11-14 жовтня 2012 р. у приміщенні Українського Національного Об’єднання у Торонто відбулася історична подія – Х Конгрес Світової Федерації Українських Жіночих Організацій за участю вісімдесяти офіційних делегатів складових організацій СФУЖО з чотирьох континентів. У роботі Конгресу взяли участь: Союз Українок Америки; Об’єднання Жінок Оборони Чотирьох Свобід України (США); Ліґа Українських Католицьких Жінок Канади; Організація Українок Канади ім. Ольги Басараб; Ліґа Ураїнок Канади; Союз Українок Канади; Організація Ураїнських Жінок у Великій Британії; Союз Українок Франції; Союз Українок Австралії; Союз Українок Аргентини; Об’єднання Жінок «Просвіти» Аргентини; Союз Українок Польщі; Союз Українок Естонії; Асоціація Українських Жінок-робітниць в Італії. Конгрес відбувся під гаслом : «Разом працюємо, будуємо і захищаємо». Серед Почесних Гостей: Оксана Бризгун-Соколик – Почесна голова СФУЖО; мґр. Надія Шміґель – голова комісії СФУЖО до НДО ООН; д-р Христина Дурбак ( США); Ірина Куровицька – Головна репрезентантка до ООН від Міжнародної Ради Жінок (Союз Українок Америки); члени місцевого, провінційного і федерального парламентів. Впродовж трьох днів було проведено 5 круглих столів, прийнято численні резолюції та конкретні пропозиції. Головою Світової Федерації Українських Жіночих Організацій було обрано п. Орисю Сушко.

На запрошення Світової Федерації Українських Жіночих Організацій у роботі Х –го Ювілейного Конгресу СФУЖО взяла участь директор МІОКу Ірина Ключковська, яка зазначила: «Конгрес був організований та проведений бездоганно. Українське жіноцтво світу продемонструвало здатність до конструктивної згуртованої праці, вміло відповідаючи на виклики перед якими опинилися Україна і світ у Третьому тисячолітті. Українка у світі продовжує кращі традиції своїх попередниць, дбаючи про збереження української ідентичності у країнах проживання, плекаючи мову, культуру та українську освіту. У новітньому часі грамотно дає відповіді на нові питання, посилюючи свою роботу не лише у своїх громадах, але й активно долучається до роботи у провідних міжнародних організаціях. Участь СФУЖО, яка має дорадчий статус у роботі ООН, важко переоцінити. Налагоджуючи та розвиваючи співпрацю з жіночими організаціями в Україні, СФУЖО таким чином реалізує основоположний принцип єдності держави України та світового українства».

Під час перебування у Торонто Ірина Ключковська виступила на Конгресі з доповіддю «Новий український феномен: транснаціональна родина»; взяла участь у роботі круглих столів Х Конгресу Світової Федерації Українських Жіночих Організацій на теми: «Роль української жінки в Організації об’єднаних Націй», «Образ української жінки в медіа»; виступила з головною доповіддю Конгресу «Досягнення української жінки ІІІ тисячоліття»; взяла участь в обговоренні результатів панельної дискусії 56-ї сесії Комісії ООН зі статусу жінок (27.02–2.03 2012 р; взяла участь у засіданні Шкільної Ради м. Торонто та виступила з доповіддю про освітній напрям роботи МІОКу; взяла участь у роботі Шкільного комітету Шкільної Ради м. Торонто та виступила з доповіддю про методику викладання української мови як іноземної.

У ході численних зустрічей було налагоджено контакти та досягнуто домовленості про перспективу співпраці з новообраним виконавчим комітетом Світової Федерації Українських Жіночих Організацій; налагоджено контакти та обумовлено перспективу співпраці з комісією СФУЖО до ООН та репрезентантами до ООН від Міжнародної Ради Жінок; обговорено з членами Шкільної Ради перспективи співпраці щодо реалізації плану заходів Міністерства освіти, науки, молоді та спорту України стосовно підтримки та розвитку українського шкільництва за кордоном, створеного за дорученням Прем’єр-міністра України М.Азарова щодо вирішення питань, порушених на V Всесвітньому Форумі Українців (№ 45 840/1/1-11); проведено презентацію діяльності МІОКу та досягнено домовленості про подальшу співпрацю, зокрема про проведення та організацію Річних Нарад СФУЖО на базі МІОКу у серпні 2013 року.

Окрім наукової доповіді «Новий український феномен: транснаціональна родина», Ірина Ключковська виголосила слово про Українку у ІІІ тисячолітті. Подаємо текст цього виступу.

