Калинець Ігор Миронович


Відомий поет, громадський діяч, лауреат Державної премії ім. Т. Г. Шевченка, ім. В. Стуса та ім. І. Франка, Міжнародної премії родини Антоновичів, Міжнародної французької премії “Франц-и-Квир”. У 70-х роках прийнятий до Пен-клубу.

Народився в 1939 р. у м. Ходорові на Львівщині.

У  1956 р.  закінчив середню школу й  вступив на філологічний факультет Львівського університету.

Свою трудову діяльність розпочав в обласному архіві (1961-1972 рр). У цей період вийшла книжка поезій “Вогонь Купала” (Київ, 1966), що отримала прихильну критику в українській періодиці. Проте видавництва відхиляли наступні збірки, бо вже була негативна оцінка влади.

Творчий доробок Ігоря Мироновича становить 17 збірок, що згруповані удвох книгах: “Пробуджена Муза” (1962-1972 рр.) й “Невольнича Муза” (1973-1981 рр.). Кілька збірок із першого періоду з’явилися за кордоном українською мовою, а згодом – і в перекладах. За це, як і за громадянську непокору в тематиці віршів, був репресований. Влітку 1972 р., услід за дружиною, був заарештований і отримав 6 років суворих таборів та 3 роки заслання, які відбув на Північному Уралі й Забайкаллі. В ув’язненні працював токарем і кочегаром, одночасно перебуваючи у табірному русі опору. Карався, мучився, але не каявся. Поезія допомогла йому вистояти і в перший, і в другий період “перевиховання”. Зумів зберегти все написане. Після 1981 р. замовк як поет.

У 1987 р. Ігор Миронович увійшов до редакції позацензурного альманаху “Євшан-зілля” (п’ять томів). Культурологічна група альманаху одна з перших мобілізувала львів’ян на перебудовчі процеси, гуртувала їх для переборення страху й інерції.

У 1991 р. вийшли друком чотири книжки: “Тринадцять алогій” (Київ), “Книжечка для Дзвінки” (Київ), “Пробуждена Муза” (Варшава), “Невольнича Муза” (Балтимор-Торонто), “Слово триваюче” (Фоліо, 1997), зібрання у двох томах (Факт, 2004), я’вилося чимало інших публікацій в Україні і за кордоном.

Восени 1992 р. у м. Львові прозвучала кантата-симфонія “Україна. Хресна дорога” композитора В. Камінського на слова І. Калинця.

За останнє десятиліття видав понад 20 книжок для дітей, згодом згруповані у 2-х томах: “Казки зі Львова”, “Пісенька та віршики зі Львова” (в-во Сполом).

У видавництві “Світ” (2004) видав великий том своїх перекладів з польської Єжи Герасимовича, “Руський ліхтар або небо лемків”.