Шановні організатори проекту Український Культурний Центр “Батьківщина” бажає прийняти участь у проекті “Відкриймо для українську діаспору”.

          Головні наші досягнення на сьогодні, саме більше наше    багатство  – це розум нашого народу, його віра в обраний нами шлях,  придатний нашій країні дружба між народами, громадянська згода, мир і спокій.

          Президент Республіки Узбекистан Іслам Карімов.

          Українці Узбекистану щиро вітають представників українських діаспор світу.

          Спільного кордону з Україною Узбекистан не має. Країни знаходяться далеко одна від одної – фактично за трьома морями. Але так вже визначила історія, що для декількох поколінь українців, Узбекистан став другою  Батьківщиною – їх прожива сьогодні вУзбекистані біля 100 тисяч чоловік. І ця цифра каже багато що. Зокрема про те, що з придбанням Узбекистаном незалежності українці на власні очі переконались:,,Нове життя дало їм нові можливості, національна політика незалежної держави дозволила в дійсності відродити багато в чім утрачені звичаї, традиції, культуру і саме головне – мову українського народу”. Українці користуються сьогодні всіма правами і обов′язками нарівні з корінною нацією і представниками більш чім 100 інших національностей, які проживають в Узбекистані, вони беруть активну участь в життіі країни. Серед українців – узбекистанців є висококваліфіковані фахівці у таких сферах як будівництво, народна освіта, транспорт, охорона здоров”я, промисловість, наука, культура, спорт.

          „Узбекистан – наш загальний дім!” – кажуть вони сьогодні – „Ми тут рівні серед рівних!”.

          І це правда. Підтвердження тому Український культурний центр  „Батьківщина”  створений у 1994 році в Ташкенті,  він став став одним із перших культурних центрів Узбекистану.

          Велику допомогу в створенні УКЦ „Батьківщина” учинили Республіканський интернаціональний культурній центр (Голова К.Расулов) і посольство України в Узбекистані (посол України в Узбекистані В.Сметанін).

          Потяг до створення свого національного центру виявився таким великим, що вже на його перше засідання ринули сотні людей,  до того ж не тільки ташкентці. Приїжджали з інших міст, областей, селищ. При центрі стали створюватися різні групи по роботі центру.

          Але значним стимулом  подальшої активної роботи стала зустріч українців з президентом України Л.Д.Кучмою, яка відбулася в Республіканському КЦ  в червні місяці 1995 року.

          Хлібом і сіллю зустрічали його українці Узбекистану. Між ними відбулася щиросердечна і тепла розмова. Леонід Данилович цікавився життям діаспори, долею ветеранів – чорнобильців,  тепло щиро і з добром озвався про узбекський народ, висловив подяку  Президенту Узбекистана І.А.Карімову, за його щедру національну політіку, за піклування  про своїх громадян, за надані їм рівні права, незалежно  від національної приналежності, кольору шкіри і соціального походження, за можливість розвинути свою самобутню національну культуру.

          Час іде, і сьогодні в Республіці  успішно  працює Флагман діаспори –  Український культурний центр ”Батьківщина”, він став дійсно  ”Доброю хатою” для українців Узбекистану.

          Яке ж основне завдання Українського культурного центру ”Батьківщина”, та як активісти центру вирішують його?

          В першу чергу,це збереження та розвиток самобутньої національної культури,традицій, звичаїв та обрядів,вивчення рідної мови,знання історії етносу,виховання підростаючого поколиння у дусі патріотизму,підтрімка зв′язку з історичною Батьківщиною.

          КЦ „Батьківщина” працюе різнопланово.Правління Центру вирішило повернути людям традиції національних свят та їх всезагальну радість,народні пісні та запальні танці. КЦ „Батьківщина” займається організацією та проведенням заходів національних та державних святкувань.

          Дивно, але на ці святкові заходи почали збиратися не тільки українці, але й інщі мешканці багатонаціонального Узбекистану. І зараз тут залюбки  слухають українські співи та мелодії узбеки та росіяни,таджики та білоруси,казахи,киргизи,поляки…та дуже багато інших заохочених людей.

