Лелеки повертаються з вирію
Репортаж з річних звітних зборів Світового конгресу українців

Олександр КАРПЕНКО

Цього року місцем зустрічі було обрано центральну площу древнього Львова, в центрі якої височить пам’ятник Тарасу Шевченку. З боку це виглядало так, ніби діти приїхали на гостину до батька. Теплі обійми, поцілунки – так зустрічаються справжні брати й сестри. Поміж присутніх — президент СКУ Євген Чолій. Він нагадував вожака журавлиного ключа, який щойно повернувся з вирію. Тут українці Бразилії, Аргентини, Греції, Австралії, Канади… Враження було таке, ніби на маленькому клаптику землі у серці Львова якимсь дивом вмістилися всі п’ять континентів – ну, справжнісінький тобі живий глобус, утворений українцями з кількох десятків країн світу, або планета Україна. Тож, від імені всієї планети – доземний уклін і квіти тобі, Тарасе! Атмосфера свята деякий час панує і в актовому залі Національного університету «Львівська політехніка», де відбувалися збори СКУ. Гостей привітали вокальна капела «Трембіта», господарі, представники міської влади, духовенства, було оголошено вітальний лист від Президента України Віктора Ющенка.

Планета Україна

ДАЛІ була робота. Делегати звітували про діяльність своїх організацій, обмінювалися думками щодо розв’язання численних проблем українства: соціальних, мовних, освітянських, культурних.

Життя українців за кордоном протягом звітного періоду було яскравим, потужним, наче повновода ріка. Набувають культурного впливу і популярності такі фестивалі української народної творчості, як «Маковицька струна» (Словаччина), «Лемківська ватра» (Польща), «Калина» (Сербія) та інші. Бажані гості на сценічних майданчиках світу ансамбль бандуристів під керівництвом Андрія Британа (США), хори «Акколада» з Філадельфії (США), «Карпати» з словацьких Кошиць, ансамблі української пісні «Дніпро» (Вірменія), «Відлуння» (Естонія), танцювальні колективи «Полтава», «Барвінок» (Бразилія), «Веселка» (Угорщина), «Каштан» із Клівленда (США)… Всіх не перелічити. Вирує спортивне життя. У Мадриді (Іспанія) українці створили команди «Динамо», ФК «Львів», «Карпати», «Дніпро». Чемпіоном міста Фуенлабрада минулого року стала команда ФК «Львів», а «Динамо» перемогло у футбольному турнірі міста Гетафе.

Протягом року діаспоряни Канади та США зібрали кілька мільйонів доларів на допомогу потерпілим від повені в західних областях України, на придбання медичного обладнання для лікарень та геріатричних пансіонатів у нашій країні. Переймалися долею наших громадян, чиї права були порушені. Всі українські громади за кордоном вели копітку роботу з урядовцями, парламентарями, керівниками політичних партій своїх країн щодо визнання Голодомору 1932-1933 років геноцидом українського народу. У багатьох країнах ці зусилля увінчалися успіхом. Але, слухаючи звіти, подумав, що і ми, і наші брати за кордоном дуже мало знаємо одне про одного. З’ясувалося, що такої ж думки і директор Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою (МІОК) при Львівській політехніці Ірина Ключковська.

– Ми провели соціологічні дослідження серед молоді, під час яких з’ясувалося, що майже 100 відсотків опитаних навіть не чули про СКУ. Хоча історія та культура діаспори – частина історії та культури України. Ми єдине ціле, тож маємо знати одне про одного. Саме задля цього МІОК започаткував проект: «Відкриймо для України українську діаспору». Було б добре, якби і СКУ посилив роботу з українськими ЗМІ, – говорить директор Міжнародного інституту, за сприяння якого, до речі, і відбулося цьогорічне зібрання СКУ.

Україна – назавжди

ЩЕ НЕ БУЛО в Україні таких зборів СКУ, щоб їх не вшанувало своєю участю найвище керівництво держави. Цього разу перед діаспорою виступила Прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко. Важко навіть уявити, сказала вона, що ще вісімнадцять років тому на політичній карті світу не було такої держави, як Україна. Зате вона жила на землях, які стали другою домівкою для українських патріотів, які в лихі часи бездержав’я твердо тримали прапор України, передавали з покоління до покоління, наче найдорожчий скарб, рідну мову, звичаї і традиції. Потрапивши за кордон, добровільно чи вимушено, українські емігранти цілком могли б обмежитися своїми власними родинними інтересами: облаштувати побут, жити в добробуті. Одначе жили Україною, марили нею, бо отой незламний український дух, який був понівечений вдома, поселився у їхніх бентежних серцях. І саме СКУ виконував роль планетарного українського уряду, який підтримував українство та Україну. І коли їй загрожувала небезпека, то й діаспора била в усі дзвони, залучаючи до захисту української справи увесь прогресивний світ.

Юлія Тимошенко нагадала, що ще зовсім недавно світова організація українців мала назву «Світовий конгрес вільних Українців». Це означало, що в той час, коли не було Української держави, вільними вважались лише українці за кордоном. «Українські народ і держава ніколи не забудуть, що завдяки вам та вашій боротьбі звучало українське слово і захищалися українські інтереси. Я низько вам вклоняюся за все, що ви зробили для України… У цю урочисту мить ми маємо закарбувати в пам’яті нашу найпершу національну заповідь: «Україна – це назавжди! Україна – молода держава древньої нації, яка житиме на цій планеті вічно!» – проголосила Юлія Тимошенко. Вона вважає, що СКУ та українські громади за кордоном представляють інтереси України сильніше, ніж посли та консули. Уряд надалі буде вибудовувати з СКУ фундаментальні стосунки. Якщо 2008 року уряд створив Міжвідомчу координаційну раду з питань забезпечення зв’язків із закордонними українцями, то цьогоріч повністю відновлені всі бюджетні програми щодо цього. Розбудова світового українства – урядовий пріоритет. Підтримати кожного українця за кордоном – наше спільне завдання, заявила Юлія Тимошенко. Уряд погоджується навіть на те, щоб до розробки законопроектів та постанов, які стосуються проблем закордонного українства, залучати його представників.

