13 жовтня 2009 року Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка» (МІОК) у рамках постійно діючого проекту «Відкриймо для України українську діаспору» організував міжнародну конференцію «Василь Хмелюк: художник і поет. Повернення на Батьківщину».

Відкриття малознаних в Україні імен – одне з важливих завдань інституту. Ім’я Василя Хмелюка, українського маляра-постімпресіоніста, котрий жив і творив у Празі й Парижі в середині ХХ ст., сьогодні відоме лише фахівцям. Однак це був талановитий художник європейського рівня, що став однією з центральних постатей мистецького життя Парижа. Як зазначив під час конференції колекціонер Юрій Цвенґрош, зараз на міжнародних аукціонах ціна картин Василя Хмелюка сягає 50 тис. євро.

Разом з тим Василь Хмелюк був цікавим поетом-модерністом. Його перу належать лише три збірки поезій: «Гін» (1926), «Осіннє сонце» (1928), «Поезії 1926, 1928, 1923» (1928), які досі в Україні невідомі й недоступні пересічному українському читачеві. Тому цілком виправданим і логічним було перевидання творів Василя Хмелюка сьогодні.

Реалізація ідеї стала можливою завдяки співпраці між Інститутом, Слов’янською бібліотекою Національної бібліотеки Чеської Республіки, де зберігаються оригінали поетичних збірок Хмелюка, які й були передані МІОКу для публікації, та видавництвом «Львівської політехніки».

Саме презентацією факсимільного видання трьох раритетних поетичних збірок Василя Хмелюка розпочалася конференція.

«Сьогодні всі три збірки належать до колекційних, практично недосяжних раритетів. І тому я дуже радий, що оригінали всіх трьох поетичних збірок Василя Хмелюка збереглись у празькій Слов’янській бібліотеці в доброму стані і послужили для їхнього факсимільного видання» – зазначив директор Слов’янської бібліотеки Лукаш Бабка.

У Слов’янській бібліотеці Національної бібліотеки Чеської Республіки зберігається велика колекція української літератури – понад 70 тис. книг, і зібрання українських видань є третім за величиною після російського і польського. «Особливий інтерес у світі викликає колекція періодичних видань української еміграції, яка була дуже високо оцінена ЮНЕСКО», – додав Лукаш Бабка.

«Зараз ми нарешті почали пригадувати наших діаспорних художників та поетів і повертати їхні твори в Україну. І це дуже добре», – сказав під час конференції директор Львівської галереї мистецтв Борис Возницький.

Ірина Ключковська, директор МІОК, прокоментувала: «Публікацією цього видання хочемо відкрити для України ім’я Василя Хмелюка, поета, автора трьох збірок, більше знаного у колах світового українства як маляра-постімпресіоніста, твори якого зберігаються у музеях Лондона, Стокгольма, Люцерни, в галереї Оксфордського університету та приватних колекціях».

Один з ініціаторів і виконавців проекту, науковий співробітник МІОК Наталія Гумницька назвала подію невеликою, але радісною перемогою над нашим безпам’ятством: «Адже через долю Василя Хмелюка ми дізнаємося про долі тисяч наших молодих талантів, які творили європейський культурний пласт, додаючи йому яскравої української барви. І повернення на Батьківщину творчої спадщини Василя Хмелюка є насамперед подякою подвигу наших митців і науковців за межами рідної землі. А також поступовим включенням їх спадщини у національний культурний обіг».

Серед гостей та учасників конференції – директор Слов’янської бібліотеки Національної бібліотеки Чеської Республіки Лукаш Бабка, мистецтвознавець з Праги Оксана Пеленська, проректор з науково-педагогічної роботи Національного університету «Львівська політехніка» Дмитро Федасюк, директор Львівської галереї мистецтв Борис Возницький, завідувач відділу західноєвропейського мистецтва ХІV-XVIII ст. Львівської галереї мистецтв Оксана Козинкевич, генеральний директор Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького Ігор Кожан, директор видавництва Національного університету «Львівська політехніка» Іван Паров’як, завідувач кафедри української літератури ім. акад. М. Возняка Львівського національного університету імені Івана Франка, професор Тарас Салига, завідувач кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства Львівського національного університету імені Івана Франка, професор Микола Ільницький, доцент Львівської національної академії мистецтв Олесь Нога, львівський колекціонер Юрій Цвенґрош.

Під час конференції у дзеркальній залі Львівської галереї мистецтв усі охочі мали змогу ознайомитися з оригінальними полотнами Василя Хмелюка. Картини для експозиції надали Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького та львівські колекціонери Юрій Цвенґрош і Орест Голдованський. Атмосферу першої половини минулого сторіччя у залі створив струнний квартет Львівської національної музичної академії під орудою Тараса Менцинського, у виконанні якого прозвучали твори Василя Барвінського та Романа Сімовича.