          В Українських культурних центрах створені та активно працюють коллективи художньої самодіяльності: Фолькльорний ансамбль „Черемшина” м. Ташкент, молодіжний танцювальний ансамбль у м.Алмалик,ансамбль пісні і тінцю „Хуторянки” м.Навоі та інші.

          До роботи в УКЦ „Батьківщина” залучують студентів Музичного училища ім.Хамзи, Державної консерваторії Узбекистану, Естрадно-циркового коледжу, учнів середніх шкіл та училищ.

          Знаком великого поваження до української діаспори було вручення у 2001 році дружинами Президентів  Україна та Узбекистану українських національних костюмів,в яких зараз виступає фольклльорний ансамбль „Черемшина”(художній керівник М.Гаврилюк, музичний керівник М.Вавакіна).

          Стало  також  традицією  проведення  музично – поетичних  вечорів , присвячених юбілейним датам видатних діячив науки,культури і мистецтва: Т.Шевченко , Л.Українки , І.Франко , М.Грушевського, М.Гоголя, Б.Грабовського  та  інших  , вшанування  відомих діячив  науки  і культури  Узбекистану . Це  80-річчя  Народного  артиста  Узбекістану  Б.Гієнко , 75-річчя доктора технічних наук , Генерального директора АТ „Уголь ” А.Лелеко , 70-річчя Заслуженного діяча культури  Узбекистану  художника  театру  ім . А.Навоі  З.Куриш  ,80-річчя  Заслуженного діяча  культури  Узбекистану  В.Костиря , 60-річчя  Заслуженного  діяча  мистецтва  Х.Рябцева,  50-річчя  поетес  М.Гавриляк і І.Гайворовської , ветеранів і старійшин Центру А.Романенко ,В.Сергієнко , М.Старовойт , В.Харченко , В.Іляшенко , В.Корнейчука , А.Твердоступа та багатьох-багатьох  інших.

          У лютому 2004 року , в День народження А.Навоі, в березні , до 190-річчя Т.Г.Шевченко усі  Центри покладали квіти до пам′ятників великих поетів , приймали участь у ювілейних заходах , присвяченних  100-річчю з Дня народження поета , письменника Г.Гуляма.

          Кожного року у Державній консерваторії Узбекистана ,у великому залі РІКЦ культурні центри совокупно з українським республіканським культурним центром і Послольством України  відмічають День Незалежності України. Як правило ці  свята проходять в урочистій обстанові, влаштовується святковий концерт з участтю творчих коллективів центрів і майстрів мистецтв Узбекистану, в яких приймають участь представники дипломатичного корпусу акредитованого в Узбекистані  та  інші національні культурні центри.

          Улаштовуються також святкові заходи для жінок діаспори. 8 березня жінкам дарують квіти,  подарунки, найбільше  відзначеним вручають Почесні  грамоти, оголошують подяку.

          Дуже гарно відзначаються свята Різдва, Пасхи. Діаспора збирається на народні гуляння, влаштовується почастування національної кухні, на ці свята звичайно приходять багато гостей.

          Українці Узбекистану пам′ятають трагічні події  які відбулися на Україні – голодомор у 1932 і 1933 роках. В пам′ть цих подій в Центрі  проведені вечори пам′яти, презентація книг Петра Кардаша „Злочин” і організована демонстрація документального фільма присвяченного Голодомору.

          Але що варто уваги – для українців як і для активістів Центру свята Узбекистана і України однаково дорогі. Так, „Батьківщина”, поряд з іншими центрами приймає активну участь в заходах, які проводить уряд Республіки Узбекистан, Республіканський культурний центр, в державних святах – День Незалежності Узбекистана та Навруз, День пам′яті й пошани, День захисту дітей і інших. А до 10-річчя РІКЦ 2001 руку творчий коллектив „Батьківщини” виступив у головному гала концерті в Палаці Дружби народів, прийняв участь у художній виставці, яка була організована  в Академії Художеств Узбекистана по темі „Узбекистан багатонаціональний”, презентації книги і документального фільму „Узбекистан – наш загальний дім”.

