Сьогодні важко заперечити думку про те, що справжній друг пізнається в біді. Одним із таких друзів для України є Литва, яка невтомно допомагає українцям на різних фронтах. Уся столиця країни на узбережжі Балтійського моря тепер у синьо-жовтих стягах.
Велику активність проявляють насамперед етнічні українці, які, до слова, є четвертою за величиною національною громадою Литовської Республіки та об’єднані в щонайменше 13 громадських організацій. Серед них, зокрема, Конгрес Українців Литви (КУЛ), Громада українців міста Вільнюс, Каунаське українське товариство, Український культурно-просвітницький центр «Родина» м. Клайпеда, Громада українців «Карпати» м. Шяуляй та ін.
«Кожного понеділка мітинг на підтримку України. Росія лютує та продовжує вбивати наших співвітчизників. Ми не повинні мовчати, ВАЖЛИВО виходити на майдани та на весь світ промовляти про велику небезпеку!!!» – закликають литовські українці на сторінці КУЛ у фейсбуці.
Одна із таких акцій відбулася в День відновлення незалежності Литовської Республіки (11 березня). Представники української громади разом із небайдужими громадянами та гостями Литви взяли участь в урочистій ході у Вільнюсі, під час якої розгорнули 200-метрову смугу українського та литовського прапорів. Учасники акції закликали світових лідерів зберегти життя українців та закрити повітряний простір над Україною. Тоді ж у небо над Вільнюсом піднялися аеростати із 20-метровими прапорами України та Литви.
«Перемогли нацистів – переможемо й рашистів!» – таким гаслом литовські українці закликали всіх небайдужих зібратися на Ратушній площі в центрі Вільнюса 8 травня, у річницю завершення Другої світової війни, та взяти участь у марші «Переможемо разом з Україною!» на підтримку українців і боротьби проти російського неофашизму. Перед маршем відбулася церемонія покладання квітів до пам’ятника Т. Шевченкові на честь України та її народу, який виборює свободу, та задля вшанування всіх загиблих українців.
Українські активісти у Вільнюсі, Клайпеді, Каунасі, Тракаї, Шяуляї та інших містах разом зі своїми литовськими друзями з перших днів війни роблять усе, що тільки можуть, щоб виявити свою підтримку Україні. Вони не лише виходять на мітинги та проводять акції солідарності, а й збирають і передають на Батьківщину гуманітарну допомогу, надають фінансову підтримку ЗСУ, організовують належні умови перебування для співвітчизників, які знайшли собі прихисток на литовській землі.
В Українському Домі у столиці Литві невтомно працює Волонтерський центр. Напередодні Великодня українська громада зібрала та передала допомогу до Харкова. Це вже «восьма місія» гуманітарної підтримки від центру для України. До волонтерської акції долучилися й учні Школи св. Йозапа, які подарували нашим воїнам свої пасхальні листівки та малюночки. А студенти ISM University of Management and Economics доповнили гуманітарний вантаж ласощами для тварин.
Олексій Матвієв, голова цього українського осередку, та Петро Пирогов, один із його засновників і член правління, ретельно звітують на сторінці центру у фейсбуці про відправлення кожної партії допомоги до України та інформують про перелік речей, які необхідно зібрати, щоб здійснити наступну гуманітарну місію. Детальніше про це можна дізнатися тут.
Бібліотека, що працює при Українському Домі, постійно поповнює свій фонд творами популярних українських авторів і книжечками для дітей, аби прибулі українці мали що читати та почувалися, як удома.
Небайдужі створили сайт, призначений для постраждалих українців, які хочуть інтегруватися в литовське суспільство та займатися улюбленою справою, надаючи різні послуги. На сайті можна безкоштовно подати оголошення про свою діяльність та отримати необхідні консультації. Усю інформацію на цьому ресурсі подано українською та литовською мовами.
«Повернути дітям посмішки» намагаються організатори безкоштовних таборів вихідного дня для української малечі та підлітків. У Вільнюсі та Каунасі створили окремі простори та творчі майстерні для дітей і їхніх мам. Сюди також запрошують на розваги, екскурсії та освітні заходи, а ще пригощають смаколиками. Бувало, що в таборі у Вільнюсі збиралося до 1500 людей. Детальну інформацію про організацію дозвілля дітей подають на сайті: www.ukrainiankids.lt та на сторінці групи «Українські діти у Литві» у фейсбуці.
