Не стіймо осторонь!
Погляд фотомитця Роксолани Тим’як-Лончини на «солов’їну нашу мову» з далекого американського континенту

19 лютого 2010 року Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка» (МІОК) у рамках проекту «Відкриймо для України українську діаспору» до Міжнародного дня рідної мови презентує фотовиставку «Вивіски у Львові: відмова від рідного», частину масштабної виставки світлин «Солов’їна наша мова» фотомитця з Чикаго (США) Роксолани Тим’як-Лончини.

Про виникнення ідеї створення фотовиставки «Солов’їна наша мова» красномовно розповідає сама її авторка: «Це Україна! Чому я читаю по-українськи англійські слова в оголошеннях? Чи це модно?… Виставка охоплює понад 200 фотографій з моїх подорожей Україною, близько 40 з них представлені на Львівській експозиції. Я поставила перед собою мету показати через світлини, наскільки засмічена наша мова англіцизмами-американізмами, словами-покручами. Ми не можемо бути сторонніми глядачами… Не стіймо осторонь!… Моїм найбільшим бажанням є через світлини розбудити любов і пошану до української мови в Україні і в діаспорі».

Будучи дантистом, пані Роксолана кілька разів приїжджала до України з місією «Медицина на колесах», лікувала дітей, читала лекції лікарям-стоматологам. Саме враження з реального життя людей на Батьківщині своїх предків, її любов і небайдужість до їхньої долі спонукали пані Роксолану стати професійним фотожурналістом. Перша її фотовиставка була присвячена українським сиротам й експонувалася під назвою «Позбавлені барв».

Ірина Ключковська, директор МІОК, відзначила актуальність проблем культури мови і мовлення в Україні, яка за роки незалежності не лише не поліпшилася, а, навпаки, ще погіршилася: засміченість інформаційного простору; недолугість рекламних оголошень; недбалість у застосуванні мови в комунально-побутових організаціях, у транспорті та ін. Тому виставка пані Роксолани напередодні Міжнародного дня рідної мови стала ще однією спонукою розбудити нас від байдужості до рідного слова, а, отже, до своїх джерел, які потребують негайного очищення від усіляких «англіцизмів», «русизмів», «полонізмів» та інших «ізмів». Цю вкрай важливу проблему для України Ірина Ключковська запропонувала обговорити на круглому столі «Рідна мова на львівських вулицях» 19 лютого 2010 року за участі автора фотовиставки Роксолани Тим’як-Лончини. Початок – о 15.00 год. в актовій залі головного корпусу Національного університету «Львівська політехніка» (вул. Степана Бандери, 12).

На перегляд виставки світлин і обговорення зазначеної проблеми запрошуємо студентську молодь, мовознавців, педагогів, журналістів, керівників різних рангів та установ, а також усіх, кому небайдужий стан української мови у нашій державі.

За додатковою інформацією просимо звертатися за тел.: 258‑01‑51; 258‑01‑61;
e-mail: iiec@polynet.lviv.ua