18 грудня 2008 року Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка» за підтримки фонду Арсенія Яценюка «Open Ukraine» провів у Тернополі в Центрі Європейських та Міжнародних студій Тернопільського національного економічного університету круглий стіл «Новітня еміграція: проблеми соціального і національного сирітства». Ідеї, зауваження і пропозиції цього заходу стали вагомим доповненням до вже отриманих рекомендацій з круглих столів у Львові та Києві.

Завантажити Програму Круглого столу (Program-Ternopil.pdf, 468 Kb)

У зазначеному заході взяли участь науковці, представники владних структур, громадських та релігійних організацій Тернополя.

Відкрила круглий стіл вступним словом Ірина Ключковська – директор Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка».

Учасників заходу привітали: Алла Мельник – проректор Тернопільського національного економічного університету та Володимир Гульовський – начальник Управління з питань туризму, сім’ї та молоді Тернопільської обласної державної адміністрації, який, окрім привітання, вказав на проблему повторної адаптації заробітчан після повернення з-за кордону та на потребу розв’язання цього питання на законодавчому рівні.

У рамках круглого столу Ірина Ключковська, Ігор Калинець та Наталія Гумницька презентували видання «Діти емігрантів про себе» та збірку мистецьких плакатів «Щедре українське серце – Україні і світу»

Тематику круглого столу розкрили фахівці різних галузей:

Завідувач кафедри психології та педагогічних дисциплін Тернопільського національного економічного університету, професор Анатолій Вихрущ вніс пропозицію щодо присутності на подібних круглих столах категорій людей, які стали причиною явищ соціального і національного сирітства. Професор зазначив, що вирішенню проблем, породжених трудовою міграцією, може значно посприяти підтримка церкви та психологічний супровід дітей, а також цілеспрямована праця, пов’язана з вихованням національно свідомих громадян України. Пан Вихрущ, зокрема, наголосив на необхідності налагодження системи освіти для дітей українських емігрантів шляхом створення філіалів українських університетів у місцях компактного проживання українців за кордоном.

Борис Довжук, заступник директора Тернопільського обласного центру зайнятості, зазначив, що в Україні є чимало відомств, до компетенції яких входить вирішення питань, пов’язаних з трудовою еміграцією. Пан Довжук вважає, що подоланню важкої ситуації в Україні посприяє насамперед підтримка державою малого бізнесу.

На родинному вихованні українців та сучасних негативних змінах світогляду наших громадян внаслідок втрати національних і християнських цінностей зосередила увагу присутніх Марія Швед, завідувач кафедри педагогіки Українського Католицького Університету (м. Львів). Пані Швед вказала на необхідність прослідковувати проблему на усіх рівнях, обговорювати її, робити конкретні кроки, об’єднувати зусилля, поєднувати досвід церкви, навчальних закладів, громадських організацій для збереження національних і християнських цінностей, для фахової підготовки соціальних педагогів і волонтерів.

Григорій Селещук, голова Комісії УГКЦ у справах мігрантів, зауважив, що зараз основна проблема полягає не в тому, як зупинити міграцію, а як управляти тими міграційними потоками, які вже існують (проблема циркулюючої міграції), яким чином реагувати на незахищеність, безправ’я українців за кордоном. Особливо він наголосив на корінній проблемі – проблемі нелегальних, неврегульованих мігрантів, якою повинна займатися держава. Григорій Селещук запропонував наступне: захистити людей, подбати про сім’ю в Україні, допомогти тим, хто повертається, знайти себе на Батьківщині, створити відповідні наглядові координаційні ради за громадськими організаціями.

Степан Герасимів, начальник Служби у справах дітей Тернопільської обласної державної адміністрації, акцентував увагу на потребі системного підходу до вирішення проблеми соціального і національного сирітства, розробки концепції державної програми попередження, захисту і супроводу дітей, які залишилися без батьківської опіки з причин трудової міграції. Пан Герасимів наголосив на потребі вироблення механізму правового регулювання встановлення опіки над дітьми емігрантів, на ролі територіальної громади і церкви у супроводі таких дітей у щоденному житті. Зацікавлення присутніх викликала інформація про конкретні кроки щодо вирішення цієї проблеми на обласному рівні, зокрема презентація соціальної карти області і «Положення про уповноваженого на громадських засадах Служби у справах дітей при виконавчому комітеті сільської, селищної, міської ради».