«…Ми щиро радіємо, що про нас дізнаються все більше українських родин. Ми радіємо пісеньці і віршику, розказаним зі сцени; іграшці, яку дитина забрала з собою; кожному «мммм» після шматочка піци і ложки морозива. …З нами стільки волонтерів, стільки добрих ініціатив, відповідальних підприємців, що їх важко злічити. І ми дякуємо всім, хто разом з нами дарує дітям ці години радості», – діляться враженнями організатори табору на своїй сторінці у фейсбуці.
Ну, і як же ж у Литві без «Червоної калини». Українська дівчина на ім’я Єлизавета, яка втекла від війни, зуміла достукатися до сердець трьох сотень литовців – і спільно вони виконали у Вільнюсі відомий гімн наших Січових Стрільців. Також цю популярну нині пісню заспівали солісти Литовського національного театру опери та балету, а група литовських чоловіків виконала українську патріотичну пісню «Батько наш – Бандера, Україна – мати».
Солідарність з українцями та підтримка від литовського народу – це щось неймовірне! Ми бачимо та відчуваємо її щодня. Ще на початку березня литовці дали нову адресу Посольству рф у своїй країні – тепер це вулиця Героїв України, 2. А на дорозі, що веде до дипустанови, з’явився напис: «путін, на тебе чекає Гаага».
У перші дні війни лише за один день збору гуманітарної допомоги, завдяки координації Lietuvos Raudonasis Kryžius / Lithuanian Red Cross, вдалося зібрати 50 вантажівок найнеобхіднішого для громадян України, яким довелося покинути рідні домівки, рятуючись від війни. А Vilniaus arkivyskupijos Caritas та Карітас Литви організували збір коштів для України у всіх литовських церквах. Водночас жителі Литви пожертвували понад 17 мільйонів євро громадській організації «Blue/Yellow», яка надає різноманітну допомогу Україні. Крім того, волонтери цієї організації зібрали кровоспинні турнікети та розвантажувальні жилети, які вже передали для ЗСУ.
Уже в перші дні після вторгнення рф на українські землі майже 150 литовських медиків висловили бажання взяти участь у місії в Україну. Також литовці допомагають життєво важливими медикаментами Військово-медичному клінічному центру Східного регіону у Дніпрі та передали автомобілі швидкої допомоги місту Львову й на Рівненщину.
У всіх великих містах Литви Департамент міграції цієї країни відкрив вікна інформаційних консультацій для громадян України. Усю найважливішу інформацію можна почерпнути на спеціальних платформах: https://suukraina.lt/; https://helpua.lt/ та https://ukraina.vilnius.lt/ua/.
Окрім того, International House Vilnius запустив безкоштовну програму підтримки для українських біженців «BeFriend Vilnius». Волонтери-наставники радо спілкуються з українцями як віч-на-віч, так і віртуально, щоб допомогти швидше адаптуватися в чужій країні.
Загалом від початку повномасштабного вторгнення росії на територію України Литва вже прийняла понад 50 тисяч українців, 28 тисяч з яких – працездатні. Служба зайнятості Литовської Республіки провела для них вебінар про можливості працевлаштування, соціальні гарантії та освіту. Також відбувся Ярмарок вакансій для українців. Понад 7,6 тисячі уже працевлаштувалися.
Щоб допомоги українським родинам, Рада Всесвітньої литовської школи започаткувала проєкт «УКРАЇНА В ЛИТВІ», який надає можливість українцям (дорослим і дітям) безкоштовно вивчати литовську мову.
У Каунасі відкрили приватну українську школу «Героям Слава», навчання – безкоштовне. А Вільнюська музична школа імені Альгірдаса запрошує дітей з України продовжити навчання грі на різних музичних інструментах.
Вимушено переміщені до Литви громадяни України можуть безоплатно користуватися залізничним транспортом, телефонувати в Україну та з України (завдяки телекомунікаційній компанії «Telia Lietuva»), відкрити банківський рахунок у SEB Банку, отримати 30-денний поліс обов’язкового страхування цивільної відповідальності водіїв.
