Зустріч у рідному Львові талановитих посестер з діаспори

У одному із найвеличніших приміщень міста Львова, дзеркальній залі Палацу Потоцьких, у якому й досі панує дух тодішніх поважних постатей, 10 травня 2007 року Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою «Львівська політехніка» в рамках свого проекту провів важливу та теплу зустріч мистецьких посестер з діаспори – письменниці Віри Вовк і її  подруги – художниці Зої Лісовської з громадою Львова.

Як зазначила Ключковська Ірина Михайлівна, директор Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою: «Історія української діаспори – це інтегральна частина історії України. Культура української діаспори – це інтегральна частка життя культури України. Пізнаючи її ми пізнаємо краще себе самих».

Не зважаючи на те, що доля розділила їхні творчі  шляхи, сестри по духу все своє життя трималися поруч. Ще з ранніх літ почали творити спільні прекрасні мистецькі задуми, у яких зародилася їхня міцна дружба, і триває по сьогоднішній день.

Віра Вовк – поетеса, прозаїк, драматург, перекладач, професор  німецької літератури в державному університеті Ріо-де-Жанейро (Бразилія), член УВАН у Нью-Йорку, автор понад 10 поетичних збірок та понад 20 книжок прозових творів, а також перекладів Кльозеля, Неруди, Льорки, Таґора, Ґеорґе, Дюрренмата українською мовою та українських класиків португальською і німецькою мовами. У київському видавництві «Родовід» останніми роками побачили світ чотири томи творів Віри Вовк – «Поезія», «Театр», «Проза», «Спогади». Народилася у Бориславі в сім’ї лікаря Остапа і Марії Селянських.

Зоя Лісовська – визнана у світі художниця, подруга та ілюстратор літературних творів Віри Вовк. Виставляла свої картини у Мюнхені, Нью-Йорку, Женеві, Лозанні, Римі та Ріо-де-Жанейро. Одна з улюблених її тем – мати з дитиною. Щорічний учасник престижних лондонських виставок Royal Akademy  of Art. Сьогодні живе і творить у Швейцарії. Народилася у Львові  у мистецькій родині маляра і графіка Роберта Лісовського та першої галицької жінки-композитора Стефанії Туркевич.

На презентації останніх книжок Віри Вовк «Каравела», «Напис на скарабею», що вийшли друком у видавництві «Бак», звучали читані та співані поезії і новелли пані Віри, які продекламували: Святослав Максимчук, Богдан Козак та студенти.

Продовжив вітання основний ініціатор вечора, Лауреат Шевченківської премії, добре знаний у мистецьких колах діяч – пан Ігор Калинець.

Цілий вечір присутні у залі, мали надзвичайну можливість насолоджуватися музичним супроводом у виконанні струнного квартету студентів Львівської державної музичної академії імені Миколи Лисенка під керівництвом – Тараса Менцинського, який виконував твори Б. Барвінського, Миколи Скорика та Стефанії Туркевич.

Орест Косак – видавець книжок Віри Вовк, висловив свої думки та захоплення щодо письменниці та її творів із книги – «Напис на скарабею».

-«Книга – це, як дитя… основним моїм обов’язком є випликати його, а далі воно само піде по світу своїми шляхами» – прокоментутав він.

На вечорі всі присутні познайомилися ближче з Вірою Вовк не тільки як із письменницею, а й побачили в ній талановитого митця витинанок, які із картинами Зої Лісовської супроводжувалися ілюстраціями.

Як зазвичай, на вечорі можна було почерпнути дуже багато цікавого інформаційного матеріалу із джерела досвідченого професіонала своєї справи, відомого мистецтвознавця – Романа Яціва, який знайомив елітну публіку із творчим шляхом Зої Лісовської, як художниці – абстракціоністки.

Такі презентації є важливими подіями в мистецькому житті Україні, бо саме завдяки таким сильним духом постатям, вихідцям із України, у світі створюється позитивний образ нашої держави. Ми зобов’язані навчитися цінувати працю таких людей.

На закінчення вечора Віра Вовк і Зоя Лісовська висловили подяку всім організаторам презентації їхньої творчості: книг та ілюстрацій до них. Пані Віра Вовк, на прохання аудиторії зачитала одну із своїх поезій.

Ірина Ключковська подякувала всім за присутність а також особисту пошану висловила: пану Возницькому, Тарасу Менцинському, пану Козакові, пану Максимчукові, Роману Яціву.

Дякуючи успішно проведеній акції, поціновувачі поезії глибоко занурилися у світ любові, злагоди та романтизму.
Орест Косак, безпосередньо причетний до організації та виходу у світ нових книжок Віри Вовк, висловив свої думки та захоплення щодо письменниці та її творів із видання – «Напис на Скарабею»

– «Я вважаю, що книга – це як дитя… Основним моїм обов’язком є виплекати його, а далі воно само піде по світу своїми шляхами», – прокоментував пан Орест.

Пан Максимчук, відомий, як один з найкращих декламаторів України зачитав зворушливу новелу із книжки.

Христина Соломченко, 2007