          Кожного року на святах Незалежності Узбекистану, Навруз  у парку ім.Бобора міста Ташкент  представники української діаспори,творчі колективи Центру демонструють свє мистецтво,яскраву самобутню культуру,влаштовують виставки прикладної народної твочості,національної кухні,національного одягу,надаючи можливість глядачам здійснити приваблюючу фольклорно-етичну подоріж в різноманітність і богатство культури українців.

          Серед, недавньо проведенних УКЦ „Батьківщина”,заходів можемо назвати організацію зустрічей в махаллях „Мотонат” і „Ватан” присвячених об”явленню в Узбекистані року Махаллі,а також благодійну акцію у Дітячому будинку № 31,над котрим УКЦ взяв шефство.Суспільно з Міжнародним недержавним фондом „Соглом авлод учун”-„За здорове покоління” була проведена благодійна акція для 170 дітей сиріт, а також організовані поїздка дітей до міста Харків  та дитяча виставка  у Центрі сучасного мистецтва Узбекистану.

          Діти з малозабезпечених сімей щорічно безкоштовно відпочивають в оздоровчих таборах,частина з них приймала участьу фестивалі народного мистецтва у Міжнародному таборі „Артек”. Діти приймали участь у Міжнародному конкурсі дитячо-юнацької творчості „Земля моя Україна”, зайняли 8 призових місць та отримали 8 дипломів по різноманітним номінаціям.

          Учислі  новацій  культурного  центру , проведений у 2003 році Фестиваль народної творчості ”Український спів в Узбекистані”, ініціатором якого голова центру В.Токаєва та Заслужений артистки  Узбекистану і України  В.Соловей,а також щорічна виставка  дитячого малюнка  „Подорож по Україні” , переможці якого отримали цінні поларунки та можливість прийняти участь у Віставках народної творчості України.У Фестивалі прійняли участь кращі творчіфольклорні колективи „Черемшина” під керівництвом М.Гавриляк, ”Калінушка”  (М.Касимбарова) „Джерело” (Т.Кожем”ярова) , ансамбль  народних інструментів  (Т.Денисенко) , молоді  естрадні  виконавці музичного  училища ім . Хамзи   (Г.Умарова)  ,студенти  Державної  консерваторії  , та  інші  виконавці.

          Лауреатом Фестівалю стали: Фольклорній ансамбль „Черемшина” , студентка  консерваторії Любов Макуха і студентка музичного училища ім.Хамзи Таміла Курмакаєва .Лауреати  цього    прийняли  участь  у  місцевому  та  республіканському  фестивалях „Узбекистан –наш загальній дім” і зайняли призові місця,а дипломантов фестивалю стала Оксана Нечитайло в номінації „Кращий жіночій голос”.

          По ініціатипі Центру було організовано проведення Фестивалю у місті Алмалик ”Слов′янський вінок” при участі Російського та Білоруського культурних Центрів.

          Суспільно з Академією мистецтв Узбекистану,Міжнародним недержавним фондом „Соглом авлод учун”,Ташентською місцевою Радою Профспілок,відділом молодіжного руху”Комолот” організована чудова виставка,присвячена Дню захисту дітей,у центрі сучасного мистецтва,де були подані роботі учениці недільної української школи Оксани Бедрицької,котра являється автором нової художньої техніки „Аплікація кольоровім пластеліном”(за організацію виставки Оксану нагородили відпочінком у оздоровчому таборі „Артек”,меценатом її поїздки став Навоійський горно-металдургічний комбінат(НГМК).