Марина Пасєчник, керівник-координатор Центру консультування мігрантів при Тернопільському міському жіночому клубі «Відродження нації», констатувала наявність позитивних і негативних наслідків трудової міграції. До позитиву вона віднесла кошти для інвестування економіки, розвитку малого бізнесу, фінансування освіти дітей, розвиток у мігрантів підприємливості та відповідальності за власну долю, позбавлення споживацької психології, толерантне ставлення до інших національностей. Серед негативу було відзначено проблеми корупції, росту злочинності, зменшення народжуваності, зростання цін на внутрішньому ринку, поширення споживацької психології, соціального сирітства, торгівлі людьми, знецінення сімейних традицій. Пані Пасєчник говорила про синдром мігранта, про соціально-економічні, правові, культурні, психологічні проблеми мігрантів, що повертаються в Україну. Вона пропонувала створювати різні консультаційні центри і служби для полегшення адаптації мігрантів у рідне середовище. Держава і суспільство повинні зробити все, щоб ці люди почували себе потрібними на батьківщині.

Надія Смакоуз, головний позаштатний дитячий психіатр Тернопільської обласної клінічної психоневрологічної лікарні, говорила про «італійський синдром» дітей, покинутих батьками-заробітчанами, про їхні серйозні психологічні і психіатричні проблеми. Третя частина дітей емігрантів потребують консультативної, а іноді й активної психіатричної допомоги. Пані Смакоуз наголосила на необхідності узгодження закону про психіатричну допомогу з потребами дітей емігрантів, на потребі збільшення кількості кваліфікованих психологів у дитячих садках і школах. Вона запропонувала створити загальнодержавну програму допомоги дітям емігрантів, яка б охопила усі питання, що торкаються піднятої проблеми.

Старший координатор програм Міжнародної організації з міграції Дайва Вілкєлутє повідомила присутніх, що офіс в Італії підготував і розпочав проект, який буде скеровано на вирішення проблем соціальних сиріт в Україні. Одне з його завдань – з’ясувати причину масового виїзду жінок-українок на заробітки в Італію. Пані Вілкєлутє запропонувала запрошувати за круглі столи представників Міністерства закордонних справ, Міністерства економіки, Міністерства праці, а також Спілки підприємців і промисловців України. Адже вони повинні зрозуміти і перейнятися цією важливою для країни проблемою і зробити реальні кроки з реформування економіки. Тоді, мабуть, менша кількість українців буде виїжджати з України.

Канцлер Єпархіального управління, голова Комісії у справах мирян Тернопільсько-Зборівської єпархії о. Андрій Романів відзначив, що четверта хвиля еміграції є болючою темою українського суспільства. Третя частина вірних греко-католицької церкви (понад 2 млн.) – емігранти минулих і сучасної хвиль. О. Романів говорив про роль церкви у житті емігрантської спільноти, про важливість присутності священика, який є розрадою, духовною підтримкою з моральної і психологічної точки зору, часто служить адвокатом, перекладачем, соціальним працівником, тим, хто допомагає повернутися в Україну. По суті, священики слідують заповіді Андрея Шептицького: «Я хотів би стати усім для всіх, щоби усіх порятувати». О. Андрій запропонував звернутися з вимогою до Міністерства закордонних справ України спростити процес перетину кордону і дати можливість батькам і дітям бачитися частіше, допомагати у легалізації документів тим, хто хоче повернутися в Україну, позбутися практики упередженого і байдужого ставлення працівників посольств до своїх співвітчизників, пристосувати розклад праці посольств і консульств до умов праці українських заробітчан. З болем о. Романів говорив про принизливе ставлення до українських мігрантів у вітчизняних аеропортах: прискіпливі перевірки, вимагання хабара. Він наголошував на необхідності розуміння і людяного ставлення до мігрантів та їхніх дітей.

Всі учасники долучилися до активного обговорення порушених доповідачами проблем і висловили низку пропозицій для покращення наслідків трудової міграції, насамперед проблем соціального й національного сирітства.

На завершення Ірина Ключковська подякувала за допомогу у проведенні круглого столу міському голові Тернополя Романові Заставному, начальникові Управління сім’ї, молоді та спорту Тернопільської міської ради Юрієві Юрику, начальникові прес-служби Тернопільської міської ради Олегові Удичу та ректорові Тернопільського національного економічного університету Сергієві Юрію.