-za-evrointegraciu-ukraini.html

https://www.ukrinform.ua/rubric-uarazom/3439997-diaspora-pid-cas-samitu-es-v-brusseli-vimagala-mirnogo-neba-dla-ukrainciv.html

https://www.facebook.com/vvmartz

https://www.facebook.com/promoteukraine

https://www.facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=389420743010741

https://www.facebook.com/promoteukraine

https://www.europarl.europa.eu/news/en/press-room/20220316IPR25611/inauguration-of-the-ukrainian-civil-society-hub

https://www.facebook.com/vvmartz

https://www.facebook.com/uarefugeesinbe

https://www.eurointegration.com.ua/news/2022/03/16/7136091/