Президент ФУАІ, Член Президії УВКР ПІДПИС Михайло Петруняк

Резолюція-звернення

конференції на тему: “Українські освітні заклади за кордоном як складова частина української та європейської освіти”

м.Ліссабон, Португалія
18 березня 2007 р.
№ 001 від 18.03.2007 р.

Президенту України п. В. А. Ющенку
Прем”єр –Міністрові України п. В. Ф. Януковичу
Міністру освіти та науки п. С. М. Ніколаєнко
Директору Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету “Львівська політехніка” п. І. М. Ключковській
В. о. Міністра закордонних справ п. В. С. Огризко
Послам України в:
Республіці Португалія
Королівстві Іспанія
Республіці Італія

          Шановні п.Президент, шановний п. Прем”єр-Міністре, панове Міністри, пані Директор! Шановні п.Посли України!

          Звертаємося до Вас із резолюцією від учасників Конференції на тему “Українські освітні заклади за кордоном як складова частина української та європейської освіти”, що відбулася 17-18 березня 2007 року в м.Ліссабон, Португалія.

          В Конференції взяли участь Посол України в Республіці Португалія п. Ростислав Троненко, перший секретар Посольства п.Валентин Козьма, Президент Федерації українських асоціацій в Іспанії та член Президії Української Всесвітньої Координаційної Ради від Іспанії,Італії та Португалії п.Михайло Петруняк, голова асоціації “Українська громада Іспанії”, голова Комісії по допомозі українським громадянам за кордоном при СКУ п.Юрій Чопик, директор Катехитично-педагогічного інституту, голова Патріаршої катехитичної комісії УГКЦ сестра Луіза Цюпа, директори та викладачі українських недільних шкіл.

          В конференції також взяли участь ЗМІ-газета для українців в Іспанії, Італії та Португалії “Українець”, газета “Українець в Португалії”, газета “Слово”, ”Маяк”, Національна радіокомпанія України в Португалії.

          Організувала конференцію голова Спілки українців в Португалії п.Марія Дец на базі української недільної школи “Дивосвіт” в м.Ліссабон( директор –Олеся Назаренко), де навчаються близько 160 українських дітей.

          Ми надзвичайно раді тій новині, що нарешті Кабінет Міністрів України підписав розпорядження №91-р від 07 березня 2007 року про створення Міжнародної Школи для українців за кордоном та їх дітей.

          Цьому розпорядженню передувала багаторічна робота українських громадських організацій за кордоном. Ми продемонстрували Міністерству освіти те, що ми є і що дійсно існує проблема, на яку український уряд довго закривав очі.

          Ми дуже надіємося, що така школа дійсно запрацює з 1 вересня 2007 року.

          Проте, у нас є ряд занепокоєнь, зауважень та рекомендацій по самій Міжнародній Школі (МШ).

          1. Ми вважаємо, що МШ-це є логічний розвиток у взаємопраці із українцями за кордоном, до якого ми себе відносимо-а не до “заробітчан”, як нас привикли називати на Україні.

          Зважаючи на те, що Кабінет Міністрів не виконав свої зобов”язання по підписаних проектах від українських громадських структур за кордоном в сфері освіти та культури , в тому числі-в Іспанії, що привело до серйозних проблем для їх роботи, маємо сумніви щодо цільового фінансування і в цьому році.

          Просимо Вас взяти під контроль це питання.

          2. Впевнені, що така школа потрібна, як орган, що дасть змогу екзамінуватися та отримувати відповідні дипломи по відповідних предметах та зберігати трудовий стаж для вчителів.

          Але, ні в якому разі, створення МШ не повинно відбитися на допомозі та підтримці з боку української держави для українських шкіл за кордоном, тому що якраз ці школи є єдиною можливістю для підготовки українських дітей для іспитів в МШ.

          Тільки у взаємопраці МШ та українських недільних шкіл може бути досягнуто позитивного результату.

          3. Просимо створити при МШ дорадчий орган із самих представників недільних шкіл та налагодити процес вирішення проблемних питань по освіті за кордоном по схемі-Українська недільна школа, що є складовою частиною українських громад-МШ із дорадчим органом-Міністерство освіти та науки.

          Для цього вже створюються міжшкільні координаційні ради в країнах перебування.

          4. Просимо надсилати інформацію про хід виконання розпорядження Кабінету Міністрів щодо МШ для того, щоб відповідно підготуватися до навчального 2007-2008 року.

          5. Для полегшення роботи в недільних школах просимо закінчити підготовку навчальної програми для цих шкіл.

          6. Залучити до обговорення Статуту МШ громадськість та спеціалістів.

          7. Обов”язково включити до програми МШ предмет про духовну освіту.

          8. Для якнайшвидшого вивчення програми МШ просимо надіслати спеціалістів із Міністерства освіти по МШ, щоб провести роз”яснення технічної та офіційної частини проекту співпраці МШ із недільними школами.

          Користуючись нагодою, напередодні Світлого Воскресіння Христового, бажаємо Вам усім, Вашим сім’ям та всій Україні щастя , процвітання та Божого благословення.

          Христос Воскрес-Воскресне й Україна!

          Від імені учасників конференції резолюцію підписали:

          – Михайло Петруняк-президент Федерації українських асоціацій в Іспанії, член Президії УВКР, співголова Міжнародного громадського об”єднання “Четверта хвиля”.

          – Марія Дец-голова Спілки українців Португалії, член Президії УВКР.

          – Юрій Чопик-голова асоціації “українська громада в Іспанії”, голова КДУГК при СКУ.