Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою спільно з Державним Самоврядуванням Українців Угорщини дбають про майбутнє України – її молодь.

Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою НУ «Львівська політехніка» (МІОК)  пріоритетом своєї діяльності обрав освіту і виховання молоді українського зарубіжжя, й України. Для цього в Інституті розроблена та успішно виконується низка програм і проектів, які постійно висвітлюються на нашому сайті.

Одним із системних та успішних заходів, що відкривають талановиту молодь є проведення різноманітних міжнародних літературно-мистецьких конкурсів шкільної і студентської молоді. Серед них: конкурс на здобуття Літературної премії імені Богдана-Ігоря Антонича «Привітання життя», конкурс мистецького плаката «Щедре українське серце – Україні і світу!», Міжнародний літературно-мистецький конкурс для української молоді «Діти емігрантів про себе».

Особливе зацікавлення викликав Міжнародний літературно-мистецький конкурс «Для Тебе, Україно!», в якому взяло участь більше тисячі учасників з усіх областей України та з-за кордону: з Польщі, Іспанії, Грузії, Білорусії, Молдови, Канади, Вірменії, Німеччини, США. Переможців цього конкурсу у складі 9 осіб з Дніпропетровської, Хмельницької областей, а також Рівного, Львова і Ялти Державне Самоврядування Українців Угорщини, яке очолює п. Ярослава Хортяні, запросило для участі у XIV Міжнародному україномовному таборі. Табір, учасниками якого стало 53 дітей з України та Угорщини,  проходив з 2 по 9 серпня на мальовничому березі озера Балатон (м. Балатон-Фьолдвар, Угорщина).

Організатори подбали, щоб перебування дітей у таборі, а місцем його розташування став Riviera Park Hotel на березі Балатону, було максимально комфортним. У дружній, доброзичливій атмосфері відбувалось знайомство: кожен учасник розповідав про себе, свої захоплення, вміння. Вже з першої зустрічі склалося враження, що зібралась направду творча і цікава молодь різного віку: від наймолодшого учасника, 4-річного Артура, до студентів 20-23 років. Знайомство продовжилось вивченням пісні Володимира Івасюка «Червона рута». Ця пісня стала символом цьогорічного табору: діти з радістю співали її на загальних зібраннях, часто доводилось її чути під час занять чи на пляжі. Альбом пам’яті Володимира Івасюка у знак вдячності група з України від МІОК подарувала п. Ярославі Хортяні – унікальному керівникові даного заходу. Кожен день вона присвячувала дітям, починаючи від ранку, коли відбувались мовні заняття, і до вечора, коли усі учасники збирались у великому залі, а п. Ярослава вчила усіх танцювати українську польку та співати українських пісень, а дітей з України – угорських пісень та танців.

Реалізовувала програму табору команда викладачів у складі п. Віри, п. Світлани, п. Анни, п. Оксани, п. Дани – від угорського товариства українців та Галини Шміло й Руслани Моспан – від Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою.

День у таборі розпочинався о 8 ранку із зарядки під девізом «Хто рано встає…». Після бадьорих ранкових вправ на свіжому повітрі та смачного сніданку розпочиналися мовні заняття. За віком та рівнем володіння українською мовою усі учасники були поділені на 5 груп. Окрему групу становили діти з України, які на заняттях вивчали угорську мову, історію та пісні з танцями. Після обіду кожен обирав собі заняття до вподоби – хто опановував основи малярства, хто бісероплетіння та декопажу, навіть пограти на цитрі, угорському народному інструменті, а ще всі разом перевіряли спортивну загартованість на естафеті. У вільний час можна було плавати, засмагати, стрибати на батуті, грати у більярд, а потанцювати та поспілкуватись – на дискотеках.

Звичайно, мовою спілкування у таборі була однозначно українська. Діти із змішаних українсько-угорських сімей мали змогу практикувати мовні знання, спілкуючись із друзями з України, а діти з України  – набути нового досвіду та зрозуміти, наскільки важливою є повага до рідної мови, пісні, історії, якщо їх зберігають та передають наступним поколінням українці за кордоном, живучи в іншій культурі, перебуваючи в іншому мовному середовищі. Йдеться не лише про збереження мови чи традицій. Українці Угорщини на чолі з Ярославою Хортяні відстоюють українські інтереси: їхньою працею Парламент Угорщини визнав Голодомор 32-33 років Геноцидом України. На будинку, де у далекому 1837 році був надрукований перший альманах українською мовою «Русалка Дністрова», встановлено меморіальну плиту, а на острові Тихонь – пам’ятник українській княгині Анастасії, дочці Ярослава Мудрого, та угорському королю Андраші з написами українською та угорською мовами, про що йшлося у статті директора МІОКу Ірини Ключковської (газета «День», № 104 від 20 червня 2009 року). Завдяки організаторам табору, його учасники відвідали острів Тихонь, подивились фільм про цю місцевість, вклонились українській княгині, наймолодші діти поклали квіти до пам’ятника і всі разом співали гімн України та козацький марш «Ой на горі та женці жнуть», побували у храмі та підземеллях абатства, заснованого Анастасією, а біля поховання короля Андраші виконали гімн Угорщини. Поїздка була надзвичайно пізнавальною, адже діти вивчали історію не зі сторінок підручників та ілюстрацій, а побачили на власні очі історичні місця, відчули дух епохи. Мабуть, в усіх залишилось у спогадах про цей острів відчуття гармонії, спокою, справжньої тиші. А ще вразила давня архітектурна традиція  забудови житла з каменю, яка зберігається і до сьогодні. Недарма українська княгиня, прибувши з Дніпрових берегів,  полюбила цей острів.

Мовні заняття, післяобідні майстер-класи, зарядка, загальні збірки, екскурсії майже не залишали вільного часу, проте для чогось цікавого хвилинка все-таки знаходилась. Ще на першому вечорі-знайомстві у таборі створилось 5 сімей, кожна з яких, намагаючись зберегти у секреті до кінця свій задум, готувала виступ – невеличку сценку про якусь подію з історії України, Євро-2012 чи про типову українську сім’ю. Діти вигадували найнесподіваніші сюжети: одруження українського хлопця зі села через Facebook, інтерпретація історії про Ромео і Джульєту за мотивами славнозвісної Кайдашевої сім’ї, курйозні ситуації з українцями у закордонних ресторанах. Веселу театральну атмосферу доповнювали декорації, зроблені власноруч акторами, пісні та танці у їхньому виконанні. Яких тільки атрибутів не використовували – від столових приборів до автоматів, звичайно іграшкових. Мабуть, найбільше були здивовані викладачі, які й не здогадувались, з якими талантами працюють. І звичайно, окрім реалізації творчих здібностей, це була ще й додаткова мовна практика. Виступати з роллю в українській п’єсі – це не просто читати слова, їх потрібно вдало інтонувати, доносити до глядача. Судячи з реакції залу, із цим завданням юні актори впоралися бездоганно. Думаю, що так само учасників табору сприйматимуть майбутні глядачі, адже за усіма виступами ретельно стежило угорське телебачення.

У такому динамічному ритмі табір дуже швидко підійшов до свого завершення. Наскільки радісно було знайомитись на відкритті, настільки не хотілось прощатись з новими друзями та мальовничим узбережжям Балатону. Окрім сувенірів на згадку, кожен повіз додому безліч приємних спогадів, незабутніх вражень, а найважливіше – у дитячі серця потрапило зерно любові до України, її історії, культури, мови, і впало воно, сподіваюсь, у благодатний ґрунт.

Залишається лише побажати українцям Угорщини невичерпної енергії, наснаги, здоров’я, творчого запалу для продовження гарної традиції таборування та зміцнення своєї громади. А нам, українцям в Україні, – підтримувати та допомагати нашим землякам, які, будучи громадянами інших держав, працюють для нашої Держави та бережуть її святині.

P.S. Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою НУ «Львівська політехніка» та усі переможці Міжнародного літературно-мистецького конкурсу «Для тебе, Україно!» висловлюють слова глибокої вдячності Голові Державного Самоврядування Українців Угорщини та Європейського Конгресу Українців п. Ярославі Хортяні та Надзвичайному і Повноважному послові України в Угорській республіці п. Юрієві Мушці за таку велику і перспективну працю з виховання і збереження національної самосвідомості та самоповаги молоді Угорщини українського походження, за налагодження контактів між молоддю України та Угорщини і формування чуття єдиної української родини.

Молодший науковий співробітник МІОКу Галина Шміло

Фото


{gallery}news/balaton/:240:140:0:0{/gallery}