За понад два місяці російської агресії проти України литовці провели низку акцій солідарності з українцями. Так, у Палаці Сеймасу Литовської Республіки лунав гімн нашої держави, а литовська музична група «LT United» долучилася до благодійного концерту-марафону Save Ukraine – #StopWar! Небайдужі вільнюсці виклали свічками напис «ДЕТИ» на знак пам’яті про вбитих Росією мешканців Маріуполя. На пероні залізничного вокзалу у Вільнюсі відкрили спеціальну виставку плакатів із фотографіями трагічних наслідків російського вторгнення в Україну. Литовські активісти одягнули білі футболки і скупалися у забарвленому у кривавий колір ставку навпроти посольства росії. А днями в Литві випустили символічну поштову марку, присвячену нашим захисникам.

Ще у середині квітня, за підтримки Сімонаса Кайріса, міністра культури Литви, Арунаса Гялунаса, директора Литовського національного музею та благодійної організації «Rebuild Ukraine», у Музеї ужиткового мистецтва та дизайну (м. Вільнюс) відкрили унікальну виставку візантійських ікон, написаних на ящиках з-під набоїв. Автори – київські художники Олександр Клименко та Софія Атлантова. Вони втілили ідею перетворення смерті (її символом стали ящики від зброї) на життя (його символізують ікони).
Литовська рада з питань культури розпочала прийом заявок на гранти для українських митців, які перебувають у Литві. Пропонують грантову підтримку й тимчасово переміщеним українцям, які творять кіно, а також створили базу вакансій для українських фахівців сектору кіно та телебачення. У Каунасі для українських митців відкрили коворкінг та креативний простір, тут ще й надають допомогу в пошуку партнерів, спонсорів і клієнтів. Охочим працювати треба зареєструватися.
І, безперечно, далеко не чужою українська біда стала для керівництва Литовської Республіки, сейму та уряду. Підтримка, яку Україна має від них, – це підтримка не просто словами, а справами! У перший день війни Уряд Литви схвалив рішення про надання невідкладної допомоги Україні у розмірі 1,8 мільйона євро та допомогу українській армії, якій вже передано значну кількість автоматичних гвинтівок, гармат, касок, бронежилетів та ін. Щоб не спонсорувати війну рф з Україною, Литва першою з країн ЄС відмовилась від постачання російського газу. Спільно з Україною та Польщею литовські правники створили Люблінський трикутник справедливості – спільну слідчу групу для розслідування агресії рф та її воєнних злочинів на території нашої держави.
Днями Сеймас Литви схвалив резолюцію, згідно з якою дії Росії в Україні визнані геноцидом, а Росія – державою, що підтримує та здійснює тероризм.
Президент Литви Гітанас Наусєда відвідав Бородянку на Київщині. Після цих відвідин він заявив: «Я твердо вірю, що кожен зі злочинів, скоєних російською армією, розслідують, а винні постануть перед Міжнародним кримінальним судом у Гаазі …Демократичний світ допоможе у цьому».
Слова підтримки чуємо й із уст інших литовських високопосадовців. «Ми підтримуємо Україну, наші серця б’ються разом з вами. Адже ви захищаєте всю Європу. Ця війна – це наша війна теж, цей фронт – це фронт всього демократичного світу. Тут вирішується майбутнє Європи», – зазначив віце-спікер Сеймасу Литовської Республіки Паулюс Саударгас.
Чи не кожен литовець тепер каже: «Разом до перемоги! Kartu iki pergalės!
Слава Україні! Šlovė Lietuvai!» Дякуємо, дорогі наші литовські друзі! Ні ми, ні наші нащадки ніколи не забудемо, хто був поряд з нами у такий важкий час.
Джерела:
https://www.facebook.com/groups/cul2021/
https://www.facebook.com/groups/351932280006331/
http://www.golos.com.ua/news/157537
https://zaxid.net/lvivshhina_otrimala_vid_litvi_avtomobili_shvidkoyi_dopomogi_n1540090
https://www.facebook.com/ukr.embassy.Lithuania/
https://www.facebook.com/history.diaspora/