«Нація потребує видатних жінок»
Хосе Ортега-і-Гасет

Вельмишановне панство, дорогі учасники Конгресу!

Мені сьогодні дуже б хотілося виголосити оптимістичну доповідь про українську жінку третього тисячоліття, не просто успішну, але й щасливу, яка зуміла себе реалізувати у багатьох сферах людського буття.

Це правда, що жінці нового століття не довелося брати зброю в руки та ставати поряд з чоловіками для оборони рідного краю, ховатися в лісах, у криївках, а холодними ночами снити своїми дітьми, журитися самотніми батьками. Згадаймо хоча б Катерину Зарицьку, Дарію Гусяк, Галину Дидик, Ольгу Ільків та багатьох інших. Не довелося, на щастя, здригатися від раптового гуркоту в двері, щоб почути, як вирок, «Собірайсь!», їхати тижнями товарняками, які в народі дістали принизливу назву «телятників», проходити через катування, глум тюремників, ризикуючи життям, збирати в полі колоски в голодні 1932-1933 роки. Стати такій молодій, красивій, спраглій любові і нормального людського щастя перед могутньою репресивною машиною і давати їй відсіч.

Не довелося їй, як мільйонам інших, жити в болоті, яке в політичному дискурсі дістало цнотливу назву «застійні роки», й уміти засіяти на цій багнюці у душах своїх дітей і внуків квіти любові до рідного слова, землі, Церкви. Або ж вичавити з душі страх і з відкритим забралом піти проти системи, як це зробили Алла Горська, Ірина Калинець, Ірина Сеник, Атена Пашко, Стефа Шабатура, Рая Мороз, Ніна Караванська, Надія Світлична та багато інших, прирікши себе і свої родини на переслідування та на вовчі білети, які витавровувала система на їх майбутньому.

Українка третього тисячоліття дістала унікальний шанс жити, працювати і виховувати своїх дітей в омріяній Незалежній Україні, вибореній кров’ю своїх батьків і дідів.

Що таке успішна жінка в нинішній Україні? Адже успіх – категорія суб’єктивна, й у кожної людини свої критерії успішності. Однак у конкретний історичний період існує певна її модель.

У концепті «успішна жінка України» виділяють дві частини: зовнішню, або суспільну (громадську, кар’єрну), та внутрішню – особистісну (сімейну). З одного боку, в Україні активізуються різноманітні жіночі громадські організації, збільшується кількість жінок, які досягли успіхів у політиці, економіці, бізнесі, науці. З іншого, посилюється акцент на місії жінки як продовжувачки роду. Про це говорить і Кардинал Любомир Гузар: «Мені здається, – зазначає він, – що роль жінки – бути матір’ю. Мати є тією особою, яка відповідає за майбутнє щастя своїх дітей. І те, скільки вона присвятить уваги і любові своїм дітям, визначає, якими людьми вони підуть у життя. Я не кажу, що жінка не може працювати за межами дому, але ця праця не повинна перешкоджати належній увазі та любові до дітей».

Отже, для нас, українських жінок, бути успішною і щасливою – означає досягти гармонії і в суспільному, і в особистому житті. Адже, як писав поет: «У щастя людського два рівних є крила – троянди й виноград, красиве і корисне».

Чи легко у життєвому леті зрівноважити ці два крила для жінки? Мабуть, не так все просто.

Звісно, жінці реалізуватися важче, ніж чоловікові. По-перше, в нашому суспільстві досі живі гендерні патріархальні стереотипи. Говорять, що там, де чоловік може бути із срібла, жінка має бути із золота. Тобто для того, щоб обійняти якусь посаду, жінці треба стояти на голову вище за своїх конкурентів. Ще один шкідливий і абсолютно необґрунтований стереотип: якщо жінка зробила кар’єру, в неї немає сім’ї. У той же час, як свідчать опитування жінок-керівників, у них частіше за все є сім’ї й діти. Оскільки це такий тип людини — активний, вони встигають все і вдома, і на роботі. Ще варто згадати про стереотип, який закорінений у нашому соціумі з давнини – розподіл домашніх обов’язків на чоловічі та жіночі і міф про ту, що тримає три кути хати.

