В черговий раз українська діаспора продемонструвала вагомий внесок у налагодження зв’язків між Україною і своєю країною проживання, стала єднальним містком, народним дипломатом у процесі вдосконалення співпраці між двома державами.

На прохання Генерального Секретаря Світового Конгресу Українців, Голови Міжнародного Комітету Голодомору Світового Конгресу Українців, Голови Союзу Українських Організацій Австралії Степана Романіва протягом 27-29 травня 2009р. Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка» мав честь бути організатором проведення візитної програми до Львова  делегації з Австралії у складі Міністра юстиції та багатокультурності Південної Австралії Майкла Аткінсона, члена Парламенту Австралії Робін Ґераті та Радника міністра Вікі Антоніу. Ця зустріч відбулася напередодні візиту Президента України Віктора Ющенка до Австралії.

Метою цього візиту було обговорення питання зв’язків України з діаспорою, можливості співпраці у сфері бізнесу та туризму між Австралією і Львовом, питання культурно-освітнього обміну.

У рамках програми відбулася низка важливих зустрічей делегації з керівниками міста Львова та області. 27 травня пройшла офіційна зустріч у стінах Львівської обласної державної адміністрації з представниками обласної влади, зокрема заступником голови Львівської обласної державної адміністрації Валерієм П’ятаком,  головою Львівської обласної ради Мирославом Сеником, представником Міністерства закордонних справ у Львові Ігорем Довганюком, начальником департаменту міжнародного співробітництва Львівської обласної державної адміністрації Левом Захарчишиним. На цій зустрічі Валерій П’ятак насамперед наголосив на стратегічному розміщенні Львівської області, розповів про перспективи регіонального розвитку, інфраструктурні інвестиційні проекти Львівщини та намагання влади удосконалити інвестиційне середовище шляхом внесення поправок до законодавства й удосконалення бюджету, а також про нові можливості, які отримає Львівщина для організації проведення Євро 2012. Щодо співпраці між Австралією та Львівською областю, то пан П’ятак вважає цю зустріч початком нових можливостей і започаткування співпраці. «Львівщина – ворота України в Європу», – відзначив він. Своєю чергою, представники делегації з Австралії поінформували керівників Львівщини про заслуги українців, які емігрували з Західної України до Австралії і здійснили великий внесок у розвиток цього континенту, зокрема його південної частини. Пан Міністр наголосив на тому, що уряд Австралії фінансово підтримує українську діаспору в Австралії, сприяє збереженню її національної ідентичності. Ігор Довганюк підняв важливе питання – відкриття в Києві посольства Австралії, адже усі дипломатичні відносини, які існують між нашими державами, відбуваються через Москву. У цьому контексті пан Міністр підкреслив важливість розміщення не лише посольства, але і консульських установ в Україні і пообіцяв, що усіма можливими засобами сприятиме прискоренню вирішення цього питання. Своєю чергою, пані Гереті розповіла про зацікавленість Австралії щодо ведення обміну у сфері наукового потенціалу та професійного досвіду між двома державами. Директор Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою НУ «Львівська політехніка» Ірина Ключковська наголосила на тому, що ця зустріч стала можливою завдяки плідній співпраці Інституту з представниками діаспори Австралії, зокрема Степану Романіву. Вона підкреслила, що ми усіма можливими зусиллями будемо намагатися залучити потенціал діаспори як економічний, політичний та культурний для сприяння розвитку Львівського регіону.