          Під патронатом Прем”єр-міністра В.Януковича  Оксана була запрошена із своїми роботами до Києва,де у вересні 2004 року у виставочному залі Українського Будунку відбулася її віставка  та видана книга по методиці роботи;

          – персональна виставка відомого театрального  художніка ведучого викладача національного інституту і дізайну А.Жибоєдова „Магія Сходу”присвячена Року Махалі;
          – персональна виставка картин і скульптурчлена Академії мистецтв Узбекистану Л.Рябцева;
          – персональна виставка художників-українців А.Донець , В.Беспалько ,С.Сліченко, Є.Фоменко , В.Захарського  ,Г.Риви  ,Г.Брин , В.Шевченко.
          – участь художників української діаспори у виставці „Весняний вернісаж”-присвяченій Наврузу.

          Особливу увагу культурній центр „Батьківщина” придає підростаючому поколінню і розвитку спорту.Діаспора пишається своїми спортсменами.Серед них Петренко В”ячеслав-мастер спорту Міжнародного класу,член збірної Узбекистану по дзюдо,постійний учасник і переможець Міжнародних турнірів.А серед молодого покоління учень недільної школи Такаєв Рамзан кандидат у мастери спорту,переможець Міжнародного турніру по самбо в м.Ташкент,організованного грузинським культурним центром(голова Бахтадзе З.О.) ,присвячений пам”яті С.Гогнадзе і Р.Різванова у 2001році,переможець 8-го Міжнародного турніру подзюдо 2002 року,присвячений пам′яті Учкуна Муродова.

          Усі ці акції сприяли популярізації діяльності центру ,більш конструктивному підходу до роботі,яку він проводить,дали міцний стимул розвитку національної культури, укріпленню дружбі між народами.

          Прийнята на III – му  Всесвітньому форумі українців у м.Києві Національна програма „Закордонне українство на період до 2005 року”,підписана Президентом України Л.Кучмою,дала можливість дала можливість Центру  створити перспективну програму по дальшому удосконаленню роботи з молоддю.

          Особливу увагу в цій програмі поділено освіті дітей,вивченню рідної мови і навчанню у ВУЗах України активістів Центру.Першим кроком на шляху її здійснення стала організація в березні 2002 року недільної школи по вивченню української мови при школі № 110 м.Ташкента (директор Якубджанова Ш.С.) ініціатором якої стала голова УКЦ  „Батьківщина” Токаєва В.М. Ініціативу активно підтримали всі члени правління центру, Хокіміят  Мірабадського району м.Ташкента,Посольство України в Узбекистані.

          Укласі зараз навчається більше 35 учнів,викладає рідну мову Центр Наталья Вячеславівна, яка закінчила Запорізьке педагогічне училище України.Центр повністю опікає роботу цього класу,забеспечує її функціонування.При підтримці Посольства України дітей кожного року направляютьсяв різноманітні ВУЗи України.Діти  пізнають етнічну Батьківщину, рідну мову,звичаї та обряди,почувають турботу рідної України.

          Діти недільної школи дуже активні.Вони приймають участь майже в усіх культурних заходах, які проводить Центр. А одного разу,коли ліцей № 110відвідали Президенти  Узбекистану і України змогли показати Головам  держав свої знання української мови. У подарунок ліцею, що носить ім′я Т.Г.Шевченко,Президентом України Л.Г.Кучмою було передано 10 комп′ютерів і відкрит комп′ютерний клас.Взагалі президентами двох країн наділяється велика увага розвитку українських відносин і особливо питанню відродження і збереження національної української культури в Узбекистані.Так у 2000 році під час зустрічі діаспори з І.Карімовим і Л.Кучмою був закладений пам′ятник великому сину українського народу ,кобзарю Т.Г.Шевченко,а у 2002 році він був урочисто відкритий.

          Ця исторична подія у житті української діаспори Узбекистану була б , мабудь,навряд чи можлива без створення українського культурного центру „Батьківщина”.