Тільки – вперед, ні кроку – назад

ПОПРИ всі негаразди, Україна змінюється на краще, заявила Прем’єр. Ми не зробимо жодного кроку назад від демократичних завоювань. Нікому не дозволимо змінити національні пріоритети. Наполегливо відновлюється правильна, справедлива, чесна українська історія. Керівник уряду подякувала Світовому конгресу українців за організацію всесвітньої акції «Незгасима свічка», присвяченої 75-й річниці Голодомору. Завдяки їй та іншим заходам десятки країн світу визнали Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу. Але ця робота ще не завершена. Ми не маємо права розслаблятися ні на хвилину, а тому слід докладати спільних дипломатичних зусиль, аби відновити історичну правду у світовому масштабі. Ще одне стратегічне завдання – зміцнення позицій рідної української мови. На цьому напрямку теж є певні здобутки. Сьогодні навіть ті, хто запекло обстоює для російської мови статус другої державної, навчають своїх дітей в українських школах, бо добре розуміють, що це необхідна умова професійного та освітнього зростання. Поки наша команда при владі, ми нікому в Україні не дамо навіть порушити питання про будь-яку іншу державну мову. Лише українська, раз і назавжди!

Майбутнє України пов’язане з Європейським Союзом. Уряд перейшов до принципово нового рівня стосунків із цим утворенням. Україна сьогодні докладає зусиль, аби наприкінці цього року було підписано з ЄС нову угоду про політичну асоціацію, яка передбачає три важливі моменти: чітку перспективу вступу до ЄС, створення зони вільної торгівлі, тобто інтеграцію в західно-економічний простір, та вільний візовий режим.

Ю. Тимошенко у своєму виступі торкнулася і найболючішого питання – стосунків з Росією. Нинішній уряд уперше почав будувати відносини з цією країною, як рівний із рівним, як держава з державою, на засадах повноцінного партнерства, коли ніхто ні перед ким не нахиляє голови і не ховає очі. Ми знаємо, де наші національні інтереси, і послідовно їх захищатимемо. Далі вона представила програму енергетичної незалежності України. На її реалізацію йде 70 відсотків робочого часу уряду. Перший пункт цієї програми – радикальне скорочення споживання природного газу. Якщо 2007 року споживалося 52 млрд. куб. м. газу, то в цьому – 33, наступного – 25 млрд. куб. м Для кожного сектору економіки розроблено спеціальну програму заміщення природного газу вугіллям, відновлювальними джерелами енергії, електроенергією. Збільшуватиметься видобуток власного газу. Поки що, на жаль, маємо стовідсоткову залежність від російського ядерного палива. Але вже завершено переговори з компаніями «Вестін Хаус», «Холтек» щодо будівництва заводів із виробництва власного ядерного палива. Сьогодні почалися масштабні розробки вітчизняних уранових копалень, тож незабаром будемо мати власну сировину для ядерного палива. Не вчора, не позавчора, а саме під час кризи ми почали добудовувати одну з найбільших в Європі гідроакумулюючих електростанцій – Дністровську, яка дасть змогу замінити величезні обсяги газу.

Не вірте розмовам про те, що нас тримають на газовому гачку. Нічого подібного! Тому що ми на 10 років застосували формальний підхід, згідно з яким ціноутворення відбувається автоматично, без політичної складової. Тож ніхто нам не висуває вимог і не викручує руки. Я впевнена, що ринкова ціна на газ – це частина нашої енергетичної незалежності. Як не було важко, але цю гірку пігулку ми проковтнули. Окрім цього, видалили корупцію з газової сфери. Ми будуємо Україну так, як її потрібно будувати. Через 3-5 років вона забуде про всі проблеми енергетичної залежності, запевнила Ю. Тимошенко.

Вона попросила представників української діаспори підтримати зусилля уряду в одержанні чергових траншів кредиту МВФ. Бо співпраця з цією фінансовою організацією є найпершим антикризовим заходом. Очільниця уряду визнала, що Україна тримається під час кризи завдяки аграрній галузі, яка єдина з-поміж усіх не втратила динаміки. Хліб – наша ідеологія. Україна за обсягами експорту зерна входить до числа світових лідерів. Я хочу, щоб ми пишались Україною, тому що вона країна хліборобів, яка сьогодні годує світ, сказала Прем’єр.

Вона говорила також про розвиток духовності, важливість президентських виборів, необхідність єдиного кандидата від демократичних сил. На завершення привітала делегатів СКУ з Днем Незалежності.

Неофіційна частина зборів СКУ відбувалася в ресторані «Високий замок». Розмова Ю. Тимошенко з делегатами зборів під час вечері була дуже відвертою. Вона відповіла на десятки запитань, серед яких було багато і незручних. Наприкінці Євген Чолій сказав, що Прем’єр відкрила душу, яка виявилася справжньою українською… Зустріч завершилася на високій ноті. Всі стоячи співали: «За Україну, за її волю, за честь, за славу, за народ…»

Опубліковано з газети “Сільські Вісті”