Синьо-жовті кольори прапора – це про Україну, але також і про Швецію, яка від початку війни мала принципову і послідовну позицію та підтримувала нас у боротьбі з агресором – санкціями проти рф, зброєю, коштами, гуманітарною допомогою, ліками та прихистком для українців, які тікають від війни. Державні установи і звичайні будинки символічно майорять українськими прапорами, у багатьох містах відзначають День вишиванки, частину парку Mariebergsparken, що знаходиться біля посольства росії в Швеції, було перейменовано на «Вільну Україну», а вулицю біля посольства росії у Стокгольмі назвали “Алея Вторгнення, Квартал Геноциду”.

(Фото – Фб-сторінка Marina Trattner)

“Уявіть собі, у 2014 році Росія окупувала Готланд… За тиждень вони почали війну в Мальме… Світ був стурбований, але вважав за краще заплющити очі та продовжувати вести бізнес. Світ був єдиний, але винищувачів не надав… Потім росіяни окупували Сундсвалль і Лінчепінг… Тим часом ООН і НАТО продовжили діалог з державою-терористом … Україна бореться за безпечний сон ваших дітей… Надайте більше зброї, надайте винищувачі, ЗАКРИЙТЕ НЕБО, введіть суворі санкції. Єдиний спосіб зупинити 3-ю світову війну – допомогти Україні негайно.”

Це слова Аліни Зубкович – директорки громадської організації “Nordic Ukraine Forum” під час виступу 14 березня на маніфестації у Стокгольмі. У перший тиждень активної фази збройної агресії рф українці Швеції та небайдужі шведи, за сприяння Посольства України в Швеції та участю Посла України в Швеції Андрія Плахотнюка, чи не щодня організовували акції та мітинги на підтримку України у Стокгольмі, Мальме, Еребру та Варбергу. Зараз такі акції відбуваються тричі щотижня. На сьогодні тільки одна організація “Nordic Ukraine Forum” провела понад 30 протестів у столиці Швеції, до яких в сумі долучилися десятки тисяч людей. А 30 травня у центрі міста вдруге відбулася трансляція благодійного телемарафону “Save Ukraine – #StopWar”.

(Фото – Фб-сторінка Nordic Ukraine Forum)

Потужні акції протесту і постійні маніфестації організовують активісти Гетеборгу.

( Фото – Фб-сторінка Stand With Ukraine Gothenburg)

21 травня у Гетеборгу відбувся захід на підтримку України за участю національного представництва ООН, зокрема УВКБ, фундації Save the Children, української громади та громадських організацій Help Ukraine Gothenburg (HUG), Stand with Ukraine Gothenburg. Захід передбачав лекції, щоб поінформувати місцеве населення про перебіг війни в Україні, а також фотовиставку «Україна: до та після». Це була перша спільна акція представництва ООН з проукраїнськими організаціями. Албін Оскарссон, керівник організації у Гетеборгу, повідомив, що організація вирішила долучитись до проведення маніфестацій біля російського консульства у місті (кожної першої суботи місяця), а також провести цей захід, щоб засвідчити свою підтримку Україні, розглянути різні аспекти війни: питання біженців, що може і не може вдіяти ООН.

Для діаспорних активістів Швеції допомога українцям, які шукають прихисток – новий напрямок діяльності. У Стокгольмі активно діє “Ukraine Volunteer Hub” – Український Волонтерський Хаб, який збирає та доставляє пожертви в Україну для військових та цивільних. У співпраці з Посольством України у Швеції та Українським Інститутом у Швеції, волонтери фокусуються на тактичній медицині, медичній продукції для лікарень, тактичному одязі та їжі. Товариство тісно співпрацює із шведськими організаціями та діаспорянами-волонтерами, їх представників запрошують на телебачення, щоб поширювати інформацію про Україну і пояснювати, як мобілізувати шведське суспільство для допомоги.

Організація HUG вже відправила в Україну 21 мікроавтобус гуманітарної допомоги, а також закупила 4 карети швидкої.

У пункті видачі допомоги “Паляниця” допомагають забезпечувати одягом та засобами гігієни переселенців, які приїхали з України через війну. Тут можна безкоштовно отримати одяг для дітей та дорослих, текстиль для дому, засоби гігієни, речі для малюків та інше. Посольство України в Швеції  поширює списки необхідних речей, які волонтери збирають, сортують, та відправляють в Україну.

На початку квітня у Стокгольмі відкрився “Центр Підтримки України” – українці, які були змушені втікати через війну, можуть тут отримати допомогу у базових потребах, таких як одяг та предмети гігієни, а також консультації та скерування у інші допомогові організації та відомства. 

Також у Гетеборгу було запущено центр допомоги вимушеним переселенцям, де щодня надають харчування 40-50 особам, діє дитячий садок, багато безкоштовних активностей, які допомагають українцям інтегруватись. Вся діяльність здійснюється на благодійні пожертви. 

