Українська діаспора з’їхалася до Львова

          18 – 20 серпня у Львові відбувся Конгрес “Діаспора як чинник утвердження держави Україна у міжнародній спільноті”. У рамках Конгресу пройшла друга міжнародна науково-практична конференція “Діаспора як чинник утвердження держави Україна у міжнародній спільноті. Українська діаспора у світовій цивілізації”. Ініціатор заходу-Міжнародний інститут освіти, культури, та зв’язків з діаспорою Національного університету “Львівська політехніка”. Участь у Конгресі взяло понад 400 представників із 28 країн світу та всіх областей України. Зокрема приїхали генеральний секретар Світового конгресу українців Віктор Педенко, президент Європейського конгресу українців Ярослава Хортяні, голова Української Всесвітньої Координаційної Ради Дмитро Павличко та інші. Нагадаю, що перша конференція відбулася у березні 2006 року й зібрала 245 представників з 25 країн.

          Друга Конференція поставила за мету оцінити здобутки української діаспори в період бездержавності та визначити її завдання в сучасних реаліях незалежної України; окреслити сучасні тенденції та явища в середовищі української діаспори; проаналізувати вплив української діаспори на розвиток України як європейської демократичної держави та її сприйняття у світі; розробити пропозиції для органів законодавчої та виконавчої влади щодо підтримки та розвитку діаспори.

          У вівторок, 17 червня, почався приїзд учасників Конгресу. А в другій половині дня для них була влаштована екскурсія по Львову.

          У середу о 10:00 годині Львівський міський голова Львова Андрій Садовий у Львівському національному академічному театрі опери та балету ім. С. Крушельницької відкрив урочисту частину Конгресу. Він зазначив, що без української діаспори не було б незалежної України. Після виконання Державного Гімну України заслуженою капелою України “Трембіта” учасників привітали директор Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету “Львівська політехніка” Ірина Ключковська, перший проректор Національного університету “Львівська політехніка” професор Володимир Павлиш, помічник голови Української Греко-Ккатолицької Церкви Владика Діонісій Ляхович, голова Львівської обласної державної адміністрації Микола Кміть, голова Львівської обласної ради Мирослав Сеник, голова Української Всесвітньої Координаційної Ради Дмитро Павличко, голова Ради з питань етнонаціональної політики при Президентові України Геннадій Удовенко, Гетьман Українського козацтва Микола Пантелюк, голова обласної організації партії “Народний союз Наша Україна” Петро Олійник, голова правління Міжнародного Благодійного Фонду “Україна 3000” Олександр Максимчук, поет і громадський діяч, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка Ігор Калинець.

          Після урочистої частини розпочалася Друга міжнародна науково-практична конференція “Діаспора як чинник утвердження держави Україна у міжнародній спільноті. Українська діаспора у світовій цивілізації”. З доповідями виступили генеральний секретар Світового Конгресу Українців Віктор Педенко, голова Європейського Конгресу Українців Ярослава Хортяні, директор Науково-дослідного інституту українознавства Міністерства освіти і науки України Петро Кононенко, голова української громади Іспанії за права, честь і гідність українців, голова комісії допомоги українцям за кордоном СКУ Юрій Чопик. Потім було нагородження переможців одного з найвдаліших проектів Інституту – Міжнародного молодіжного конкурсу “Діти емігрантів про себе”. У своїх роботах діти підняли величезний пласт морально-етичних, соціально-економічних, психологічних проблем і засвідчили появу в Україні такого явища, як соціальне сирітство. Головою журі був Ігор Калинець. На конкурс надійшло понад 160 робіт, які будуть видані окремою книжкою.

