“Люблю свою Землю, сповиту в росу,
Всім серцем до неї я лину…”

Віра Крива

Збірка “Журавлині ключі” – ключ до серця Віри Кривої,  українки з Детройта (США)

У рамках проекту “Відкриймо для України українську діаспору” Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою спільно із Львівським обласним відділом “Союз Українок” 5 вересня 2007 р. у Золотій залі Львівського музею етнографії і народного промислу провів зустріч з представницею нової, четвертої хвилі української еміграції Вірою Кривою, авторкою двох віршованих збірок з промовистими назвами: “Народ мій встав” та “Журавлині ключі”.

За освітою Віра Крива – інженер-економіст, але непрості обставини життя на чужині та глибока туга за рідною Батьківщиною стали поштовхом до народження в ній поетичного дару. У передмові до збірки “Журавлині ключі” автор пише: “Книгу починаю тим, чим живу сьогодні, чим щоденно живе вся українська діаспора – політичною, громадянською лірикою, народженою безмежною любов’ю до України”.

Знайомство зі щирими, подекуди щемливими, а іноді й гострими поетичними рядками автора з далекого Детройта  допоможе достукатися до наших сердець, змусить нас задуматися над тим, на якій Благословенній Землі ми живемо і як маємо її любити і шанувати. Особливо це стосується українців Східної діаспори і Східної України. Книжка “Журавлині ключі” видана на теренах Східної України – Черкащині. Зі щедрої ласки Віри Кривої збірка розлетілася по усіх українських світах, вселяючи у душі наших співвітчизників почуття гордості, гідності й самоповаги до себе і до Землі своїх предків.

«Журавлина» наша доля
Навіть і не снилась,
З журавлями відлетіти
Господом судилось»

Подібними рядками українка з США підкорила простих поціновувачів ліричної поезії.

Розпочала проект промовою про роль діаспори в утвердженні позитивного образу України на міжнародній арені директор Інституту Ірина Ключковська.

Пісню Ігоря Білозора на слова Богдана Стельмаха “Світлиця” виконав народний хор вчителів «Калинове намисто» школи № 80 м. Львова.

Науковий співробітник Інституту Наталія Гумницька зазначила: «Цілком невипадково зустріч розпочалася із прекрасної пісні творчого тандему композитора Ігоря Білозора і поета Богдана Стельмаха «Світлиця». Образ світлиці символізує Матір-Україну, яку з різних причин залишили мільйони наших співвітчизників, але не загубилися у далеких світах, не забули свої батьківські світлиці і свою Світлицю – Батьківщину. Щоденнно вони повертаються на свої пороги: хто думкою, хто особисто, хто своєю жертовною працею в ім’я Отчого Краю. Ось і сьогодні у нашій світлиці з цими прекрасними українськими рушниками й чудовими осінніми жоржинами і айстрами ми маємо нагоду привітати одну з багатьох українських трудівниць, патріоток, яка такими поетичними рядками (написаними у далекому Детройті), “Люблю свою Землю , сповиту в росу, Всім серцем до неї я лину…” на весь світ оголосила про непроминальну любов, про свою приналежність, про свою гордість і відданість Матері-Вітчизні – Україні, незважаючи на географічні та часові межі».

Прозвучали вітання для пані Віри Кривої від міського голови міста Львова пана Андрія Садового,  редакції часопису “Бористен”. Особисту подяку склав представник Львівської Обласної ради пан Володимир Вовк.

Далі прозвучали твори виконавця авторської пісні Богдана Ляльки: “Довіра” на слова Ліни Костенко, “Лемківщина” (сучасна пісня) та ліричні пісні про Львів.

До слова запросили п. Зоряну Білик, директора Львівського музею історії релігії, яка впродовж багатьох років очолювала Львівську обласну організацію “Союз українок”.

Виконавець авторської пісні Олександр Василюк виконав: “Ой, брати, холмщаки”, “Завтра вранці останній бій”.  Далі слово було надане голові Львівської обласної організації “Союзу українок” пані Ользі Пастушенко.

У виконанні Олександра Василюка прозвучали пісні “Простіть мені мамо”, “Я сьогодні від Вас від’їжджаю”, “Львівський дощ”.

Із словами привітання виступила директор Львівської середньої школи № 80 пані Ірина Даць, а вірші Віри Кривої із поетичної збірки “Журавлині ключі” прозвучали у виконанні учнів Львівської середньої школи № 80.

Завершальне слово взяла Віра Крива, яка надзвичайно проникливо прочитала низку віршів із збірки «Журавлині ключі», а також нової збірки, яку автор готує до друку.

З подячним словом до учасників та співробітників Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою НУ «Львівська політехніка» звернулася директор Інституту Ірина Ключковська.

Вечір завершився виконанням традиційного українського “Многая літа” на честь Віри Кривої у виконанні  усіх присутніх цього дійства.

Христина Соломченко, 2007


БОРИСТЕН
ЛІТЕРАТУРНО-МИСТЕЦЬКИЙ, НАУКОВО-ПОПУЛЯРНИЙ ТА ПУБЛІЦИСТИЧНИЙ ЩОМІСЯЧНИК

вул. Телевізійна,З
м. Дніпропетровськ
49010 Україна Тел. (80562) 47-26-52,
Факс ( 80562) 34-20-34, e-mail: borysten@a-teleport.com Наш вебсайт: www.borysten.dp.ua.

Журнал зареєстровано Вищою атестаційною комісією при Кабінеті Міністрів України як фахове видання із спеціальностей: «Історія», «Філологія», «Політичні науки», «Мистецтвознавство». Окрім України часопис розповсюджується у 33 країнах світу.

Шановна пані Віра Крива!

Дозвольте від усього серця привітати Вас з творчою імпрезою у славному місті Лева. Нехай ця зустріч принесе і Вам, і її учасникам наснагу від спілкування  з його Величністю Словом. У підмурках незалежності України, Помаранчевої революції цеглини поступу і добра, котрі формувалися зусиллями таких щирих і відданих Вітчизні людей як Ви.

В українському суспільстві сумні наслідки московського панування, комуністичного   менталітету не зникають, на жаль, за одне десятиріччя. А тому Ваші книги, Ваша літературна робітня  сьогодні потрібні не лише як естетична категорія, а  й як діяльність заради української України. Отож, наснаги, нових звершень, нехай радість і добро будуть Вашими частими гостями!

З належною пошаною

Фідель Сухоніс,
редактор часопису „Бористен”, член НСПУ

5 вересня 2007 року
м. Січеслав (Дніпропетровське)