Візит президента європейського конгресу українців Ярослави Хортяні до Львова

22 травня 2009 року до Львова прибула з візитом делегація українців Угорщини у складі Ярослави Хортяні, Президента Європейського Конгресу Українців, першого заступника Президента Світового Конгресу Українців, голови Державного Самоврядування Українців Угорщини і Товариства Української Культури в Угорщині та членів Правління Державного Самоврядування Українців Угорщини і Товариства Української Культури в Угорщині.

Аби ознайомити львівську громаду з діяльністю наших громадян за межами своєї держави, Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка» у рамках проекту «Відкриймо для України українську діаспору» організував круглий стіл «Українці Угорщини для України: механізми співпраці».

Представники Державного Самоврядування Українців Угорщини зустрілися з головою Львівської міської ради Андрієм Садовим, заступником голови Львівської обласної державної адміністрації Ігорем Держком та ректором Національного університету «Львівська політехніка» Юрієм Бобалом. Пані Хортяні повідомила, що 20-21 серпня 2009 року у Львові відбудуться щорічні збори Світового Конгресу Українців (Львів обрали серед Мюнхена і Тернополя) та висловила сподівання, що влада і мешканці міста нададуть необхідну підтримку і допомогу у проведенні заходу. Ігор Держко запевнив, що обласна влада активно долучиться до організації засідання Ради директорів СКУ, зокрема візьме на себе культурну програму.

Сторони обговорили можливості співпраці. Пані Хортяні запропонувала конкретні механізми у сфері освіти (студентські обміни), культури і туризму (міжнародні українські табори, екскурсійні тури). Однак вони можуть спрацювати лише тоді, коли українське суспільство і влада усвідомлять роль української діаспори у побудові демократичної Української держави та формуванні її позитивного іміджу у світовій спільноті. Президент Європейського Конгресу Українців наголосила на необхідності інформаційного висвітлення роботи української діаспори у вітчизняних мас-медіа. Укладання угод про співпрацю між посольствами та організаціями українських громад за місцем проживання, угод про співпрацю між громадами українців за кордоном та органами місцевого самоврядування в Україні (на рівні міських, обласних рад та органів державної адміністрації), а також створення міжурядових змішаних комісій для збереження автохтонного населення українців за кордоном – ось першочергові завдання на шляху до партнерства.

Зі свого боку українці Угорщини забезпечують ефективне лобіювання українських інтересів за кордоном (серед них – питання безвізового режиму для українців в Європу) на різних рівнях: політичному, культурному, освітньому.

У роботі круглого столу взяли участь заступник голови Львівської обласної ради Людмила Козак, заступник голови ЛОДА з питань внутрішньої політики та гуманітарної сфери Ігор Держко, начальник Управління міжнародного співробітництва ЛОДА Лев Захарчишин; працівники науково-освітньої та культурної сфер. Представники влади повідомили про підготовку меморандуму про співпрацю між містом, областю та Державним Самоврядуванням Українців Угорщини.

Галина Мацюк, доктор філологічних наук, підняла питання про впровадження української мови на славістичних кафедрах угорських вищих навчальних закладів та потребу організації культурно-освітніх поїздок для української молоді в Угорщину (стежками Григорія Сковороди, до місця публікації «Русалки Дністрової» та ін.). Зі свого боку, українці Угорщини вказали на необхідність проведення стажувань для українських філологів в Україні, зокрема при Львівському національному університеті ім. І.Франка.

Кандидат історичних наук, етнолог Оксана Сапеляк виступила з пропозицією видання популярного часопису «Українська діаспора» з метою ознайомлення широкої громадськості з діяльністю українців за кордоном. Руслана Бубряк, працівник Львівського музею історії релігії, з приємністю запросила українців Угорщини на щорічну міжнародну наукову конференцію «Історія релігій в Україні» та висловила побажання плідної співпраці.
Лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка Ігор Калинець подякував українцям Угорщини за можливість побувати на міжнародній конференції, присвяченій голодомору 1932-33 рр., що відбувалася у 2003 р. у приміщенні Музею терору в Будапешті. Після цього візиту звернення п. Калинця до представників влади про створення такого ж музею у Львові було почуте: справу розпочато. Таким чином, зв’язки з українцями Угорщини сприяють культурному збагаченню обох сторін.

На завершення круглого столу директор МІОК Ірина Ключковська запросила усіх присутніх взяти участь у засіданнях Ради директорів Світового Конгресу Українців, що відбудуться 20-21 серпня 2009 року у Львові.