          Після обіду конференція продовжила свою роботу в актовому залі НУ “Львівська політехніка”. Пані Ірина зачитала вітальні телеграми від Президента України Віктора Ющенка, голови Наглядової ради Міжнародного Благодійного Фонду “Україна 3000” Катерини Ющенко, голови Верховної Ради Арсенія Яценюка, від Блаженнійшого Любомира кардинала Гузара, від міністрів – Івана Вакарчука, Василя Вовкуна, Володимира Огризка, народних депутатів України, представників громадських та державних структур. Пізніше учасники Конгресу мали змогу документальний фільм “Відродження королівства: скарби Галичини” (автори – Петро Бейгер і Христина Стоділка-Цурковська). Ввечері відбулася спільна забава. Веселив гостей танцювальний ансамбль НУ “Львівська політехніка” “Вірність”.

          Наступного дня, 19 червня, продовжила свою роботу науково-практична конференція. На 3-х пленарних та 30-х секційних засіданнях Конференції з доповідями виступило понад 300 учасників. Робота розгорнулася у сімох секціях:

          1. Здобутки діаспори у гуманітарній, освітній, технічній, природничій сферах: глобальний і український контекст.

          2. Роль діаспори у просуванні українських національних інтересів у міжнародній спільноті: визнання Голодомору-33 геноцидом, прийняття проукраїнських законів, входження до ЄС, СОТ, НАТО та ін.

          3. Діаспора в умовах глобалізації: проблеми інтеграції в чужоземне середовище та збереження національної ідентичності.

          4. Церква як центр формування і плекання духовності та культурно-національної тотожності українців зарубіжжя.

          5. Нова хвиля еміграції: здобутки, втрати, перспективи.

          6. Українська школа в зарубіжжі: сучасний стан та перспективи.

          7. Роль канадців у налагодженні міжнародної співпраці у спеціальній освіті.

          Найактивнішою була секція “Нова хвиля еміграції: здобутки, втрати, перспективи”. У ній взяли участь керівники і представники українських громад Португалії, Іспанії, Італії та Греції. Також відбулася презентація українських газет “Діаспора” – Асоціації українців Португалії “Собор” і газети “Вісник” – Спілки українців Латвії.

          У рамках Конгресу у Львівській галереї мистецтв проходила презентація виставки творів українських художників-емігрантів “Повернені на Батьківщину”, в Органному залі відбувся показ п’єси “Голодомор” білоруського театру “Арт-майдан” та презентація діяльності українців Карелії і Башкортостану та експозиція “Наші в Італії”, яку підготувала спільнота колишніх заробітчан з Івано-Франківська.

          Під вечір відбулася екскурсія “Зустріч зі Львовом”. А після неї у церкві Святої Євхаристії (Домініканський собор) відбувся концерт капели бандуристів “Карпати”.

          Зранку, 20 червня, з ініціативи голови Львівської обласної ради Мирослава Сеника відбувся круглий стіл за участю керівників Львівської обласної ради та голів провідних організацій українського зарубіжжя на тему “Проблеми українських громадян за кордоном”, на якому порушувалось питання співпраці зарубіжних українців з ЛОР.

          У Львівській галереї мистецтв, у цей же день, відбулася презентація “В іншому світлі: Антологія української літератури в англомовних перекладах Вірляни Ткач і Ванди Фіппс в дійствах мистецької групи “Яра”.

          Після обіду, в актовому залі “Львівської політехніки” відбувся звіт голів секцій. Пані Ключковська запросила усіх відвідувати сайт Міжнародного інституту освіти, культури, та зв’язків з діаспорою, писати свої враження – позитивні і негативні.

          Закінчився Конгрес чудовим концертом, у якому взяв участь український колектив “Українська пісня” з Карелії. Слід зазначити, що більшість учасників ансамблю – карели, але з любові до української пісні прийшли в цей ансамбль. Виступив також ансамбль “Кобзар” з Башкортостану. Крім українців, в ансамблі є також татари. Приємно було послухати, як чистою українською мовою татарин Ренат Саєдгарєєв виконав пісню “Летіли лелеки”. Від України виступив ансамбль бандуристок “Заспів” під керівництвом Христини Залуцької. Після концерту пані Ірина Ключковська оголосила про закриття Конгресу.

Газета «Час і Події» №28, липень 2008 р.