Проте жінка поступово завойовує своє місце під українським сонцем, активно входячи у всі сфери професійного та громадського життя України. Освічена і працьовита, вона виконує надважливі функції у державі. Левова частка фахівців в освіті і медицині – жінки, тобто виховання і здоров’я нації – в її руках. Найвідважніші, відчайдушні, ті, що опинилися за бортом державного корабля, фактично без засобів до існування, знаходять у собі силу поїхати в невідоме і ціною власного щастя жертовно працювати для своїх родин. Недаремно кажуть, що в сучасної еміграції жіноче обличчя. Жінка поволі освоює владні коридори, її голос щоразу сильніше звучить з трибуни Верховної Ради України, впродовж останніх двох десятиліть вона зуміла згуртувати навколо себе сотні однодумців, які розпочали формувати українське громадянське суспільство.

Українською жінкою пишаємося усі.

Та чи може успішна українка почуватися комфортно в неуспішній країні, якою сьогодні є Україна? У країні з негативним іміджем у міжнародній спільноті, у країні, де вперто і послідовно згортається демократія, де до представників опозиції, замість запрошення до конструктивного діалогу, застосовують силу і кидають за ґрати, де згортається свобода як найвища людська цінність, де прийнято закон про мови, який фактично поглиблює кризу ідентичності українського народу. За твердженням Романа Кіся, етнолінгвіста та філософа, «якщо машина русифікації й далі працюватиме в такому ж темпі, то в найближчі 30 років ми можемо зникнути як реальна спільнота та перетворитися на «збірноту», суму людей».

Чи може успішна українка сьогодні вважати себе щасливою за умов, коли її дітям у майбутньому загрожує етнокультурна маргіналізація? Ні, не може. Бо та, яка має в серці Україну, мусить знайти свою мужність, силу, час і бажання протистояти злу, яке заполонило нашу країну. І, нарешті, розпочати системну терапію нищеної століттями Україну, яка сьогодні хворіє на посттоталітарний і постгеноцидний синдром.

Сьогодні українка здатна стати в обороні своєї Держави, а значить – своїх родин і дітей. Історична пам’ять живе в душах мільйонів українок в Україні та поза нею, які далеко від рідної землі впродовж століття змогли не лише зберегти, але й передати нащадкам основоположні для кожної нації істини – любов до рідного слова і своєї землі. Сучасна українка спроможна через свою професійну та громадську діяльність розпочати активну боротьбу за деколонізацію та дерусифікацію України. І свідченням цьому є молода жіноча паросль, яка з пов’язками на голові «Голодую» у спекотні літні дні цього року під Українським Домом у Києві заявила в такий спосіб Україні і світові про свій спротив беззаконню та цинізму.

Вірю в українську жінку, вірю в Україну!

До слова:

За своїм освітнім рівнем українка стоїть високо. За даними останнього перепису населення України, кількість населення жіночої статі, яке має освіту, становила 54,3% (23,715,450 осіб), чоловічої – 45,7% (19,922,150 осіб). Відсутність суттєвого ґендерного дисбалансу за освітнім рівнем є однією з суттєвих соціокультурних особливостей України, яка, за даними ЮНЕСКО, за рівнем грамотності населення посідає одне з провідних місць серед розвинутих країн світу.

Водночас заробітна плата жінок складає 75% заробітної плати чоловіків, а пенсії жінок становлять лише 67% від розміру пенсії чоловіків.

Дуже низький відсоток жінок серед власників середнього бізнесу, і лише одиниці володіють великим бізнесом.

За рівнем освіченості жінок Україна посідає 23 місце, а за рівнем політичних прав та можливостей жінок – 105 місце зі 134 можливих. Якщо простежити тенденції останніх 20 років, з моменту набуття Україною незалежності, ситуація із представленням жінок у політиці змінювалася на краще дуже повільно, а результати останніх виборів до Верховної Ради, навпаки, демонструють погіршення ситуації. За часткою жінок у парламенті Україна посідає 115 місце у переліку 137 країн світу і має передостаннє місце за цим показником у країнах регіону ОБСЄ (відразу перед Грузією)(за матеріалами сайту: http://www.osce.org/uk/odihr/85975 ).

Сфера освіти, науки, медицини – жіноча. За даними Державної служби статистики України, кількість жінок – докторів наук збільшується швидшими темпами, ніж чоловіків. Відповідно до наявних статистичних даних, станом на 1 жовтня 2011 року в економіці України працювало 14,895 докторів наук, що на 3,3% більше, ніж на відповідну дату минулого року.

(За матеріалами: http://wcu-network.org.ua/ua/possessing-equal-rights/news/Vse_blshe_ukrainskix_zhnok_de_v_nauku)