Українська Жіноча Організація в Швеції проводить заняття із шведської мови для початківців, організовує зустрічі-знайомства з новоприбулими, на яких допомагає відповісти на важливі соціальні питання про життя у Швеції, а також влаштовує кіносеанси для українських дітей. Крім цього, українцям допомагають знайти житло, роботу, влаштувати дітей у школу чи садок. А 2-3 червня усі українці, які прибули сюди, отримали можливість безкоштовно взяти участь у найбільшій у Швеції Виставці вакансій, освіти та створення власного бізнесу.

Попри те, що шведська соціальна система зіштовхнулась з багатьма викликами, пов’язаними з наданням допомоги напливу українських біженців, і деякі сім’ї повертаються назад в Україну, робота над покращенням міграційного процесу триває. У тому числі, завдяки зусиллям українських активістів.

(Фото – Фб-сторінка Palianytsia Stockholm)

(Фото – Фб-сторінка Alla Valkova)

Надзвичайно активно українська діаспора Швеції працює на культурному фронті підтримки України. Численні мистецькі та благодійні заходи організовує Український інститут у Швеції, який не лише відкриває для Швеції Україну як країну обдарованих музикантів, художників, поетів, письменників, акторів та режисерів, а й передає усі зароблені кошти організаціям допомоги в Україні. Так, 13 травня 2022 року Інститут організував концерт “Instead of words: Концерт підтримки України”, а 27 березня 2022 – Концерт підтримки України з “Національним камерним ансамблем «Київські солісти» та Представництвом Європейської комісії у Швеції. Захід відбувся в різних концертних залах Швеції – у містах Уппсала, Гетеборг, Вара.

Три Гетеборзькі оркестри об’єдналися, щоб провести десятигодинний музичний марафон на користь України. Український театр у Швеції організував авторську моновиставу “ Едіт Піаф” Олени Дудич – відомої української акторки театру і кіно, лауреатки міжнародних театральних фестивалів. А 15 травня у Кларабіографені в Стокгольмі відбувся показ фільму “Маріуполіс” – у пам’ять про відомого литовського кінорежисера-документаліста Мантаса Кведаравічюса, який загинув у Маріуполі.

Активні діаспоряни та небайдужі митці Швеції організували також платформу “Art For Ukraine” на ринку “Hornstulls Marknad” – для художників, ілюстраторів та творців з України, а 8 художників з України взяли участь у художній виставці просто неба “Sundbyberg ART Trail” на вулиці прекрасного Беллстайна в Сандбібергу.

(Фото – Український інститут у Швеції)

(Фото – Фб-сторінка “Ukrainska konstnärer, illustratörer och kreatörer i Sverige)

На Великдень, 24 квітня, за ініціативи лютеранської Церкви Швеції та її архієпископа Антʼє Йекелін у найголовнішому соборі країни в місті Упсала була звершена Пасхальна літургія українською мовою та освячення пасок. Пізніше у той самий день пасхальне богослужіння було звершене у королівській каплиці, розташованій у королівському палаці у Стокгольмі. Воно пройшло під патронатом Його Величності Короля Швеції Карла XVI Густава, який особисто долучився до його планування. Від королівського дому Швеції у ньому взяла участь Принцеса Софія, яка на початку привітала близько пʼятисот українців, що тут зібралися. Унікальність обох богослужінь у тому, що вони здійснювалися вперше в місцях, які мають особливе символічне значення для шведів. Уппсальский собор – один з найдавніших у країні, де, починаючи з XII століття, ховали її королів. Приблизно у той самий час була заснована королівська каплиця, яку у її теперішньому вигляді було відбудовано у XVII столітті. В ній зазвичай молиться королівська родина та працівники палацу. На Великдень вона прийняла чисельну українську громаду Швеції.

На знак вдячності Швеції за справжню солідарність з Україною та масштабну допомогу нашій країні у протистоянні державі-агресору, Українська Жіноча Організація в Швеції 6 червня організовує святкування Національного Дня Швеції із прямим голосовим включенням із привітанням від українців, що проживають у Швеції та від воїнів, волонтерів з України, а також флеш-моб «Привіт, Швеціє, ми з України!»

Джерела:
Фб-сторінка Embassy of Ukraine in Sweden / Посольство України в Швеції
https://blog.liga.net/user/tcavunenko/article/44248
Фб-сторінка Nordic Ukraine Forum
Фб-сторінка Stand With Ukraine Gothenburg
Фб-сторінка Ukrainian Volunteer Hub – Stockholm

Фб-сторінка НІ ВІЙНІ В УКРАЇНІ! NEJ TILL KRIGET I UKRAINA!
Фб-сторінка Паляниця Стокгольм пункт видачі допомоги
https://ukrainskainstitutet.se/ua/
https://lb.ua/society/2022/04/25/514647_dvoh_hramah_shvetsii_proyshli.html