Того ж дня представники делегації мали зустріч з головою міста Львова Андрієм Садовим. На цій зустрічі пан Міністр насамперед поділився своїми захопленими враженнями про місто, його архітектурною красою та привітністю львів’ян. У свою чергу, Андрій Садовий підняв важливе питання реконструкції Львівського аеропорту, зокрема в частині будівництва нового міжнародного терміналу і готовності взяти його в концесію на 50 років іноземною компанією з метою удосконалення його подальшого розвитку. У цьому контексті пан Садовий пригадав приклад концесії австралійською компанією аеропорту в Брюсселі. Зі свого боку, пан Аткінсон розповів, що протягом останніх років у Австралії відбувається процес приватизації державних аеропортів, з’являються потужні компанії, яких цікавить це питання. Тому пан Міністр запевнив мера, що спробує знайти компанію в Австралії, яка зможе стати претендентом на концесію терміналу Львівського аеропорту. Вирішення цього питання  учасники зустрічі вважають ключовою точкою дотику і, сподіваємося, початком великої співпраці обох держав. Окрім цього, пан Садовий розповів представникам делегації про нову систему транспорту міста, розроблену німецькими фахівцями, яка буде впроваджуватися в життя. Пан мер також зупинився на питанні будівництва нового стадіону для проведення Євро-2012, окреслив перспективи розвитку туристичної галузі як ще один напрямок глибшої співпраці між Україною і Австралією, наголосив на тому, що Львів – культурна столиця України. Пан Садовий також запросив до Львова бізнесменів з Австралії для обговорення ряду інших питань, зокрема розвитку готельного бізнесу. Щодо питання діаспори, то пан Міністр запевнив мера, що представники української діаспори в Австралії мають бажання приїхати в Україну і долучитися до підготовки Євро 2012 як волонтери – безоплатно. Ця ідея отримала велику підтримку з боку мерії. Крім цього, пан Міністр розповів про розвиток українських церков в Австралії, підтримку австралійським урядом українських шкіл, а також будівництво меморіалів як свідчення усвідомлення австралійською стороною важливості проблеми голодомору в Україні.

На наступний день представники делегації з Австралії мали зустріч з адміністрацією Національного університету «Львівська політехніка» у складі ректора  Ю.Я.  Бобала, першого проректора  В.А.  Павлиша, проректора з науково-педагогічної роботи та міжнародних зв’язків Ю.М. Рашкевича, директором Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою НУ «Львівська політехніка» І.М. Ключковською та працівниками Інституту. У рамках цієї зустрічі піднімалися важливі питання співпраці в науково-освітній сфері, зокрема наголошувалося, що представники української діаспори Австралії мають хорошу нагоду приїздити на навчання до Львівської політехніки і продовжувати навчання на безкоштовній основі. Пан Міністр наголосив, що у південній Австралії розміщено 40% світових покладів урану, і країна не володіє достатніми трудовими ресурсами для його видобутку та переробки. Крім цього, величезний досвід України у цій галузі може також стати в пригоді. Тому Австралія зацікавлена в налагодженні й поглибленні співпраці з різними країнами світу, в тому числі й Україною, для вирішення цього питання. Не без гордості розповідав пан Аткінсон про досягнення української діаспори в Австралії, про її вагомий внесок у розвиток цієї держави. Українцям вдалося успішно інтегруватися в чуже середовище, важкою і наполегливою працею вони здобули собі пошану серед австралійців, і водночас не втратили своєї національної й культурної ідентичності. Він радий, що уряд усіма можливими засобами підтримує вияв української самоідентичності шляхом фінансування україномовних шкіл, сприяння діяльності українських церков. Водночас українська діаспора третього покоління потребує культурно-духовного вливання нових хвиль міграції українців до Австралії, спілкування молодого покоління української діаспори з українською молоддю. Тому пан Міністр наголошував на зацікавленості з боку уряду Австралії у поглибленні двостороннього співробітництва між нашими державами шляхом укладення двосторонніх угод у сфері обміну студентів, науковців, фахівців різних галузей економіки, організації і проведенні українознавчих семінарів та літніх таборів для молодого покоління української діаспори Австралії. Зустріч завершилася цікавою дискусією.

Крім цього, для високоповажних гостей було проведено екскурсію вулицями міста, а також у Львівському національному академічному театрі опери та балету ім. С. Крушельницької.

Таким чином, зважаючи на всю проблематику розглянутих питань, треба зазначити, що візит делегації з Австралії був дуже плідним і, сподіваємося, стане початком великої співпраці між обома державами. Водночас варто підкреслити роль української діаспори в такій ініціативі і наголосити на тому, що цих результатів вдалося досягти виключно завдяки її сприянню та підтримці, завдяки її величезному бажанню, навіть перебуваючи поза межами своєї Батьківщини, творити для неї усе можливе для покращення іміджу держави Україна на міжнародній арені.

Оксана П’ятковська