          Велику допомогу при побудові пам′ятника подав Хокім міста Ташкент  Р.М. Шаубдурахманов і Посольство України в Узбекистані начолі з Надзвичайним і уповноваженим послом А.І.Касьяненкопосланник-радник Посольства України А.Н.Стешенко.Автор і скульптор пам”ятника-Л.Г.Рябцев, член правління „Батьківщина”,а спонсорами будівництва виступили НГМК (директор Н.І.Кучерський,АС „Узхімпром” (перший зам.голови А.М.Возненко),Крюк Т.А.-генеральний директор СТС „Осіо”, які являються членами правлінь українських центрів і членами суспільної ради приПосольстві України в Узбекистані.

          Зустрічи української діасполри з Президентами послужили також гарним імпульсом для створення літературно публицистичного фільму „Українці Узбекистану”,який у 2002 році на фестивалі документальних фільмів у м.Сочі зайняв перше місце (директор фільму ,член УКЦ „Батьківщина, Г.Д.Кудренко”).

          Якщо ж говорити вцілому про зв′язки української діаспори з історичною Батьківщиною, то в цьому нупрямку культурними центрами зроблена, без зайвої скромності, велика робота.

          Так, Центр  тісно  співробітнича  і  одержує  підтримку  зі сторони Державного  комітету  України  по  справам   національностей і міграції  (представник пан Москаль Г.Г.), Української Всесвітньої координинаційної Ради (голова Горинь М.М.), товариства Україна – Світ (Друч У.), Мінистерства іноземних справ України освіти культури,активісти Центру нагороджені Почесними Державними грамотами Україні  та іншими нагородами.Це : Н.Кучерський, А.Возненко, З.Соловей, А.Петров, Ш.Якубджанова ,Л.Рябцев, Т.Крюк.Більше 12 активістів нагороджені також Почесними Грамотами Міністерства культури,13 чоловік-Державного комітету по нацміграції,8-Української Всесвітньої координаційної Ради.

          Кожного року проводяться ділові зустрічі,взємні поїздки

          Активісти Центру були делегатами 2-го і 3-го Всесвітніх форумів Українців у Києві у 1995,200 роках,мали можливісь зустрітися з представниками усіх державних структур,які підтримують закордонне українство.

          При офіційному візиті в Узбекистан Прем′єр Міністру України  у 2000 році В.Ющенко і у2004 році Прем′єр Міністру В.Януковича відбулися теплі зустрічі з активістами української діаспори,де були намічені шляхи дальшого розвитку та взаімодії в сферах культури і освіти.

          Робота Центру привабіла і Світовій Конгрес Українців (СКУ).У 1999 році Президент СКУ відвідав Узбекистан і зустрівся з активістами „Батьківщини” м.Ташкент.У 2000 році за рішенням правління СКУ УКЦ „Батьківщина ” ввійшла у склад Української Всесвітньої координаційної Ради (УККР) і в склад  Світового Конгресу Українців (СКУ).

          Вперше делегати від „Батьківщини” прийняли участь у Конгресі 2003 року в місті Києві. Голова УКЦ  В.М. Такаєва  виступила з доповідю, в якій повідомила учасників Конгресу прожиття і діяльність української діаспори і культурного центру в Узбекистані за останні п”ять років. Делегати  від узбекистану познайомились в той час з представниками української діаспори Світу – головою УВКР М Горенем, Президентом СКУ А. Лозинським,  зактивістами В.Поденьком, О. Бризгун-Соколик, М. Шкрабою, І.Куровицькою, О.Данеляк, М.Полянською і багатьма іншими. Після конгресу пройшли також зустрічі з Міністром іноземних справ паном Зленко, головою Верховної Ради України В.Літвіновим, мером  міста Києва О.Омельченком, який вручив голові правління  „Батьківщини” В.Н.Такєвой подяку за активну громадську роботу.

          Центром налагоджений зв′язок з Союзом Українок Америки, з Комітетом Стипендійної Акції Союзу Українок Америки (СУА), внаслідок чого у 2003 – 2004 роках 11 дітям українського недільного класу комітетом стипендійної Акції виділені стипендії, закріплені спонсори, які будуть опікати учнів до закінчення навчання.

