З перших днів російського вторгнення українська діаспора Данії в будь-який спосіб підтримує Україну. Одним із таких способів є проведення демонстрацій, які мають на меті привернути увагу кожного до війни, що може стати реальністю для європейців, якщо на це ніяк не повпливати. Діаспоряни Данії активно залучають данців і не тільки до будь-яких заходів, що сприяють допомозі Україні в боротьбі з російським загарбником.

Так, 10 квітня 2022 р. Асоціація Українців в Данії (Association af Ukrainere i Danmark) в Копенгагені організували протест проти російської агресії. На центральній площі міста було близько 500 людей. Виступали представники більшості політичних партій, посол України в Данії, представники українських громадських організацій,  а також  представники інших діаспор, які постраждали від дій росіян.

Українська громада Данії підтримує Україну в російсько-українській війні
Джерело: https://www.facebook.com/ukrainians.dk/photos/pcb.1239955289870031/1239951576537069

Ще один захід відбувся 14.04. 2022 р., на якому Гімн України 100 разів звучав поруч з російським посольством, присутні співали  в пам’ять про всіх дітей, загиблих у війні проти московитської нечисті, тоді ж у Копенгагені пройшов Арт-перфоманс, присвячений українським дітям, яких було вбито російськими загарбниками. Вбито тією ж країною, що збила рейс MH17, отруювала своїх опонентів у Європі, а зараз ще й шантажує європейські країни своїми нафтою та газом.

3 червня 2022 року в Копенгагені на 100-ий день повномасштабного вторгнення росії в Україну відбувся велопробіг на знак солідарності з Українським народом, який щоденно обороняє свою незалежність та демонструє світу незламність свого волелюбного духу. Участь у велопробізі взяли колектив Посольства України спільно з представниками дипломатичного корпусу акредитованого в Данії, Асоціацією українців Данії і Волонтерською спілкою «Bevar Ukraine».

В Копенгагені на 100-ий день повномасштабного вторгнення росії в Україну відбувся велопробіг на знак солідарності з Українським народом
Джерело: https://www.ukrinform.ua/rubric-diaspora/3500975-u-danii-ukrainci-proveli-veloprobig.html

Важливо згадати і про велику кількість різноманітних подій, фестивалів, перформенсів, здійснених на підтримку України у війні проти рашистів. Із найяскравіших заходів, що відбулися з моменту повномасштабного вторгення, то 25 березня 2022 р. на 30 день війни кілька видатних данських музикантів дали благодійний концерт у Копенгагенському музичному домі на підтримку колег в Україні. Організатори концерту – піаністка українського походження Елізабет Хольмегор Нільсен та художній керівник данського камерного ансамблю «Athelas Sinfonietta Copenhagen» Єспер Лютцхефт.

16 квітня 2022 року група Mod Solen написала пісню на підтримку України «Запали Свічку» і виконала англійською та українською мовами. Тоді ж Українсько-Данський молодіжний дім, разом з партнерськими організаціями, провів триденний фестиваль «Українські дні» в столиці Данії, де було зібрано кошти на гуманітарні потреби українців. Як зазначив радник Посольства України в Данії Юрій Романчук: «…Це важливий внесок, спрямований на те, щоб краще зрозуміти нашу країну. Щоб переконатися, що Україна належить до сім’ї європейських народів за духом, культурою, менталітетом та спільною історією. Це також спроба через призму культури подивитися на фундаментальні загальнолюдські цінності, які сьогодні захищає Україна»

Українсько-Данський молодіжний дім провів триденний фестиваль «Українські дні» в столиці Данії
Джерело: https://denmark.mfa.gov.ua/news/ukrainian-days-cultural-festival-drew-attention-of-residents-of-copenhagen

Згодом, 25 травня, в одному з найстаріших міст Данії за ініціативи Українського клубу в Роскілле філіал Ластівки і завдяки підтримці Муніципалітету, а також спільними зусиллями всіх волонтерів українська громада провела День української культури. На вулицях Роскільде звучала українська музика, лунала українська мова, майоріли вишиванки та синьо-жовті прапори, а на ярмарку можна було придбати патріотичні смаколики, автентичні львівські ляльки-мотанки, вироби з бісеру, а ще вишиванки від «Україна для тебе». Велика частина вторгованих коштів була використана для потреб ЗСУ.

Гуманітарна допомога вимушено переміщеним особам теж є одним із напрямів підтримки України. Громада Данії відправила понад 450 тон гуманітарної допомоги, більше 40 вантажівок, а незліченна кількість бусів та приватних авто з гуманітарними вантажами щодня курсує в Україну. Найбільше до допомоги долучилися благодійні організації «Bevar Ukraine-Hjælp Ukraine-Hjælp Ukrainske børn”, Асоціація Українців Данії, Lastivka. Кількість людей які збирали, сортували, вантажили, вивозили, довозили гуманітарну допомогу в Україну нараховує сотні чи тисячі українців, данців,  людей інших національностей, які гуртом кинулися на допомогу. В Україну відправлено продукти тривалого зберігання, воду, засоби гігієни, ковдри, подушки, постіль, одяг, взуття, ліки, дитячі манежі –  все необхідне для  людей, які постраждали від війни.

Крім того, Асоціація Українців в Данії створила освітній центр «Паляниця» у Копенгагені, для дітей-переселенців, щоб поєднати дисципліни, що викладаються онлайн за програмою МОН України та позакласні заняття: малювання, мистецтво, танці та ін. Також за сприяння Google success online стартувала програма WeStart, в якій 60 талановитих жінок з України отримають підтримку та знання для запуску і розвитку власної справи. Постійно проводяться різні заходи, а саме психологічні посиденьки, воркшопи, музичні фестивалі.

Асоціація Українців в Данії створила освітній центр «Паляниця» у Копенгагені
Джерело: https://googlesuccesonline.dk/event/westart-ukraine-mentor-match?fbclid=IwAR1z5eAfxgWr1hhoHCNWYoFk1VAQ9nM-QLF-mfcqVIiFgk–pWlnliBCnPs

Не менш важливим є згадати про те, що було створено сайт для переміщених осіб, де можна знайти багато корисної інформації про особливості перебування в країні та за потреби отримати відповідне консультування, корисні поради і дитяча телефонна лінія.

Ще одним рівнем підтримки є постачання військової амуніції  – бронежилетів, касок, засобів виживання та тактичної медицини, автомобілів  добробатам та ЗСУ. Аби оцінити масштаби допомоги, то варто закцентувати увагу на тому, що урядом Данії  надано ракети Harpoon, 25 колісних бронетранспортерів Piranha III та важкі міномети М10. Також надано допомогу на понад 200 млн євро, зокрема багато зброї та виділено ще 90 млн доларів для України, яка бореться із повномасштабною російською агресією. Данія через U-LEAD з Європою інвестували 15 мільйонів євро в надання екстреної допомоги 250 громадам України, які постраждали від війни. Гроші підуть на забезпечення громад необхідним ремонтно-технічним обладнанням, освітлювальною технікою та речами для облаштування прихистків.

Українська громада Данії надсилає військову амуніцію ЗСУ
Джерело: https://www.facebook.com/ukrainians.dk/photos/pcb.1233854910480069/1233854883813405/

Отож, не забуваймо, що війна триває. І від нашої участі, а саме від допомоги ЗСУ та волонтерам, від інформаційної активності залежить перемога над окупантом. Чим більше наших зусиль, тим швидше настане мир в Україні.

Пам’ятаймо. З нами світ! З нами Бог! Все буде Україна.

ДЖЕРЕЛА: