В Уфі завершив роботу VI З’їзд українців Башкортостану, в роботі якого взяли участь Ірина Ключковська, директор Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою (МІОК) та Олеся Палінська, науковий співробітник МІОК.

Одним із пріоритетів діяльності МІОК визначена робота з українськими громадами Східної діаспори, зокрема з Республіканським національно-культурним центром українців Башкортостану «Кобзар».

Саме тому з вдячністю ми прийняли запрошення до участі у роботі VI З’їзду українців Башкортостану

Участь у з’їзді, спілкування з українцями Башкирії, численні зустрічі з викладачами та вчителями українських закладів ще раз утвердили нас у переконанні у правильності обраного нами шляху.

Українські громади Башкортостану мають підтримку та сприяння з боку уряду та органів місцевої влади. Чи не тому їм вдалося єдиним на російському просторі створити систему української освіти, своєрідну модель, яку можна поширити та застосувати у різних регіонах Російської Федерації. До слова,  у березні 2009 року успіхи центру високо оцінив і Верховний комісар ОБСЄ з прав національних меншин Кнут Воллебек під час свого візиту в республіку.

Українські товариства Башкортостану славляться своїми лідерами, які впродовж 20 років зуміли не лише  згуртувати людей навколо себе, але й вдало організувати роботу. Не можемо не згадати у цьому контексті Василя Бабенка, великого друга нашого інституту. Він, директор Уфимської філії Московського державного гуманітарного університету ім. М. Шолохова, окрім своєї професійної роботи впродовж цих десятиліть жив і живе життям українців і України, утверджуючи її добре ім’я у країні свого проживання. Саме за його ініціативи відбулися десятки культурних і освітніх заходів, учасниками яких ми були. Зокрема Олеся Палінська у жовтні 2008 р. взяла участь у проведенні семінару для вчителів українських шкіл Росії, на якому прочитала цикл лекцій про викладання народознавства в українських школах Росії.

Ми були також учасниками Міжнародної науково-практичної конференції «Україністика в Росії: історія, стан, тенденції розвитку» (Москва, листопад 2009 р.), співорганізатором та ідейним натхненником якої був Василь Бабенко.

З глибокою повагою ми ставимося до Володимира Дорошенка, який впродовж тривалого часу очолює «Кобзар». Українці звертаються до нього не інакше як «Батьку». Саме у цьому звертанні звучить і любов, і повага до людини, яка переймається українською справою, дбає про успіх товариства.

Великою приємністю для нас було спілкування з Юлією Сіренко  та Денисом Чернієнком, яскравими представниками плеяди молодих талановитих людей, які об’єдналися  коло Василя Яковича Бабенка. Вони успішно займаються наукою, захистили дисертації і сьогодні викладають українознавчі дисципліни.

Проте головна сила українства – люди, ті, хто знаходить час і можливість займатися українською справою. Участь у роботі з’їзду віце-прем’єра Башкортостану, міністрів та представників влади – це свідчення  поваги до праці українців на башкирській землі, висока оцінка їх діяльності.

Увага і опіка, якою ми були оточені впродовж кількох днів перебування в Уфі, ще раз підтвердили нам  важливість представництва на таких заходах делегацій з України.

Дуже б хотілося, щоб гасло «Ненька наша – Україна, батько наш – Башкортостан» було дієвим, щоб українці Башкортостану відчували опіку і турботу не лише від місцевої влади, але й від нашої спільної Вітчизни – України. Адже важко протистояти асиміляційним процесам, які пустили своє коріння в середовище українців п’ятого і шостого покоління.

А поки ще немає розробленої окремої державної програми збереження національної ідентичності українця у Росії, з ініціативою якої Інститут виступив на парламентських слуханнях у жовтні 2009 року,  на VI з’їзді українців Башкортостану ми анонсували початок нашого нового проекту «Українській освіті в Росії».

В Уфі вже відбулися наші перші зустрічі з учительськими колективами школи №9 та школи в Золотоношці, де викладається українська мова.

Закликаємо українські громадські організаціі у світі долучитися до проектів Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою спрямованих на підтримку освіти у Росії.

P. S. Робота Республіканського національно-культурного центру українців Башкортостану „Кобзар” за 20 років його діяльності визнана позитивною. З’їзд затвердив зміни і доповнення до Статуту центру „Кобзар” і нової редакції „Програми національно-культурного відродження українців Башкортостану”.

Перспективи співпраці між Башкортостаном і Україною обговорили в Уфі Прем’єр-міністр Уряду Башкортостану Раїль Сарбаєв і радник-посланник, заступник Надзвичайного і Повноважного Посла України в Російській Федерації В’ячеслав Яцюк.