«Львівській політехніці» — 165

Із нагоди 165-річчя Національного університету «Львівська політехніка» вчора у великій актовій залі першого навчального корпусу відбулася велика урочиста академія, на яку завітала прем’єр-міністр Юлія Тимошенко, інші високопосадовці державного, обласного та міського рівнів, представники вітчизняних та зарубіжних наукових установ і вищих навчальних закладів. З усього світу з’їхалися до альма-матер і випускники «Політехніки» різних років.

«Відкриття 1844 року у Львові «Цісарсько-королівської технічної академії» було подією, історичну значимість якої важко переоцінити, — розповів «Дню» ректор «Львівської політехніки» Юрій Бобало. — Це був один із перших технічних навчальних закладів у Європі. Його створення на кілька десятиліть випереджало відкриття аналогічних навчальних закладів у Росії. Заснування Технічної академії у Львові засвідчило: Галичина — невід’ємна частина Європи — як у плані політичному, так і економічному та промисловому».

Сьогодні Національний університет «Львівська політехніка» — потужний освітньо-науковий центр, один із провідних університетів України та Європи. Цього року постановою Кабінету Міністрів України йому надано статус самоврядного (автономного) дослідницького національного вищого навчального закладу.

Святкувати 165-річчя «Політехніка» розпочала ще кілька днів тому — відкриттям галереї портретів своїх ректорів. Наразі експозиція складається з 14 полотен, автором яких є викладач кафедри дизайну та основ архітектури Віктор Штець. А загалом впродовж понад півтора століття керманичами «Львівської політехніки» були 57 науковців. Та ще й яких! Першим директором Технічної академії був доктор філософії Флоріан Шиндлер, після нього — Александер Райзінгер. Тоді Технічна академія винаймала приміщення у так званому будинку Даровського, на розі теперішніх вулиць Вірменської та Театральної. З 1871 року установа отримала права вищого навчального закладу, в статуті якої було визначено, що нею керує Колегія професорів на чолі з ректором, якого вона обирає зі свого складу терміном на один навчальний рік. Першим уже ректором Технічної академії на 1872/1873 навчальний рік обрали професора фізики Фелікса Стжелецького. Із жовтня 1877 р. Академія отримує назву Політехнічна вища школа, а її ректором обирають професора архітектури Юліана Захаревича — автора і зодчого спеціальної будівлі для навчального закладу (нині головний корпус Львівської політехніки).

Крім репрезентації галереї портретів ректорів, ще в програмі святкових заходів — прем’єра фільму про «Львівську політехніку», виставка науково-дослідних робіт, відкриття інформаційно-навчального комп’ютерного комплексу, презентація наукових і науково-популярних видань та експозиції студентських фотографій з гарною назвою «Життя прекрасне».

«День» вітає своїх львівських друзів — Національний університет «Львівська політехніка» та особливо — потужний Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою, що входить до складу університету і з яким наша газета започаткувала тісну співпрацю. Успіху випускникам та процвітання «Політехніці»!