“Відкриймо для України українську діаспору”:
зустріч з видатними українцями Парижа

25 вересня 2008 року в рамках проекту «Відкриймо для України українську діаспору» Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою НУ «Львівська політехніка» (МІОК) спільно з Львівським музеєм історії релігії організував зустріч з видатною українкою Парижа – професором Лесею Кисілевською-Косик. На запрошення організаторів мав прибути ще професор Володимир Косик, однак стан здоров’я завадив йому. Про це на початку зустрічі повідомив присутнім Ігор Калинець.

Ініціатор зустрічі – директор МІОК Ірина Ключковська окреслила становище української діаспори у Франції. «Незважаючи на невелику кількість (за різними даними від 25 до 40 тисяч осіб) та розпорошення по всій території, українцям у Франції вдалося зберегти свою ідентичність, створити потужні осередки освіти, культури і науки.» – зазначила п. Ключковська.

Про життя та наукову діяльність професора Володимира Косика доповів науковий співробітник Центру досліджень визвольного руху Ігор Дерев’яний. Уродженець Дрогобича, Володимир Косик став професором Паризького університету (Сорбони) та Українського вільного університету (УВУ) в Мюнхені, засновником і редактором франкомовного журналу «Європейський Схід». Як учасник підпілля ОУН, п. Косик був висланий гестапо до Берліна. З 1948 року він живе у Франції, у 1961 р. його обрали головою Об’єднання українців у Франції. За публікації французькою мовою про Україну в міжнародних відносинах уряд Французької Республіки нагородив Володимира Косика однією з найбільших відзнак Франції — Орденом мистецтв, письменства і гуманітарних наук (1998). Наукову працю вченого відзначив Український вільний університет, вручивши йому у 2000 році Золоту медаль. А у 2005 році президент України Віктор Ющенко у Парижі нагородив професора Косика орденом третього ступеня «За заслуги».

Про подвижницьку педагогічну діяльність Лесі Кисілевської-Косик розповіла Мирослава Зваричевська – доцент кафедри педагогічної освіти Інституту післядипломної педагогічної освіти. Леся Кисілевська-Косик – магістр і доктор УВУ, вчитель українських шкіл Нью-Йорка, Нью-Джерсі, упродовж 20 років директор Педагогічного інституту при УВУ. З уст пані Лесі присутні дізналися про функціонування у Франції літнього молодіжного табору українознавства, української школи при Посольстві, бібліотеки імені С. Петлюри, НТШ у Сарселі, співпрацю представників діаспори зі Спілкою української молоді (СУМ).

На важливості просвітницької роботи родини Косиків наголосив у своєму виступі професор Іван Головацький. Молодше покоління української діаспори у Франції представив докторант Сорбони, фотокореспондент та редактор молодіжного журналу «Качка» Кирило Горішній.

Зустріч з професором Лесею Кисілевською-Косик стала для присутніх нагодою привітати видатну українку з ювілеєм. Від Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою НУ «Львівська політехніка» з вітальними словами виступили Ірина Ключковська та Ігор Калинець. Голова Братства УПА Олесь Гуменюк вручив Лесі Кисілевській-Косик нагороду до сторіччя генерал-хорунжого Романа Шухевича, а квартет «Повстанець» у складі Володимира Дмитрика (керівник), Івана Гуля, Остапа Зубара, Богдана Догляда виконав музичне привітання.