          При цьому особливу увагу було наділено дітям з малообезпечених і неповних сімей.

          Сьогодні культурний центр тісно співробітнича з міністерством по справам Культури, Академією художеств, Союзом письменників, Союзом композиторів Узбекистану, з Суспільством дружби Узбекистан – Україна та іншими державними та громодськими організаціями. Проводяться різноманітні виставки і заходи, в яких приймають участь Герой узбекистану, Народний поет, Депутат Олій Мажліса Абдулла Оріпов, Народний художник Узбекистану Турсуналі Кузієв,Народний артист Узбекистану Фарух Закіров- Депути Олій Мажліса,поет Нормурад Нарзуллаєв та інші.

          На завершення всього хочеться сказати,що Батьківщина Узбекистан достійно оцінила працю багатьох українців.Тисячі чоловік нагороджені Державними нагородами.Найбільш відзначених з них ми називаємо : М.Кучерський –генеральний директор НГМК- йому присвоєно звання Героя Узбекистану,він депутат Олій Мажлісу, доктор технічних наук,академік Російської Академії горних наук,а по підсумкам Міжнародних досдіджень  Американського  біографічного інституту названий  „Людиною 2000року”; В.Дейнека – директор Навоійського машинобудівного заводу,Герой Узбекистану,А.Клименко-ген.директор ГАС „Уголь”  доктор технічних наук;  З.Соловей-Заслужена артистка Узбекистануі України; І.Галущенко-Професор Державної консерваторії.

          Все, про що ми стисло розповіли в цій книзі, в Узбекистані широко і постійно освічується по телебаченнюі в пресі.По першому каналу ТТ ,наприклад,у програмах „Дустлік”, „В сім′ї єдиній”, „Джерела”, „В добрій хаті” ,а також у спеціальних випусках присвячених святкуванню Наврузу,Дня Незалежності ,Дня Конституції та інших.

          Найбільш важливі події освітлюються в інформаційних прграмах „Ахборот”, „Давр”, „Пойтахт”. Про діяльність „Батьківщини” можнодізнатися з таких газет ,як „Бірлик” (орган руху „Халк бирлиги” і Республіканського інтернаціонального культурного Центру (РІКЦ)), „Правда Востока”, „Народноє слово”, „Ташкентская правда”, „Вечерний Ташкент” та інших.

          Матеріали для публікації та знімки готувались активістами Центру, журналістами і телеведучими.

          Відповідним чином Постанова Кабінету Міністрів Республіки Узбекистан у цілях координації діяльності національних культурних Центрів регіонів Республіки,а також надання практичної  і методичної допомоги у 1992 році був створений Республіканський інтернаціональний культурний центр (РІКЦ) , головним завданням якого є укріплення міжнаціональної згоди у Республіці. В цьому напрямку,РІКЦ пророблена велика робота.Зараз в Узбекистані функціонують більш 135 національніх культурних центрів.

          Нарівні з іншими Український культурній центр м.Ташкенту тісно працює з Республіканським  Інтернаціональним культурним Центром,головою якого є Тімур Агзамович Алімов,його ведучими  діячами, до рахунку яких хочеться особисто причислити керівника відділу  по роботі з національними культурними центрами Глікерію Борисовну Кім, „Батьківщина” живе єдиною сім”єю з іншими національними Центрами,взаємно збагачуясь культурою,традиціями і, звичайно,відомими на весь світ мелодичними українськими піснями і запальними танцями. Єдиною сім′єю з представниками різних національностей живе і вся українська діаспора,справедливо вважаючи Узбекистан своєю доброю Батьківщиною.

          На сьогодні УКЦ «Батьківщина» міста Ташкент працює з молодью, протягом декількох років здійснює проекти по підтримці талановитих дітей. Кожного року ряди УКЦ поповнюються молодими, талановитими людьми.

          Будем з великим задоволенням прийматі участь у проекті «Видкриймо для України українську діаспору».